Menu

Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą

Nazywam się Paweł Fornalski. Jestem założycielem i prezesem IAI S.A., dostawcy rozwiązań e-commerce dla sklepów internetowych i rezerwacji noclegów dla właścicieli apartamentów i hoteli. Na tym blogu piszę, w oderwaniu od oficjalnych poglądów innych właścicieli i pracowników IAI o tym co mnie prywatnie porusza. Gdybyś chciał się skontaktować pisz na pawel(a)fornalski.pl

Wywiad "Warto być cierpliwym i uczciwym"

pfornalski

Na łamach czasopisma Forum Uczelniane ZUT (dawniej Politechniki Szczecińskiej, którą sam kończyłem) ukazał się właśnie wywiad, którego "przedruk" zapcha nieco pustkę braku nowych postów :)

Jak na tle swoich doświadczeń ocenia Pan pracę szczecińskich urzędów w procesie zakładania i prosperowania firmy?

Szczecińskie urzędy podobnie jak szczecińskie firmy działają z różną sprawnością. Trudno wszystkie wrzucać do jednego worka. Spotkałem na drodze wielu zaangażowanych urzędników. Ale zdarzają się i niefajni. Na pewno słynny na całą Polskę jest szczeciński KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Nie wiem co jest z nim nie tak, ale np. proste zmiany jak rejestracja podwyższenia kapitału potrafi trwać miesiącami. Podczas naszego przekształcenia musieliśmy np. pisać w jednej sprawie wnioski o przyśpieszenie, bo po 4 miesiącach nie mieliśmy nadal zarejestrowanej prostej zmiany do statutu, co blokowało nam pozyskanie inwestora. Szczeciński KRS słynny jest tak bardzo, że dochodzi do tego, że musieliśmy przed inwestorem bronić tego, aby siedziba spółki została w Szczecinie. Wizja problemów opóźniających funduszowi wyjście jest bowiem realną słabością Szczecina. Uważam, że różne osoby zainteresowane gospodarką Szczecina powinny pracować nad poprawą tego stanu rzeczy. Inaczej w Szczecinie będą spółki, ale ich siedziby i miejsce płacenia podatków będzie poza Szczecinem właśnie przez to.

Pana firmę wycenia się na 300 mln zł. Jakie ma Pan zdanie na temat polskiego systemu podatkowego jeśli chodzi o przedsiębiorców?

O podatkach napisano mnóstwo i powiedziano jeszcze więcej. Nie doświadczyłem póki co opresyjności aparatu skarbowego, ale wierzę że potrafi być przykry gdy ktoś nie płaci podatków lub coś kombinuje. To nie jest sympatyczne, że w Polsce przedsiębiorcy są tak kontrolowani. Ale jakoś mi udaje się unikać problemów, chociaż czasami płacę podatki zbyt hojnie i na wyrost. Na szczęście IT generuje takie marże, że można sobie na to pozwolić.

Za to strasznie niepokojące są ostatnie tendencje aby wprowadzać nie do końca przemyślane podatki celowe lub ukryte. Przykład to tzw. Danina solidarnościowa. Mówi się o tym, że to podatek od „zarobków milionerów” i „danina solidarnościowa” . A tak naprawdę pod nim kryje się podatek prawie obrotowy, bo dotyczy wszystkich dochodów, także np. zbycia udziałów w firmie do celów inwestycyjnych. Podatek ten wprowadzono rzekomo na poprawę losu osób niepełnosprawnych w imię solidarności. Tym czasem firmy już dzisiaj płacą (gdy zatrudniają powyżej 25 osób) duże opłaty na PFRON, które mogły by być dodatkowymi pieniędzmi dla pracowników który już sam w sobie jest mało sprawiedliwy, bo Państwo z już istniejących podatków powinno zadbać o osoby niepełnosprawne. To niestety przykład, że w Polsce teoretycznie mówi się, że podatki są niskie i pod tym płaszczykiem kilka razy się wprowadza podatek od tego samego. A sposób wprowadzania zmian podatkowych niestety nie nastraja optymizmem i w pewnym momencie może po prostu zabić chęć prowadzenia firmy, zwłaszcza w osobach niedoświadczonych.

Zaczął Pan swoją działalność już na studiach. Jaką ma Pan radę dla naszych studentów?

Warto skupiać się pozytywnie na pieniądzach, ale nie tych dzisiaj, tylko tych które zarobi się np. w 5, 10, 15 lat. Warto pomagać innym bo to są wtedy uczciwie zarobione pieniądze, czyli warto rozwiązywać realne problemy klientów za które chętnie zapłacą. Warto być cierpliwym i uczciwym. Warto szukać sposobu jak zrobić coś lepiej, a nie tak samo tylko taniej.

Jakich specjalistów rekrutuje Pana firma do pracy?

Stale rekrutujemy osoby zainteresowane e-commerce na stanowisko konsultantów i wdrożeniowców, webmasterów, grafików, programistów. Zawsze aktualne oferty dostępne są na naszej stronie https://www.idosell.com/pl/corp/jobs

Często mówi się o tym, że własna firma to wyrzeczenia, na czym traci rodzina? Czy Pan też tak uważa, jako mąż i ojciec?

IAI buduję ponad 17 lat, a dzieci mam od 5. Przy dobrej organizacji czasu wszystko godzę, mamy czas na wakacje i w weekendy tylko dla rodziny. Każdego dnia staram się spędzić trochę czasu z nimi. Ale wiem, że gdybym miał dzieci wcześniej, nie udało by mi się zbudować IAI takiego jakim dzisiaj jest. Dlatego warto po prostu zaplanować życie wcześniej i rozdzielić dwie rzeczy: rozkręcanie firmy i małe dzieci. Jeżeli dzieci są małe, to po prostu lepiej poczekać z firmą parę lat i iść do pracy dla kogoś. A jeżeli rozkręca się firmę, warto poczekać parę lat z dziećmi. Jeżeli ktoś nie wie skąd się biorą dzieci i jednocześnie chce budować firmę, wtedy faktycznie kosztem wyrzeczeń rodziny, musi budować firmę. Swoja firma to nie tylko czas, ale i na początku brak pieniędzy. Dla mnie krzywdzenie w ten sposób rodziny jest bardzo słabe, bo dla mnie rodzina jest ważniejsza niż dynamiczny wzrost firmy. Trudno bowiem uznawać, że praca jest mniej ważna. Praca i rodzina, to dwa uzupełniające się obszary. Bez spełnienia zawodowego i pieniędzy, rodzina też nie będzie szczęśliwa. Warto to wszystko wyważyć i zaplanować od razu to, że jedna z części naszego życia nie będzie cierpiała przez pozostałe.

 

1997-1998 mało znane lata pre-IAI

pfornalski
IMG_6636_copy
Ktoś ze znajomych podesłał mi w ramach "10 year challenge" podesłał mi takie zdjęcie. Zrobione jest prawdopodobnie latem 1997 roku, czyli 21 lat temu, gdy miałem 17 lat. Ponieważ byłem za młody na swoją firmę, zarejestrowałem działalność gospodarczą "Janina" na przerażoną babcię. Której też jestem za to wdzięczny.
 
O ten czas nawet nikt nie pyta w wywiadach. Dla tych, którzy piszą, to i tak wystartowanie dużej firmy w wieku 20 lat jest mega-osiagnięciem. Tym czasem moja przygoda z biznesem zaczęła się właśnie latem 1997 roku, gdy zobaczyłem, że rodzice wkręcają się w gorączkę złota jaka opanowała Polskę.
 
To ten czas, w którym zainspirowany wizją własnej organizacji, bez posiadania kapitału czyli MLM w wydaniu Amway doszedłem do poziomu "Jabłuszka". To ten czas i mentoring wszystkich ludzi, którzy powtarzali często bez zrozumienia fanatyczną super-wiedzę która przyszła do nas z USA z mnóstwem psychologii, wartościowych książek motywacyjnych ... sprawił, że miałem odwagę i wizję myśleć o dużej organizacji, jaką chcę kierować, nie wiedząc w sumie co miała by robić. Dzisiaj widzę ogromną analogię między Amway i "networkami" a tym co czasami widać w "kulturze start-up".
 
Po latach widzę, że gdyby nie ten czas w którym zmarnowałem setki godzin na przemierzanie z tablicą szarych osiedli, na które dojeżdżałem autobusem, na której potem rysowałem kułeczka, opowiadając o tym, że lepiej mieć dolara od 100, niż 100 dolarów od jednego i inne mądrości wyniesione z tego czasu, nie było by mnie tutaj gdzie jestem.
 
Czasami wydaje nam się, że zmarnowaliśmy czas, że nic z tego nie wyszło. Ale jeżeli tylko włożymy w to energię, będziemy starać się być najlepszymi, coś z tego wyjdzie. Bo dobro i dobrze wykonana praca zawsze wraca. Do mnie wróciła chociażby w ten sposób, że Sebastian Muliński, zapamiętał mnie jako "ogarniętego biznesowo" i to do mnie przyszedł z pomysłem jaki miał na wystartowanie biznesu sprzedaży kont email (patrz "Startup.com - cz. 1 - nie musisz mieć nic poza wolą").

Co u mnie słychać? Wychodzimy z giełdy

pfornalski

To było szalone 11 miesięcy, podczas których po 11 latach, w 11 dni zdecydowaliśmy o losie IAI S.A. Mowa o informacji jaka obiegła niedawno wszystkie media branżowe, czyli że MCI Capital zostało większościowym akcjonariuszem IAI S.A. by docelowo po dofinansowaniu stworzyć polskiego unicorna i regionalnego championa. Te 11 miesięcy to był czas, w którym wspólnie z EY M&A Polska analizowaliśmy mnóstwo ofert jakie napłynęły do nas przez lata z propozycjami inwestycji, kontaktu z tymi firmami, uporządkowania informacji by wyłonić tę, z którą przeszliśmy do finału. Całość stała się publiczną informacją 2 tygodnie temu i ciągle nie mam czasu opisać nawet 1% jakiego nauczyłem się o rynku kapitałowym. Wydaje mi się jednak, że coś tam ciekawego już wiem i jak będzie okazja będę się tą wiedzą tutaj dzielił. Na razie pozwolę sobie skopiować wywiad ze mną z Mambiznes.pl Chyba jedyny tak obszerny po tej transakcji, więc oddający najpełniej co u mnie słychać.

iaimci

Tekst skopiowany z https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/internetowy-biznes-zaczynal-17-lat-temu-z-jego-platformy-wycenianej-na-300-mln-zl-korzysta-4500-e-sklepow-87834 . Autorem jest Grzegorz Marynowicz. Tytuł oryginalny "Internetowy biznes zaczynał 17 lat temu. Z jego platformy wycenianej na 300 mln zł korzysta 4500 e-sklepów"

Przygodę z biznesem internetowym zaczynał od serwisu Hip-hop.pl. Szybko do biznesu dołączył sklep internetowy Skateshop.pl, ale na szerokie wody pozwoliła mu wypłynąć platforma do tworzenia e-sklepów. Dwa tygodnie temu minęło 17 lat od napisania przez niego pierwszej wersji narzędzia IAI-Shop.com, z którego obecnie korzysta 4500 e-sklepów. Wycena firmy sięga dziś 300 mln, a jej założyciel radzi:. – Ten rynek jest już zamknięty dla nowych podmiotów i odradzam otwieranie kolejnej platformy sklepowej, bo nic się nie osiągnie – mówi Paweł Fornalski, CEO IAI.

Grzegorz Marynowicz: Teraz jest o Panu głośno w związku z ogłoszoną transakcją, ale proszę powiedzieć jak wyglądały początki IAI? Skąd w ogóle idea uruchomienia platformy do tworzenia e-sklepów?

Paweł Fornalski, CEO IAI: 3 października obchodziliśmy 17-lecie napisania przeze mnie pierwszej wersji systemu sklepowego IdoSell Shop (dawniej nazywanego IAI-Shop.com). A zatem to już kawał historii polskiego e-commerce i internetu. A początki sięgają jeszcze dalej bo uruchomionego rok wcześniej portalu muzycznego Hip-Hop.pl. Idea wyszła sama, z potrzeby. Gdy Hip-Hop.pl działał i się rozwijał, szukaliśmy w 2000 roku sponsora i był nim jeden z tzw. Skateshopów, czyli sklepów sprzedających odzież i obuwie hip-hopowe. Ponieważ nie miał on sklepu internetowego, zobowiązaliśmy się w ramach sponsoringu do pomocy w uruchomieniu takowego. A gdy okazało się, że mimo otwartego umysłu, właściciel nie ma kompetencji do rozwijania programu, nadzorowania serwerów itp. od razu stało się dla nas oczywiste, że sprzedaż programów nie ma przyszłości, tylko przyszłość ma oferowanie programu jako usługi. Wiele lat później nazwano to SaaS, ale my robiliśmy to już 17 lat temu.

Kiedy w ogóle Pan zaczynał? Jakie to były czasy, świadomość właścicieli e-sklepów, konkurencja?

Gdy uruchomiliśmy Skateshop.pl (nasz pierwszy sklep) pracowaliśmy w nim też z Sebastianem operacyjnie, budując historię polskiego e-commerce nie tylko w teorii, ale też w praktyce np. robiąc zdjęcia towarów, odniósł on ogromny sukces. Teraz te doświadczenia nam bardzo pomagają. Warto jednak przypomnieć, że w tym czasie sprzedawano w internecie jedynie książki, płyty i może komputery. My sprzedawaliśmy odzież i obuwie. Więc trudno tu mówić o jakiejś świadomości sprzedaży odzieży. Tworzyliśmy wtedy historię, więc już dwa lata później mieliśmy kilku klientów, którzy znaleźli nas sami, nawet zanim mieliśmy jakąkolwiek stronę internetową.

Finansowaliście start IAI wyłącznie ze środków własnych?

Początkowo akumulowaliśmy kapitał własny. Hip-Hop.pl był jednym z większych serwisów społecznościowych i generował trochę gotówki podobnie jak Skateshop.pl. Gotówkę przez wiele lat reinwestowaliśmy w rozwijanie od początku systemu w modelu SaaS, mimo iż taka działalność początkowo była trudna do zrozumienia. W tym czasie nasi konkurencji byli zyskowni, bo po prostu sprzedawali swoje programy. My inwestowaliśmy od początku w długotrwałe relacje. Teraz na bazie sukcesu, łatwo to zrozumieć, wtedy wymagało szalonej wyobraźni i myślenia o liczbach klientów, które wtedy w ogóle nie istniały. Pierwszy kapitał obcy pojawił się dopiero w 2009 roku, z oferty prywatnej przed debiutem spółki na NewConnect.

Jak budowaliście pierwszą bazę klientów? Czy trudno było przekonywać osoby zainteresowane do platformy, której na początku nikt nie znał?

Nie tylko nikt nas nie znał, ale też nie znał tej formy współpracy. Cały rynek był przyzwyczajony do tego, że kupuje się program. My oferowaliśmy usługi. Więc było podwójnie trudno, ale na szczęście model który stosujemy konsekwentnie z czasem staje się nie do pobicia. Z każdym nowym klientem, rośnie budżet na ulepszanie systemu. Więc nasi klienci dzisiaj dostają tak wiele, że gdy to się zsumuje, nie ma możliwości aby kupując program czy wdrażając system open source, o ile nie ma to faktycznego uzasadnienia, im się to bardziej opłacało. Od początku też naszym sposobem na przekonanie klientów, było branie dużej odpowiedzialności za ich biznes, czyli oferowaliśmy wszystko co potrzebne do działania sklepu, w tym serwery i administrację nimi, usługi graficzne czy darmowy, nielimitowany suppport. I oczywiście mnóstwo ulepszeń, które po prostu instalujemy im każdego dnia. To wszystko sprawia, że jesteśmy pewniejsi niż bank i to klienci cenią.

Co było najtrudniejsze na starcie? Jakie bariery musiał Pan pokonywać?

Wszystko było trudne, ale daliśmy radę to wszystko pokonać. Poruszaliśmy się w zupełnie nieznanym kierunku. Nikt nie robił SaaS przed IAI w Polsce. Musieliśmy wymyślić wiele kwestii, które dzisiaj są standardami rynkowymi, wliczając w to wymyślenie terminologii. Ciągle jednak największym wyzwaniem pozostaje zachowanie ducha i sprawności małej firmy, z zaletami dużej organizacji. Od zawsze mamy powiedzenie, że największym zagrożeniem dla IAI jest samo IAI. Więc nieustannie poprawiamy nasze procedury wdrożeń i obsługi klienta, sposoby prowadzenia projektów IT, tak aby stale oferować najlepszą jakość.

Kiedy zyskał Pan pewność, że biznes musi odpalić? Czy był taki moment?

Nadal nie mam takiej pewności :) A tak na serio, to prowadzenie firmy wiąże się z nieustającą huśtawką nastrojów. Jednego dnia budzę się z poczuciem, że wszystko już odpaliło i dalej to już tylko z górki, by następnego dnia obudzić się z poczuciem, że wszystko poszło nie tam gdzie trzeba i to chyba nigdy „nie odpali”. Na szczęście przez lata udało nam się zbudować fantastyczny zespół super-specjalistów pracujących z nami, z którym chyba trudno będzie już z kimś przegrać.

W ilu krajach jesteście obecni? Jak od kuchni wygląda taka ekspansja na nowe rynki? Czy jakoś się od siebie różnią te poszczególne kraje? Mają inną specyfikę? A może model i zachowania klientów są bardzo podobne?

Nie jesteśmy obecni fizycznie poza Polską. Wszystkie operacje globalne prowadzimy ze Szczecina w Polsce. Polska pozostaje też naszym głównym rynkiem. Aczkolwiek mamy wielu klientów poza granicami i jeszcze więcej klientów wywodzących się z Polski obsługujemy na różnych rynkach. Ponieważ mamy bardzo elastyczny system, dostarczamy im rozwiązania do sklepów internetowych, które wygrywają z ich konkurentami lojalnymi w krajach popularnych jak Niemcy, Wielka Brytania, USA oraz mniej znanych jak Arabia Saudyjska, Japonia, Rosja itp.

Ile w tej chwili sklepów działa na Waszym oprogramowaniu? Jakie jest tempo wzrostu?

Obsługujemy ponad 4500 sklepów internetowych w Polsce. Tempo wzrostu wartości obrotów i ilości zamówień jest dla nas najważniejszym miernikiem tego co faktycznie dostarczamy klientom i to tempo jest bardzo dobre, osiągając kilkadziesiąt procent rocznie. Koncentrujemy się na klientach profesjonalnych, czyli takich którzy mają ponad 200 zamówień miesięcznie. Z uwagi na wyższe koszty niż u naszej konkurencji, wynikające z zupełnie nieporównywalnego zakresu i jakości usług, rzadko obsługujemy zupełnie początkujących sprzedawców. A to powoduje, że każde wdrożenie staje się skomplikowanym projektem migracji i na pewno nie można powiedzieć, że jesteśmy w stanie zwiększać ilość sklepów o np. 50% rocznie. Nie taki jest nasz model i cel działania. Skupiamy się na zaspokojeniu profesjonalnych potrzeb klienta i maksymalizować jego sprzedaż. Dlatego naszym głównym miernikiem sukcesu pozostaje wzrost obrotów klientów, których obsługujemy.

Dynamiczny wzrost wymagał także finansowania. Wtedy zapukaliście po pieniądze do?

Właściwie to nie musieliśmy pukać. Raportowaliśmy konsekwentnie będąc na NewConnect nasze świetne wyniki, czyli sięgające 60% wzrostu przychody przy jeszcze szybciej rosnących zyskach i zaczęło do nas pukać wiele firm i funduszy. Finalnie zdecydowaliśmy się na MCI, ponieważ okazali się najlepiej dopasowanym do naszych ambicji i sposobu działania partnerem, jednocześnie o ogromnym zapleczu finansowym i znajomości branży e-commerce

Rozmawiamy w związku z informacją o odkupieniu od Pana i wspólnika sporej części udziałów przez fundusz MCI. Skąd decyzja o sprzedaży akcji i czy pozostajecie Panowie w firmie? Jaka będzie Wasza rola? Czy nadal posiadacie udziały w spółce?

MCI jak każdy inny fundusz inwestycyjny wymaga pakietu kontrolnego (powyżej 50% akcji). Dlatego oprócz squeeze akcji z giełdy (czyli wycofania i odkupienia akcji od akcjonariuszy) konieczne było sprzedanie akcji także przez nas, założycieli. Nadal pozostajemy z Sebastianem Mulińskim w zarządzie, zachowując 49% udziałów. Z punktu widzenia otoczenia nasze postacie i cele zostają niezmienione. Zmieniły się tylko zapisy w księdze akcjonariuszy. Oczywiście zamierzamy aktywnie korzystać z wiedzy i pieniędzy MCI, więc zmieni się wiele dookoła nas.

Co sobie Pan obiecuje po współpracy z MCI? Na jakie synergie liczy?

MCI to partner realnie międzynarodowy. Do tej pory ograniczaliśmy się głównie do Polski, ponieważ brakowało nam zasobów finansowych i osobowych, aby realnie myśleć o obecności na innych rynkach, która dawałaby procentowo przy tej skali firmy, odpowiednio duże wzrosty. MCI wie jak budować biznes międzynarodowy i na to najbardziej liczymy. MCI wie też jak odblokować dodatkowe poziomy na rynku Polskim i jak budować bardzo duże projekty. Wspólnie chcemy osiągnąć więcej.

Porozmawiajmy chwilę o pieniądzach. Jaka jest obecnie wycena firmy? Jakiej wysokości przychody i zyski osiągnęliście w ubiegłym roku? Jakie są prognozy na ten rok?

Ostatnia wycena IAI to 300 mln zł. Jesteśmy więc w polskiej awangardzie wycen. Przychód za poprzedni rok wyniósł 28,5 mln. Prognozy na ten rok nie wolno mi podać, gdyż ciągle jesteśmy spółką publiczną i taka prognoza byłaby formalną prognozą giełdową. Natomiast można to sobie samemu z grubsza wyliczyć bo konsekwentnie rośniemy o 55-60% rok do roku.

Rynek oprogramowania dla sklepów internetowych jest konkurencyjny i nie brakuje podobnych podmiotów. Co zatem w branży platform dla e-sklepów jest najważniejsze? Czy można mówić o jakiś czynnikach powodzenia?

Najważniejsza w e-commerce jest wizja i patrzenie nie dzisiaj, ale wiele lat do przodu. W IAI głównie patrzymy na to, czego poszukują konsumenci, a niekoniecznie nasi klienci czyli sklepy. Wielokrotnie bowiem przez te 17 lat widzieliśmy, że wiele firm patrzy zbyt krótkowzrocznie. My patrzymy na wiele lat do przodku, dzięki czemu gdy nasi klienci o czymś pomyślą, my już to mamy.

Czego Pan dziś by nie powtórzył, a co zrobił inaczej?

Wszystko bym zrobił tak samo, bo nie narzekam na to co osiągnęliśmy w tak relatywnie krótkim czasie. W przeszłości robiliśmy wiele rzeczy inaczej, czasami gorzej, ale to dobrze. Bo w np. w 2004 roku dla sprzedawców była najważniejsza cena systemu. Dzisiaj ważniejsza jest stabilność biznesowa, bezpieczeństwo i skalowalność. Gdybyśmy w 2004 roku na to postawili, oferując ceny jak dzisiaj, nie doszlibyśmy do miejsca w którym zaczęło być to ważne. Dlatego wszystko dzisiaj robimy inaczej niż dawniej, ale to nie znaczy że powinniśmy byli zrobić to wtedy inaczej.

Jak szacuje Pan rynek, na którym działacie i czy jest na nim miejsce dla osób myślących o start-upie w tym sektorze? Mowa o platformach dla e-sklepów

Ten rynek jest już zamknięty dla nowych podmiotów i odradzam otwieranie kolejnej platformy sklepowej, bo nic się nie osiągnie ponad to co można osiągnąć wdrażając jedną z istniejących platform. Gdyby ktoś myślał o startupie w sektorze e-commerce powinien pomyśleć o czymś zupełnie nieobstawianym i trudnym do powielenia przez firmy takie jak IAI. Ciągle np. jest wiele przestrzeni w marketingu internetowym

p.s. Tytuł nawiązuje do artykułu napisanego prawie dekadę temu "Co u mnie słychać? Kończymy przekształcenie w spółkę akcyjną", który wywołał podobne emocje. Co ciekawe, po jego lekturze przynajmniej jedna firma która dzisiaj z nami konkuruje stwierdziła, że też zacznie budować sklepy internetowe (skoro jest w tym taki potencjał).

Każdy ma teraz spółkę publiczną, czyli KRS zapalił światło w polskiej piwnicy

pfornalski

Od dawna można było w KRS wystąpić o sprawozdanie za dany rok, wybranej spółki. Wymagało to jednak opłaty, złożenia wniosku, odczekania itp. Więc w praktyce mało kto kontrolował spółki z którymi na codzień współpracuje. I przyszedł rok 2018 i wydarzyła się rewolucja, niemal tak istotna dla dalszego funkcjonowania polskiej gospodarki, jak ... nawet trudno mi podać jakiś przykład, może powstanie BIK? Chodzi o pozornie drobną zmianę, dzięki której możesz roczne sprawozdania finansowe, składane obowiązkowo do KRS przynajmniej raz w roku (czyli wraz z bilansem) mieć dosłownie w ciągu paru sekund i to całkowicie za darmo!

Screen_Shot_20180706_at_15.19.07

Czemu to jest istotna zmiana? Na codzień nie weryfikujemy naszych kontrahentów, dostawców usług i oprogramowania. Chcemy jednak mieć pewność, że firma z którą pracujemy generuje zyski, a nie straty i że za rok nie ogłosi bankructwa w wyniku tego, że skoro przez parę kolejnych lat generuje straty to po prostu naturalnie może upaść z braku zasobów. I tę dziurę właśnie zasypał KRS, czyniąc dzięki nowej funkcji w ekrs.ms.gov.pl każdą spółkę zarejestrowaną w KRS, spółką publicznie dostępną.

Jak to zrobić?

Jak więc pobrać dane Twojego kontrahenta? To proste. Udaj się na https://ekrs.ms.gov.pl/rdf/pd/search_df i wpisz KRS spółki. Po chwili widzisz sprawozdanie roczne za ubiegły rok (o ile złożone) jak i za poprzedni rok. Możliwe że po czasie będziesz mógł to zrobić np. za 10 ubiegłych lat.

Na co patrzeć?

Warto patrzeć na to, czy spółka rośnie, jaki wynik zanotowała i generalnie jak wygląda jej sprawozdanie. Może się bowiem okazać, że świetnie wyglądająca na reklamach marka, super-innowacyjnego dostawcy usługi, generuje raptem 200 tys. zł rocznie przychodu. I taką kwotę przychodu np. pokazuje jeden z dostawców usługi sklepów internetowych. To mówiąc wprost, pokazuje że porównywanie takiej marki do innego dostawcy, który ma 150 razy większe przychody, ma się jak porównywanie warzywniaka do galerii handlowej.

Możemy też wychwycić spółki, tracące pieniądze, które możliwe, że znikną. Możemy też wychwycić spółki, które mają zysk, ale wynika on np. z zapisywania prac IT w wartościach niematerialnych i prawnych (tzw. CAPEX).

A o zbyt małej skali i co może oznaczać dla dostawcy usług, pisałem m.in. W poście „Bądźmy poważni - SaaS jest promilem w kosztach sklepu internetowego”. Więc można powiedzieć, że właśnie KRS zapalił światło na balu w polskiej piwnicy.

Nie ulegajmy też przesadzie... Model skandynawski

Oczywiście nie każda spółka musi być duża, mieć super EBITDA itp. Czasami lepiej współpracować z kimś małym, ale zmotywowanym. Jasne, ale nie działa to często dla usług. Wiadomo też w każdej branży, jaki margines rentowności przy jakiej skali można osiągnąć. Jeżeli więc ktoś ma za dużą rentowność, przy braku wzrostu, to może oznaczać że po prostu okopał się i próżno szukać w tej usłudze czegoś innowacyjnego. Wreszcie też każdy wścibski sąsiad, dostał narzędzie do inwigilacji (model skandynawski). Czyli widzimy, też poniekąd ile zarabia nasz przysłowiowy sąsiad z bloku ze swojej spółki i czy na pewno to BMW X6 w wersji M to samochód adekwatny do tego co ma w bilansie.

Skończy się też przechwalanie publiczne, jakich to ktoś nie miał wyników. Szczególnie dotknie to tych, którzy „przesadzają” w przekazach marketingowych w Internecie. Bowiem za chwilę każdy takiej osobie wytknie jej naciąganie rzeczywistości. Ci co zatem, mieli w zwyczaju podkręcać swoje wyniki podczas przechwałek, sugeruję aby pilnie przestali to robić.

Kolejne zastosowanie to możliwość weryfikowania wiarygodności sklepów internetowych w których właśnie składasz zamówienie z przedpłatą, tylko przelewem na konto.

Jednym słowem, będzie ciekawie i na pewno już nie tak samo. Zapraszam do komentowania co wyczytaliście o swoich konkurentach i partnerach? ;)

Marketing 4P, czyli rozwiąż realną potrzebę klienta, aby u Ciebie kupował

pfornalski

Niedawno otrzymałem od sprzedawcy internetowego następujący e-mail. Odpowiedź na niego, po przerobieniu, publikuję jako post w sprawie o którą otrzymuję od lat, regularne pytania. Wcześniej uchwyciłem to poście “Jak znaleźć niszę na nowy sklep internetowy?“ Dzisiejszy post jest suplementem po latach.

Dzień dobry Panie Pawle, 

Wielkie dzięki za udostępnienie maila i zgodę na rozmowę :)

Mail dotyczy sklepu internetowego: www.(usunięte).pl

(...) Benchmarkiem mojego sklepu jest Wasze wdrożenie www.(usunięte).plSwój biznes rozpocząłem pod koniec marca. W tym momencie zaczynam trochę panikować, bo sprzedaż w moim sklepie nie idzie w taki sposób, aby sklep zarabiał chociaż na koszty.

Osobiście uważam, że sklep dostarcza pozytywnych wrażeń podczas przeglądania oferty. Czy na pewno? W tym momencie mam kilku stałych Klientów, co oznacza, że Ci najbardziej zdeterminowani przebijają się przez proces. Jednak tych stałych Klientów jest zbyt mało, aby myśleć o przetrwaniu mojego sklepu.

Jakich wrażeń dostarcza sklep według Pana? Czy oferta może nie jest za duża? Co Pan myśli o całym procesie podróży Klienta na www.(usunięte).pl ?

Gdzie powinienem szukać błędów? Moja osobowość? Brak autorytetu eksperta? Zła oferta? Zła cena? Specyfika miasta Szczecin? Kilku znajomych mi mówiło, że oferta fajna ale nie na to miasto.

A może coś jest nie tak w kwestii prezentacji oferty? Może błąd leży gdzieś, gdzie nie jestem świadom tego miejsca.

Profil na facebooku wydaje się być prowadzony poprawnie. Liczba lajków i obserwujących rośnie, tylko, że oni nie kupują.

Prowadzę też AdWordsy. Mam kampanię w GMC, ale to wydaje się tylko przepalaniem pieniędzy.

W świecie offline działam w (usunięte), o którym komunikuję na Facebooku. Zatem na poziomie podstawowym wydaje się, że to powinno bardziej hulać, a tak nie jest.

Na ten moment to chyba wszystko. Z Pana doświadczenia, ile czasu potrzebuje e-commerce taki jak mój, aby zaczął wychodzić na zero? Ile czasu się dokłada do biznesu na początku?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

Z pozdrowieniami, 

Janek (imię zmienione)

Oczywiście przyjrzałem się temu sklepowi. Jest on wykonany technicznie wzorowo. UX, grafika i social media to cymesik. Pan Janek zrobił wszystko co trzeba, tak jak napisał. Zadbał o to o czym traktuje większość książek, ebooków i podręczników do marketingu internetowego. W takim przypadku, bardziej jaskrawie niż w innym, widać że sam marketing internetowy to za mało, przynajmniej w wymiarze social media, o czym Pan Janek w swoim e-mailu tak szeroko napisał. Tylko, że Internet dzisiaj bazuje na tych samych normach i potrzebach społecznych co nie-Internet. A zatem marketing internetowy to tylko nadbudówka marketingu “klasycznego”. Wiele osób zaczynających w Internecie, zresztą inspirowanych przez różnego rodzaju poradniki, błędnie uważa, że marketing internetowy, to coś innego niż następna warstwa na marketing klasyczny.

Ulubioną, prostą i podstawową zasadą marketingu, z jaką się każdy zapoznaje na pierwszym wykładzie na jakimkolwiek jego kursie na uczelni jest Marketing 4P (Product, Price, Place, Promotion). To właśnie 4-te P, to marketing internetowy. A przed nim stoją o wyższym priorytecie właśnie produkt (oferta), cena i place (w przypadku internetu dostawa i logistyka). I nie chodzi o to, że Pan Janek umieścił w sklepie tylko dobre produkty, ale należy umieścić te produkty, które klienci chcą kupić i jaką cenę akceptują. Jest to banalne, ale wiele osób o tym zapomina, czy otwierając sklep internetowy, czy restaurację, hotel, pub itp. że nie otwierają go dla siebie, tylko dla klientów. Im bardziej ktoś jest nietypowy a takimi ludźmi są w naszej rzeczywistości przedsiębiorcy, tym bardziej powinien być na to wyczulony, bo to co podoba się jemu i za co jest gotowy zapłacić, może nie znaleźć wystarczająco wielu odbiorców aby biznes utrzymać. I jeżeli na etapie Produt i Price, czyli oferty, nie zadbasz o jej przygotowanie z myślą i potrzebach konkretnej grupy docelowej, to pakując czas i zasoby w promocję do innej, zwyczajnie daje to tyle samo co palenie banknotami w piecu. Taka jest brutalna prawda i fakt, mało się o tym mówi. Bo to jest takie old-school.

Jak zatem znaleźć swoją niszę? Dosyć obszernie to opisałem w moim poście “Jak znaleźć niszę na nowy sklep internetowy?“, który o dziwo, mimo 12 lat jakie minęły od jego napisania, ani trochę się nie zmieniły. Ale na pewno dzisiaj, z perspektywy czasu dopisałbym jeszcze jeden akapit do tego posta:

Rozwiązywanie realnej potrzeby, czyli jak otworzyć skutecznie sprzedający sklep internetowy?

Sieć dystrybucji (klasycznej), sklepy, galerie dzisiaj, w roku 2018 są super wydajne. Na imieninach wszyscy opowiadają, jakie to upokarzające jechać do centrum handlowego, jak wszyscy spoceni w upał pukają się koszykami w tyłki, a jedzenie fast foodów w rytm denerwującej muzyki z głośników ich tuczy i drażni? I co? Przychodzi sobota, po śniadaniu dzieci ubierane są w koszulki Calvin Klein i Tommy Hilfiger, kupione z 90% rabatem z zeszłorocznej kolekcji, bo nie było by ich na nie inaczej stać i jadą do centrum handlowego, by pukać się z innymi w tyłki, kupić wszystko to samo co inni i na koniec zjeść tuczącego fast fooda w rytm denerwującej muzyki. Tak toczy się konsumencki krąg życia.

Ale jednocześnie, obok, w tym samym roku 2018 niektóre branże znikają z centrów handlowych. Coraz mniej jest sklepów z karmą, oponami a na witrynach sklepów obuwniczych umieszczana jest wielkimi literami domena sklepu internetowego, w którym można kupić więcej rozmiarów i kolorów lub zamówić i odebrać na miejscu? To te branże, odkryły już jaka kombinacja detali sprawia, że klienci przestają za danym towarem jeździć do klasycznych sklepów. Bo przecież e-handel jest po prostu lepszy.

Tylko, że rzecz polega na tym, że to nie jest kwestia tego, że pojawi się strona, dopracowana wizualnie i umieszczona zostanie jej reklama na Facebooku. Gdyby tak było, to ta inna strona, fatalnie wykonana nie sprzedawałaby na miliony złotych w innej branży. I w każdej branży, coś innego stanowi o tym co będzie deal breakerem, który przyciągnie konsumentów do zakupów w danym sklepie.

Oto niektóre przykłady zbierane przeze mnie przez lata:

 1. Uchwycenie clue produktu - zanim pojawiły się sklepy z oponami, oznaczenia na oponach w rodzaju 255/55 R17 były niemal tak nieodgadnione dla zwykłego zjadacza chleba jak hieroglify w piramidach egipskich. Gdy ktoś wpadł na pomysł, że wystarczy zorganizować wyszukiwarkę w sklepie internetowym nie po marce, modelu, roczniku samochodu, ale po tych parametrach, dodając krótki poradnik jak odczytać je ze swojej opony i co oznaczają: wszystko się zmieniło i dzisiaj sprzeaż opon przez Internet jest gigantyczna.Screen_Shot_20180616_at_22.59.50
 2. Możliwość wygodniego lub darmowego zwrotu - odzież i obuwie, oprócz opisów i miar, mają to do siebie, że coś może się po prostu nie podobać. To nie opona, więc czasami zdarzy się że but po prostu nie leży. W momencie, gdy zaczęto promować zwroty (patrz post “Jak dobrze zorganizować zwroty sprzedanych towarów w sklepie internetowym?“ http://fornalski.blox.pl/2014/02/Zwroty-sprzedanych-towarow-w-sklepie-internetowym.html) sprzedaż odzieży i obuwia mocno przyśpieszyła, by dzisiaj stanowić rdzeń obrotów e-commerce, wyprzedzając książki, elektronikę, komputery itp.
 3. Odpowiednie zdjęcia - Jeden z dużych klietnów odzieżowych mi opowiedział ciekawą historię, że zakupił urządzenie do robienia wizualizacji 3D towarów (robi się wiele zdjęć, potem program to łączy w jedną interaktywną animację). I okazało się, że w Teście A/B generowało to mniejszą konwersję niż uchwycenie na 5 zdjęciach buta. Czemu? Bo ludzie wcale nie chcieli “obracać buta”. Oni chcieli zobaczyć go pod 5 kątami i gdy widzieli to zna zdjęciach mogli przejrzeć więcej towarów i lepiej znaleźć ten interesujący. Czasami więc proste obserwacje są skuteczniejsze niż najbardziej zaawansowane technologie.
 4. Kompletność oferty - Z założenia kupuję u klientów których obsługuje IAI. Chciałem więc kupić wannę w takim sklepie, ale do wanny producent dodaje zestaw do odpływu. Pytam się więc czy mogą mi go sprowadzić. Bo nie chcę kupować wanny, bez tego zestawu, bo gdy okaże się, że drugi sklep mi go nie wyśle, albo oni wanny, to zostanę z jednym niepotrzebnym elementem. Właściciel się zdziwił, że o to pytam, bo odpływy są. Tylko, że aby go znaleźć, musiałbym przestudiować stronę producenta (nie tego sklepu), znaleźć po kodzie odpowiedni zestaw, odszukać go po kodzie w tym sklepie i dodać do koszyka. Proste rozwiązanie jakie obaj szybko wypracowaliśmy jest takie, że powinien użyć modułu powiązanych towarów do tego, aby dodać odpływ do tej wanny, albo stworzyć zestaw. Ta prosta zmiana zwiększyła mu mocno sprzedaż, tylko dlatego że ja, jako rzeczywisty klient, którego na szczęście posłuchał, powiedział mu, że bez tego byłem gotowy kupić w innym sklepie, który był droższy. Zresztą wystarczy przypatrzeć się galeriom handlowym, aby zobaczyć, że ich najemcy wybierani są według klucza kompletności oferty. Czyli zamiast kolejnego sklepu odzieżowego, galeria musi zapewnić sklep z AGD/RTV. Inaczej wie, że klienci mogą do niej nie przyjechać także po buty.
 5. Odpowiedni opis - podobnie jak w zdjęciach, wielu ludzi skupia się na unikalnym opisie, nasyczeniu słowami kluczowymi itp. Ale opis aby sprzedawał musi rozwiązywać problem klienta.  Historia, która tłumaczy ten punkt dotyczy sklepu Skateshop.pl która to marka kiedyś była moją własnością, a inna firma obsługiwała panel i wysyłała zamówienia w naszym imieniu. I po tym jak w systemie sklepów internetowych IdoSell Shop (dawniej IAI-Shop.com) dodaliśmy moduł zadawania pytań przez klientów i dodaliśmy go w tym sklepie, to otrzymaliśmy po tygodniu wiadomość, że koniecznie musimy to wyłączyć, bo oni nic, tylko odpowiadają w kółko na te same pytania klientów. Przeanalizowałem jednak o co pytają klienci. I okazało się, że np. w przypadku butów pytają o to czy but jest ze skóry naturalnej czy sztucznej. A przy żadnym bucie nie było tej informacji. Gdy tylko dodali te informacje, sprzedaż mocno poszła w górę. A my przy okazji dodaliśmy do modułu opcję publikowania odpowiedzi na pytanie, aby kolejni klienci nie musieli pytać o to samo i funkcja ta jest do tej pory.

Screen_Shot_20180616_at_22.56.44Przykład modułu zadawania pytań ze sklepu Skateshop.pl (screen aktualny z 2018r.)

To tylko 5 wybranych historii, które jestem w stanie przytoczyć, ale powinny dać obraz tego, że nie samym UX, reklamą czy nawet ceną e-commerce żyje. Sklep internetowy musi rozwiązywać realną potrzebę klienta. Jeżeli nic nie wnosi, a np. jest to subskrypcyjna sprzedaż papierosów, które można przecież kupić wszędzie, to taki biznes nie wyjdzie. Można oczywiście szukać sposobu na niższą cenę i w ten sposób postarać się wygrać. Ale ten model nigdy na dłuższą metę nie wygra z 4P. Tego przykładem są sieci sklepów z AGD/RTV. Początkowy sukces sprzedaży internetowej opartej tylko na niższych cenach, zniwelowały obniżając ceny, a przy okazji oferując możliwość sprawdzenia towaru, instalacji go u klienta itp.

Co jeszcze widzę przez lata, to że w przypadku biznesów, które realnie rozwiązują potrzeby klienta, w zasadzie nie muszą one wydawać wiele na reklamę. Bowiem każdy z nas, chce pomagać swoim znajomym docierać do wartościowych ofert. Jeżeli więc masz świetną restaurację, usługę internetową lub sklep internetowy i ludzie są z niego realnie zadowoleni i rozwiązujesz jakiś unikalny problem, wtedy w zasadzie reklama zrobi się sama, a Twój biznes eksploduje.

Mój list do akcjonariuszy 2018 - czyli co w prowadzeniu startupu jest najważniejsze

pfornalski

Każda spółka na NewConnect musi wydać tzw. audytowany raport roczny, prezentujący w kilkudziesięciostronicowym podsumowaniu kondycję firmy. Elementem takiego raportu jest tzw. Komentarz Prezesa do sprawozdania zarządu, potocznie zwany "Dorocznym listem do akcjonariuszy". Co roku w tym podsumowaniu pisałem o tym co zrobiliśmy lub co zamierzamy zrobić. Patrząc jednak na minione, szalone 2 lata i odbicie w kursie, wydaje mi się, że uchwyciłem to co w prowadzeniu strtupów (za który ciągle uważam IAI S.A.) jest najważniejsze. Jest to nawiązanie do tego co pisałem wcześniej na tym blogu. A, że nie żartowałem, to te przemyślenia znalazły się w oficjalnym dokumencie, nadzorowanym przez wszystkie media i instytucje rządowe i finansowe.

Szanowni Akcjonariusze,

2017 był kolejnym udanym rokiem w historii IAI S.A. Zacząłem tradycyjnie, ale nie będzie to kolejne nudne podsumowanie „Pana Prezesa”. Zmieniliśmy w IAI tak wiele, że opowiedzenie o tym wszystkim mogłoby wypełnić małą książkę. To był po prostu pozytywnie szalony rok i niezmiernie się cieszę, że inwestorzy to docenili i w tym szaleństwie znaleźli metodę na wzrost kursu akcji o 166,77%.

EBITDA i przychody ze sprzedaży w kolejnych latach - EBITDA i przychody ze sprzedaży w kolejnych latach

Odzierając podsumowanie z demagogii - zdajemy sobie sprawę, że inwestorzy nie są z nami dla opisów produktów i usług, tylko z powodu rosnących przychodów, zysku, dywidendy i EBITDA co przekłada się na kurs akcji. Wyniki za rok 2017 były bardzo dobre, pod każdym względem i znalazło to odbicie w nobilitującej wycenie, najpierw przebijając poziom 100mln zł by potem, na początku 2018, przebić 200 mln zł. Ale nie zawsze tak było. 5 lat wcześniej, w 2012 byliśmy tymi samymi ludźmi, robiącymi to samo a wycena była ponad 20 razy niższa i nie wzbudzaliśmy takiego zainteresowania. Dlatego też nie łudzę się i wiem po co tu jesteśmy. Wiem też jak szybko sympatia inwestorów odwróci się, gdy wyniki będą poniżej oczekiwań.

Dlatego na tym poziomie decydujemy się bardziej na pokazywanie „faktów dokonanych” niż składanie obietnic. Czas zaoszczędzony na tworzeniu obietnic i tłumaczeniu ich realizacji, przeznaczam konsekwentnie na obszary takie jak:

 1. Doskonalenie produktu z którego korzysta prawie 4500 sklepów internetowych i 700 obiektów rezerwacyjnych nie szczędząc środków na możliwie najlepsze rozwiązanie wymierzone na dużą skalę.
 2. Doskonalenie kompetencji i morale obecnie prawie 140 osobowego zespołu IAI.
 3. Tempo wzrostu przychodów przy dbaniu o zdrową rentowność.

A ponieważ realizujemy tę strategię od ponad dekady, osiągnęliśmy efekt skali. Ot co. A że to nie przypadek, tradycyjnie zapraszam do Dokumentu Informacyjnego sprzed prawie dziesięciu lat w którym rysowaliśmy projekcję przychodów i zysków przy większej skali. Kto czytał, zrozumiał i został  z nami na tyle długo aby zobaczyć to już w rzeczywistości, to mam nadzieję, że jest zadowolony i dziękuję tym osobom za wytrwałość i wiarę.

W IAI S.A. mamy bardzo wysoko ustawioną poprzeczkę etyki biznesu. Wierzymy, że każda firma powinna poprawiać świat, w którym funkcjonuje. Nie skupiamy się na żadnej ze stron, przy okazji zaniedbując pozostałe. Szukamy zdrowego środka, w którym klienci otrzymują możliwie najlepszą usługę jaką możemy i potrafimy obecnie im zaoferować, nasi pracownicy mają miejsce do pracy możliwie najlepsze na jakie nas stać i jakie potrafimy zorganizować. A inwestorzy otrzymują w postaci dywidendy i udziału w majątku Spółki to co uznaliśmy za zdrową wypadkową. I zawsze uznajemy, że można na koniec dnia to poprawić i zacząć od nowa i od nowa.

Dbamy o Twoje i swoje finanse w sposób zdrowy i długoterminowy i robimy to konsekwentnie. Nigdy  nie stosowaliśmy kreatywnej księgowości kosztów i przychodów, nie inwestowaliśmy kapitału firmy w instrumenty spekulacyjne. Raz, że takie podejście byłoby nieuczciwe względem klientów, inwestorów i pracowników, którzy nam zaufali i tym samym niezgodne z naszym sposobem postrzegania świata. A dwa, że byłoby to niepraktyczne i 10 lat NewConnect pokazało wiele smutnych historii spółek, które tak robiły i inwestorów, którzy za tym podążali. Wszystko co widzisz, to wypracowany ciężko i uczciwie kapitał, reprezentujący to co faktycznie w Spółce jest.

Zrobiliśmy swoje i w kolejnym roku zamierzamy to powtórzyć. Nie widzę zbyt wielu rzeczy, które mogliśmy zrobić inaczej. Ale wiem, że możemy osiągnąć znacznie więcej. Dlatego odebrane lekcje pozwolą nam realizować swoje zadanie lepiej w 2018. Mam nadzieję, że oczekiwania inwestorów zaspokoiliśmy. Nie podajemy prognoz, aby nikogo nie zawieść, ale zapewniam że pracujemy nad tym aby 2018 rok był jeszcze lepszy niż 2017. I zapewniam, że obecny wynik jest daleki od tego, gdzie możemy być za kilka kolejnych lat. Tego życzę sobie, pracownikom i tym inwestorom, którzy zdecydują się nabyć akcje w IAI S.A. lub zatrzymać te już posiadane na kolejny rok. Zapraszam do zapoznania się z raportem prezentującym bardzo dobrą kondycją IAI S.A.

Paweł Fornalski
Prezes Zarządu IAI S.A.

A jak to wygladało w notowaniach?

IMG_1597Kurs akcji IAI S.A. na NewConnect za ostatnie 3 lata (stan na 2018-05-25 czyli dzień wydania raportu rocznego). Widać, jak jeszcze niedawna wiara inwestorów była inna niż obecnie. A czasy mamy zupełnie inne. Średnia notowań na giełdzie idzie w dół. W tym czasie IAI S.A. wychodzi już praktycznie na lidera pod względem kapitalizacji na NewConnect.

 

Chcesz przeczytać co pisałem wcześniej na ten temat? Polecam:

 1. Virtus in Arduis, czyli jak zostać milionerem ze swojej własnej pracy?
 2. Moja pierwsza biznesowa lekcja po IPO: liczą się wyniki, nie słowa
 3. Jak odkryć, że faktycznie robisz to co kochasz?
 4. Raport roczny Spółki za 2017 rok

Nie pouczam

pfornalski

Niedawno zadzwonił do mnie pewien człowiek. Rozmowa wyglądała mniej więcej tak:

 • On: „Cześć. Nazywam się X, czy rozmawiam z Pawłem Fornalskim, który znalazł się na okładce Diamentów Forbesa?”
 • Ja: „Tak, w czym mogę pomóc.”
 • On: „Organizuję internetowy kurs i konferencję na temat tego jak odnieść sukces i chciałbym, abyś powiedział ludziom co robią źle, że nie odnieśli sukcesu i jak go osiągnąć.”
 • Ja: „Wiesz, chyba się na to nie piszę. Kim jestem aby mówić ludziom jak mają robić, aby odnieść sukces? To co mam jest połączeniem moich predyspozycji, odpowiedniego czasu, szczęścia i zespołu ludzi. Mogę pokazać Twoim klientom, jak ja to widzę, co u mnie zadziałało, co było ważne a co z perspektywy czasu nie. Ale nie będę opowiadał ludziom, którzy są inni ode mnie, mają inne pochodzenie i zaczynają w innym momencie, jak mają odnieść sukces. To głupie i niemoralne.”

Diamenty_Forbes_2018__okadka1

Ja i Sebastian na okładce Forbes w lutym 2018 z okazji przyznania nagród Diamenty Forbes za 2017 dla IAI S.A.

Po tej rozmowie miał sobie to przemyśleć. Chyba przemyślał, bo więcej się nie odezwał. A może stwierdził, że nie pasuję do jego wizji świata? Dobrze więc, że mam swojego bloga na którym mogę pisać co myślę. Pochodną zarobionych uczciwie pieniędzy jest pokora do tego, jak niewiele zależało ode mnie i jak wielu ludzi po prostu ma mniej szczęścia (patrz „Pomagajmy potrzebującym, bo dobro wraca”). Generalizując, jako Polacy mamy dużą skłonność do mówienia innym jak powinni coś robić: jak powinni skakać skoczkowie narciarscy, grać piłkarze, jak powinno się wychowywać dzieci i pisać kontrakty na dostawy gazu z Kataru. Ogólnie od lat za mało lubimy różnorodność i uczyć na swoich wzajemnych błędach. A jak się jest starym pierdzielem, to łatwo popaść w poczucie wszechobecnej zajebistości: że wszystko zawdzięczamy niesamowitemu talentowi, świetnie zaplanowanym strategiom i oczywiście wielkiej pracowitości, której brakuje młodym pokoleniom.

Jakaś sytuacja z mojego podwórka (IAI): Jedna z osób przedstawiła właśnie w tym stylu swoją opinię i zaproponowała, że może aplikujących do pracy w IAI którzy przysyłają swoje CV w DOCu powinniśmy odrzucać z automatu. I on tak na serio.. W odpowiedzi wysłałem mu jego własne CV sprzed kilku lat, które sam przysłał w DOCu. Ponieważ jest bystry szybko odpisał, że dało mu to dużo do myślenia i faktycznie mam rację.

Warto więc mieć wentyl w swoim ego-balonie i spuszczać regularnie nadmiar powietrza. Można bowiem mieć z tego powodu szybko kłopoty. Radzę też omijać ludzi, którzy pompują ten swój balon ponad miarę i bronią swojego wentylka, aby nawet nikt nie dostrzegł że on istnieje. Szkoda czasu na słuchanie wyidealizowanych bajek, z których niczego się nie nauczysz.

Wesołych świąt.

Pomagajmy potrzebującym, bo dobro wraca

pfornalski

27972648_1575947619156818_4218514859890821018_n

Do napisania tego posta natchnęło mnie coś co od dawna przewija się w różnych rozmowach i wywiadach. Przy okazji tego, że gdzieś tam pojawiłem się w rankingu Wprost najbogatszych przed 40-tką czy innych osiągnięć, sporo osób zaczęło zwracać mi na to uwagę, że moje poglądy są oryginalne. Stwierdziłem więc, że czas się nimi podzielić tu i teraz, bardziej oficjalnie.

Zacznijmy od fajnego tekstu jaki zauważyłem gdzieś tam w odmętach Facebookowych mądrości:

Zapytała go: " Po ile sprzedajesz jajka? ' '
Stary sprzedawca odpowiedział: - " 0. 5 zł /- jajko, proszę pani. " 
Powiedziała do niego: " Wezmę 6 jajek za 2,50 - albo sobie pójdę. ' '
Stary sprzedawca odpowiedział: - " Weź je po cenie, jaką chcesz. Być może, to dobry początek, ponieważ nie byłem w stanie sprzedać nawet jednego jajka dzisiaj. "

Wzięła jajka i odeszła, czując, że wygrała. Dostała się do swojego eleganckiego samochodu i poszła do eleganckiej restauracji ze swoją przyjaciółką. Tam, ona i jej przyjaciel, zamówili, co im się podobało. Zjedli trochę i zostawili dużo z tego, co zamówili. Potem poszła zapłacić rachunek. Rachunek kosztował jej 140zł /-. dała 150 żł- i poprosiła właściciela restauracji o zatrzymanie reszty.

Ten incydent mógł być całkiem normalny dla właściciela, ale bardzo bolesny dla biednego sprzedawcy jajek.
Chodzi o to, że dlaczego zawsze pokazujemy, że mamy moc, kiedy kupujemy od potrzebujących?!! ....I dlaczego jesteśmy hojni dla tych, którzy nawet nie potrzebują naszej hojności?

Kiedyś czytałem gdzieś:

Mój ojciec kupował proste rzeczy od biednych ludzi po wysokich cenach, mimo, że ich nie potrzebował. Czasami nawet płacił za nie ekstra. Martwiłem się tym aktem i zapytałem go dlaczego on to robi? 
Wtedy mój ojciec odpowiedział: ...."to jest miłosierdzie pełne GODności, moje dziecko"

Taka jest prawda, że przeciętny Polak, kończy swoją charytatywność, dając raz do roku 5zł na WOŚP. Super, że jest WOŚP. Wpłacam co roku pewien procent od dochodów i dam w nos każdemu, kto powie, że WOŚP nie jest potrzeby lub rozpowszechnia głupie plotki na temat Jerzego Owsiaka. Zgadzam się jednak z Sebastianem, że wielu to usypia poczucie tego, że trzeba pomagać tym, którzy nie mieli tyle szczęścia i nie są tak zaradni. Bo dobro wraca zawsze do dających także dla ludzi, którzy mają mało. Nawet gdyby to dobro to tylko spokój od tego, że Ci ludzie pewnego dnia nie spalą nam naszych domów na przedmieściach w imię rewolucji bolszewickiej lub wyboru socjalistycznego rządu, który np. nas wywłaszczy. Wierzę jednak, że będzie tego trochę więcej niż tylko to minimum przez to, że po prostu dobro wraca i Ci ludzie mogą nam zwyczajnie pomóc, nauczyć nas czegoś itp.

Dlatego zamiast lepszego samochodu, wolę dać pewnej Pani której nie powodzi się aż tak dobrze. Płacimy jej sporo za to, że nam pomaga prowadzić dom. Mimo iż świetnie byśmy sobie dali radę bez niej. Zyskujemy dzięki temu parę godzin bezcennego czasu dla siebie. Zawsze staram się wymienić rzeczy na lepsze i nowsze, dopiero gdy znajdę kogoś komu stara rzecz się przyda. Oprócz stałego zobowiązania na Unicef, który sam co miesiąc pobiera pieniądze z mojego konta, staram się w pierwszej kolejności wydawać pieniądze na dawanie przysłowiowej wędki a nie ryby, tak aby ktoś kto chce, ale nie potrafi, zwyczajnie mógł coś osiągnąć. Są to różne akcje i takie akcje do mnie przemawiają. Ostatnio wysłaliśmy laptopa potrzebującej dziewczynce, która jest sierotą, która mieszka w rodzinie zastępczej, w której domu był pożar. Ten podarowany laptop sprawi, że może pewnego dnia będzie świetnym webmasterem i zrobi stronę internetową, dzięki czemu zarobi i zapłaci podatek. A może po prostu znajdzie na Facebooku ogłoszenie o pracę i nie będzie potrzebowała więcej pomocy. Albo wpłaciłem pieniądze na kupno butów dla dzieci w Afryce, dzięki czemu te dzieci chodząc 10km do szkoły, po prostu będą bardziej wypoczęte i czegoś więcej się nauczą, dzięki czemu po prostu będą samodzielne. Długo by wymieniać ...

Pamiętajmy, że pomoc, to nie tylko dawanie pieniędzy. Dawnie pieniędzy sprawia, że ktoś pomyśli pewnego dnia „Daje mi ochłapy, czemu nie da mi więcej. Skąd on to ma? Ukradł? Trzeba mu to zabrać i rozdać potrzebującym”. To jest mega toksyczne podejście, zniechęcające ludzi zdolnych do twórczego poprawiania losu innych.

Skoro mi się udało, podchodzę do tego w ten sposób, że widocznie miałem więcej szczęścia. Mogłem np. w pierwszej minucie życia być źle pociągnięty, mój rdzeń kręgowy przerwany i już nie byłbym tu gdzie jestem. Znam taką historię z mojego otoczenia. Jestem więc wdzięczny nawet za to, że mam zdrowy kręgosłup i nie mogę czuć się lepszym tylko dlatego, że ktoś nie miał tyle szczęścia. Ale też genetyka, coś zupełnie przypadkowego dała mi dar, dzięki któremu mam fajne pomysły, szybciej widzę co można poprawić, zmienić ulepszyć w otoczeniu. Zakładam, że skoro w populacji nie wszyscy go mają, to widocznie ewolucja tak to przewidziała, że część ludzi musi organizować pracę innym. I to staram się robić jak mogę, nie tylko w wydaniu korporacyjnym w którym pracuję z utalentowanymi ludźmi, raczej nie potrzebującymi pomocy. Ale zwyczajnie, tak poza pracą, pomagając innym w wolnym czasie poprawić ich biznes, dając i nawet kupując różne narzędzia, ubrania, leki itp.

Ale też pomaganie, to korzystanie z różnych usług. Bo nie każdy stoi na ulicy w łachmanach i sprzedaje jajka. Przeciętny Polak, woli wydać 80zł na majtki Calvin Klein, niż zapłacić 10zł za bilet na wystawę, przestawienie, zapłacić 20zł za stroik świąteczny który ktoś zrobił na kiermaszu świątecznym a dzieci z domu dziecka. Ostatnim razem gdy sprzedawano je na kiermaszu zapłaciłem 30zł. I obserwowałem, że owszem, ludzie sobie lepili własne po czym oczywiście ich nie wykupowali. Bo przecież oni już zrobili strasznie dużo. Przykleili termoklejem bombki, a wylicytować ma ktoś inny. Było mi wstyd, bo dzieciaki z domu dziecka kupiły te rzeczy po to, aby zrobić frajdę takim jak my, tym że mogą zbudować swój własny stroik i cieszyć się nim w domu, którego one nie mają. Po godzinie dodałem 20zł za kolejny, tylko dlatego że było mi wstyd, że tak wielu ludzi było zwykłymi cebulakami. Taka jest prawda, że mało osób, które widzimy na ulicy w markowej polówce, faktycznie na nią stać. Bo przecież nie chodzi o to, aby kupić koszulkę za 300zł i w zamian wpierniczać mortadelę na śniadanie i odmawiać wszystkiego wszystkim, targując się o wszystko - tylko nie o to, czy faktycznie potrzebujemy takiej koszulki. Czy szczęście daje im udawanie? Nie kumam tego.

Więc inną inicjatywą jaką wspieram i nie szczędzę pieniędzy są imprezy edukacyjne. Po latach frustracji, że różne inicjatywy w rodzaju kół naukowych na uczelni, są słabo organizowane stwierdziliśmy z Szymonem Kaczmarkiem, szefem działu web developerów w IAI, że może po prostu poświęćmy trochę naszego czasu i środków i uczmy ludzi, bez żadnych specjalnych oczekiwań tego, na czym znamy się możliwie najlepiej, czyli robienia zaawansowanych stron internetowych. Tak powstał Webcamp. Totalnie darmowa impreza, na której to my jeszcze dajemy wiele od siebie, jak gadżety, specjalne koszulki (bardzo dobrej jakości, z fajnymi nadrukami na pamiątkę), obiady a najbiedniejszym nawet fundując przejazd. Najpierw impreza miała być raz do roku, teraz robimy ją już 2 razy do roku i za tydzień zacznie się czwarta edycja, czegoś co nazwaliśmy Webcamp. Na każdej uczymy przez tydzień 30 osób. Z założenia wybieramy osoby, które mają podstawy i pokazujemy im jak z tych podstaw zacząć robić fajne rzeczy, jakie są potrzebne na rynku. Czyli pomagamy zrobić krok, pokonując przepaść między podstawami a profesjonalną pracą. Wiele z osób, które robiły tylko strony dla znajomych, po Webcampie zaczyna być freelancerami i dostają klucz do tego jak rozwijać się bardziej. Niektórym, którzy tego chcą, proponujemy możliwość pociągnięcia nauki dalej, na płatnym stażu w IAI, a po 3 miesiącach mogą otrzymać 100% płatną pracę, taką samą jak fachowcy którzy do nas przychodzą z innych firm. Pomogliśmy tak kilkunastu osobom zacząć zarabiać konkretne pieniądze. Właściwie, to my im pokazaliśmy jak to zrobić, bo całą pracę wykonali oni, intensywnie się ucząc.

Ktoś pomyśli – zwariowali, przecież mogliby za takie kursy brać dużo pieniędzy. Owszem, moglibyśmy ale dzięki temu że nie bierzemy, możemy co roku kształcić 60 nowych osób, które trafiają na rynek pracy. Nawet jeżeli nie pracują u nas, to pracują gdzieś indziej. A wtedy ta firma nie musi nam podkupować pracowników, albo zwyczajnie, pragmatycznie patrząc, wiele z tych osób pracuje i płaci podatki w Szczecinie, czyli jakoś z tego wszystkiego korzystamy. Inwestujemy więc około 15 tysięcy złotych i dzielimy się wiedzą za darmo, a dzięki temu sprawiamy, że świat staje się trochę lepszy. Takich inicjatyw staram się robić jak najwięcej. Klonem Webcampa jest  PHP Camp, czyli impreza na której w analogicznym trybie uczymy ludzi programować w PHP i MySQL. Czyli do 60 webmasterów dołokładamy tym razem z Grzegorzem Szukalskim, naszym CTO 30 programistów. Łącznie to więc tyle ile kształci dobrej jakości uczelnia. I oczywiście mógłbym za to kupić sobie koszulki La Costa, ale nie kupuję jej. Wolę różnicę między koszulką 4F (notabene polska firma, a te zawsze mają u mnie pierwszeństwo) przeznaczyć na taką inicjatywę, bo to daje znacznie więcej dobra, niż ta koszulka, która tylko kłuje w oczy.

Nie chcę przyrównywać uczenia młodych, zdolnych ludzi do kupowania jajek od pana na ulicy, albo kupowania węgla na opał komuś w okolicy. Chodzi o generalne podejście, o to aby patrzeć na pomaganie wielowymiarowo. Warto w tym całym pędzie, dodawaniu zdjęć kawy ze Starbucksa na Instagrama, pomyśleć, że 20 takich kaw to tona węgla do pieca, kogoś kto na końcu wsi w której mieszkasz jej potrzebuje. Mamy zimę, więc jak co roku wrócił temat smogu. Łatwo jest ocenić kogoś, że truje sąsiadów, bo pali śmieciami. Jedna osoba może być kretynem i to robić z niewiedzy, ale znam wielu uczciwych ludzi, którzy marzną, bo nie będą truli innych, ale sami nie mają na opał. Takim ludziom warto po prostu kupić tonę lub dwie węgla i podarować. Dzięki temu, dobro wróci, chociażby w postaci czystego powietrza lokalnie a gdzieś tam w wielkim obrazie w postaci zdrowego sąsiada, który nie będzie się leczył na zapalenie płuc na koszt państwa. Może też wtedy i ten kretyn, może nawet w koszulce La Coste, nie stwierdzi, że wszyscy palą w otoczeniu śmieciami i też nie będzie nimi palił w piecu.

Można zrobić bardzo wiele, mając nawet średnią ilość pieniędzy. Można rzucić palenie, nie jeść donuta co rano na stacji benzynowej (a potem narzekać na tłusty tyłek) i wypić o jedną flaszkę w roku mniej na dyskotece. W zamian dodając trochę talentu w czym jesteś dobry i czasu, można zrobić bardzo dużo dobrego.

I na koniec, warto o tym wszystkim mówić i pisać. To nie jest temat tabu. Trzeba pokazywać, z jednej strony tym, którzy na to nie wpadli, że tak trzeba. A tym, którzy tego potrzebują, pokazywać że nie jesteśmy tylko od brania i konsumowania. Mnie pomaganie kręci coraz bardziej, znacznie bardziej niż kupienie większego silnika do mojego samochodu czy idiotycznie drogiego ubrania lub zegarka. Wierzę, że włączenie rozmów o pomaganiu do mainstreamu rozmów biznesowych bardzo, ale to bardzo oczyści atmosferę, która w ostatnich latach w Polsce narastała, poczucia że bogaci dorabiają się tylko kosztem biednych. Wtedy łatwiej będzie zrozumieć oczywistość, że gdyby Ci bogaci, jak ja nie zarobili milionów, reszta nadal by stała w kolejce po chleb do sklepu i kupowała kiełbasę na kartki. A czemu o tym piszę, zamiast zostawić to prawo każdemu z osobna? Bo dzisiaj bardziej obciachowe jest posiadanie poplamionej koszuli (mimo iż ta koszulka mogła być poplamiona przez dziecko odwożone rano do przedszkola) niż targowanie się 50 groszy o jajko z biednym na ulicy, kupowania rzeczy ponad stan lub oszczędzania nie na tym co trzeba. Mam więc nadzieję, że ktoś jeszcze zacznie z tym walczyć.

Uwaga - rośnie odpowiedzialność karna za słabą obsługę w sklepie internetowym

pfornalski

Korzystając z chwili bez Internetu w samolocie, postanowiłem podzielić się obserwacją na temat otoczenia biznesowego e-commerce, która mogła większości otoczenia umknąć. Ponieważ IAI S.A. jest mimowolnie świadkiem lub bierną stroną zawieranych przez sprzedawców transakcji, a ja jetem jako pierwszy w KRS, siłą rzeczy do mnie policja, prokuratura i sądy kierują różne wnioski. Obsługujemy już ponad 4000 sklepów internetowych w Polsce, a miesięcznie to ponad 2,5mln przesyłek, więc statystycznie dosyć często mam kontakt z tematem tabu e-commerce, czyli z tzw. aparatem ścigania. Przez lata uczestniczyłem biernie lub aktywnie w około 150 tego typu sprawach, różne skali i kalibru. Najwięcej spraw dostarczają nam prowadzone przez Polaków lub obywateli UE, które mają siedzibę na terenie Chin lub innego azjatyckiego kraju i uważają, że regulacje Polskie czy UE ich nie obowiązują. A regulacje komplikują życie, ale na koniec dnia mają na celu eliminację patologii, która działa na szkodę całej branży. Po jakimś czasie w IAI nauczyliśmy się nie radzić z tego typu sprzedawcami, wprowadzając do regulaminu IAI-Shop.com zapis, że jeżeli sprzedawca sprzedaje za naszym pośrednictwem do klientów z UE, to obowiązują go regulacje UE, nawet jeżeli jego lokalne prawo formalnie tego nie wymaga.

Jak już napisałem, po 17 latach w branży i ponad 150 tego typu sprawach, mam już jakiś obraz jak działa apart ścigania. Mówiąc w skrócie, jak bardzo bezradny jest i jak bardzo tonie w morzu zgłoszeń na różnego rodzaju nadużycia w sferze obsługi konsumentów w Internecie. To dlatego uważam, że dalsza poprawa przepisów jest konieczna. Bez niego w Internecie, do którego chcemy aby przeniosła się cała sfera życia, konieczne są sprawne i dobrze egzekwowane regulacje. To dlatego jakiś czas temu napisałem tekst, że „popieram rejestrację telefonów na prepaid”, co oczywiście jest jednym z wielu czynników jakie muszą zaistnieć aby nieco ograniczyć nasze swobody po to aby na koniec dnia, ktoś kto sprzedaje nam coś w Internecie był zobligowany nam to za co zapłaciliśmy dostarczyć.

Rok 2017 był jednak na swój sposób szczególny. Przez poprzednie 16 lat w zasadzie panował status quo. Konsumenci zgłaszali sprawy na policję, niektóre dochodziły do prokuratury. Część z tych sprawa docierała do sądu. Na koniec źle obsługujący sprzedawca zwracał pieniądze, może płacił koszty sprawy, ale nic szczególnego się nie działo. Aż do 2017 gdy przy różnych okazjach miałem już kontakt z kilkoma sprawami karnymi (takimi z kodeksu karnego, czyli w stylu „konkubent zabił konkubinę na melinie”). W 2 przypadkach były to już odwołania w sądzie po skazaniu na wyroki więzienia sprzedawców internetowych.

Wygląda więc na to, że nasze prokuratury i sądy, zmieniły sposób interpretowania prawa, bez samej zmiany prawa. Do tej pory kradzież 5000zł za niewysłany telewizor była niczym w porównaniu do kradzieży batonika w centrum handlowym. Teraz najwyraźniej to się zmieniło. Nie wysłanie paczki traktowane jest tak samo jak zwykła kradzież. I słusznie. Warto jednak o tym wiedzieć.

Do poczytania więcej:

Warto śledzić co się dzieje w tej materii także na terenie Unii Europejskiej, gdyż łatwo wyczytać z tego wszystkiego trendy. Jako kontynuację polecam http://mensis.pl/unia-zaciska-petle-szyi-nieuczciwych-e-sprzedawcow/

Virtus in Arduis, czyli jak zostać milionerem ze swojej własnej pracy?

pfornalski

Tak. To będzie kolejny tekst o tym, jak zostać milionerem. Tylko tym razem nic nie musisz płacić, nigdzie jechać. Ten tekst nie będzie o tym, jak zostać milionerem z pracy innych ludzi, spekulacji, bogatego ożenku i innych sposobach od jakich kipi Internet i które to zarabianie określa się „pasywnym dochodem”. Ten tekst będzie o czymś, co kieruje moją własną pracą i rozwojem, czymś co określam filozofią „Virtus in Arduis”.

Dawno temu przeczytałem po raz pierwszy „Bogaty ojciec, biedny ojciec” R. Kiyosakiego. Jeszcze jako niezbyt zamożny młody człowiek, stwierdziłem że książka ma spor racji, ale nie zgadzam się z jej podejściem do zarabiania i wydawania. Zgadzam się z tym i tak postępuję, jak robi „Bogaty ojciec”: nie wydaję więcej niż zarabiam, nie mam kredytów i rat i kupuję za gotówkę, starając się część dochodu oszczędzić. Nie mam nawet karty kredytowej. Nie zgadzam się jednak z interpretacją tej książki, która mówi, że należy inwestować wszytko czego nie „musisz wydawać”. Dla mnie to oszczędzanie na szczęściu, na zdrowiu, rodzinie, wolnym czasie, pasjach itp. w myśl maksymalizacji wartości inwestycji. Zazwyczaj książki z tego trendu mówią o tym, że jak maksymalnie dużo odłożysz, zainwestujesz, to będziesz bogatszy. Ale przyjrzyj się równaniu:

100 000zł * 30% = 50 000zł * 60% = 33 333zł * 90%

To samo równanie pokazuje, że zarabiając 100 tys. złotych rocznie i odkładając tylko 30%, odłożysz / zainwestujesz dokładnie tyle samo co zarabiając 50 tys. złotych rocznie i inwestując aż 60%. Te 60% oznacza, że Twoja córka nie dostanie lalki o której marzy od dawna, Twoja żona nie kupi sobie torebki o której marzy, a Ty sam zrezygnujesz ze wszystkich pasji oprócz biegania, które będzie najtańsze. Jak obserwuję początkujących, aspirujących do klasy średniej czy wyższej, to zbyt często mówią o inwestowaniu, a zbyt mało o zarabianiu.

Z domu nie wyniosłem pieniędzy (żadnych). Ale wyniosłem coś cenniejszego: bardzo mądre nauki. Jedna z nich mówi, że prościej jest zarobić więcej, niż oszczędzić. Tak! To nie pomyłka. Zapamiętaj; Łatwiej jest zarobić więcej, niż oszczędzić więcej. Ile bowiem możesz zaoszczędzić zarabiając 33333zł rocznie? 80%, może 90% jak przyswoisz sobie książkę w rodzaju „Jak przeżyć za dolara dziennie”. Tylko ile tak pożyjesz? Jak długo zachowasz 100% motywacji do pracy i zdrowie? Może przez to, że przez cały dotychczasowy czas skupiałem się na tym, jak efektywniej i mądrzej pracować, jestem tu gdzie jestem. Nie jestem miliarderem, nie posiadam 3 kamienic. Przede wszystkim nie posiadam ich, bo ich nie potrzebuję a ich posiadanie ani trochę nie uczyni mnie szczęśliwszym. W żaden sposób nie przełoży się na to, że będę lepiej wykonywał moje powołanie, moją pracę.

Dzięki temu, że nie oszczędzam na zdrowiu, pasjach i tym wszystkim co czyni życie fajnym, mam 100% energii każdego tygodnia do pracy. Czuję też, że to droga jest nagrodą, a nie cel do którego zmierzam. Jak mam ochotę iść do kina, to idę i wydaję 100zł na bilety, bez bólu poniżej pleców, bo mógłbym kupić za to 1 jednostkę uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. I to mi się cholernie opłacało, bo tylko moje udziały w IAI S.A. są dziś warte ponad 80 milionów złotych. Nie wspomnę przy tym, że nie czuję, abym przez to "zmarnował dotychczasowe 18 lat życia" i gdybym miał jutro przemieścić się w czasie, to samemu sobie nie doradziłbym niczego innego. Jestem szczęśliwy i zamierzam pracować i żyć tak dalej. A jak będę dalej dobrze pracował, to pewnego dnia będą warte 200 i może 500 milionów. A jak nie i będzie to wszystko warte połowę mniej, to też mi to nie popsuje humoru. Przy okazji zapraszam do przeczytania „Moja filozofia sukcesu”.

Zwyczajny ja jaki jestem w niedzielę, z moją córką, Oliwią. Spędzając po prostu czas na luzie w niedzielne popołudnie. Nie spędzam go w klubie krasomówczym, czy "jedząc wystawne kolacje z wysoko postawionymi biznesmenami".

Jak zatem doszedłem do tego, do czego doszedłem?

Przede wszystkim uświadomiłem sobie odpowiednio wcześnie, że jedynym zasobem jakim dysponuję, nie rodząc się szejkiem lub dziedzicem kopalni złota, jest nasz czas. To ten czas mogę inwestować w naukę, a nauczone umiejętności w podnoszenie albo zaawansowania (za czym idzie wyższe wynagrodzenie) albo efektywności (za czym idzie możliwość generowania większej ilości przychodu). Po drodze czas mija, bezpowrotnie. Moęg go spędzać na „głupotach” jak mówią książki motywacyjne, albo mogę go zainwestować w siebie. Czym jest to owe mityczne inwestowanie w siebie? Guru od motywacji i sprzedawania Ci kursów, przekonują, że to kwestia wykupowania drogich kursów i inwestowania w siebie „milionów”. Ja temu zaprzeczę. Żaden kurs nie uczynił mnie multimilionerem. Uczyniły to:

 1. Wychowanie i wartości wyniesione z domu
 2. Dobra nauka w szkole, odpowiednio dobrany kierunek studiów (informatyka)
 3. Nauka samodzielna
 4. Mądrze wykonywana praca

Niektórym wydaje się, że inwestują w siebie. Jeżdżą na drogie sympozja z ulubionymi mówcami motywacyjnymi, chodzą na StartupWeekend mimo iż nie mają startupu, Aulę, Czwartki Social Media, TeDx. Są wręcz przeedukowani i przemotywowani, w złym tego znaczeniu. Uczą się rzeczy, jakie są potrzebne na dużo późniejszym etapie rozwoju, gdy masz średnią lub dużą firmę. A tak naprawdę gdy ją masz, to ta wiedza jest oczywista. Bardzo często uczycie się od ludzi, którzy sami nic nie osiągnęli, a uczą innych aby dopiero zarobić. Na początku drogi naucz się jak być dobrą księgową, programistą, spawaczem lub kafelkarzem. To ma większe znaczenie. Co więcej, robiąc coś pożytecznego dla ludzi, będziesz miał to fajne poczucie, że Twoja praca nie jest pasożytowaniem na pracy innych i nie będziesz myślał o tym jak piątkowy wieczór zapić drogą whisky, tylko spokojnie weźmiesz go na trzeźwo.

Jak zaczynałem, moim marzeniem było zarabiać 5000zł na miesiąc. Przemyślałem się co zamierzam zrobić i plan był następujący. Jeżeli chcę zarabiać 5000zł i jestem gotowy pracować do 50 godzin tygoniowo (210 godzin miesięcznie) to prosta kalkulacja pokazała mi, że muszę zarabiać na każdej godzinie 25zł (dokładniej 23,81zł). Wyeliminowałem pracę za mniej, mimo, że „coś” mi dawała. Robiąc to konsekwentnie i a pozostałym czasie ucząc się aby być najlepszym w tym co chciałem robić, szybko ten czas się wypełnił i zarabiałem 5000zł na miesiąc. Co zrobiłem wtedy? Stwierdziłem, że chcę zarabiać 10000zł na miesiąc, czyli wyeliminowałem wszystko co generowało mniej niż 50zł przychodu.

Dzisiaj jestem trochę dalej, mam udziały w spółce akcyjnej i pensję, która wynosi 40000zł brutto. Nie jest to ani dużo, ani mało jak na stanowisko o takim stopniu odpowiedzialności. Mam przekonanie, że to odpowiednia kwota, a resztę powinienem jak inni akcjonariusze czerpać z dywidendy (o tym napiszę kiedyś osobny post). Kwota jednak nie tak mała, sprawia, że stale muszę pamiętać, że każdy mój dzień jest warty dzisiaj 2000zł. Tyle płacą mi akcjonariusze (w tym ja sam) aby firma rosła, aby klienci byli zadowoleni i co miesiąc na jej konto płynęły gładko pieniądze. Nie oznacza, to że nie idę z moją córką na plac zabaw, spacerczy nie popracuję w weekend, wynajmując kogoś do zrobienia tego za mnie. Oddzielam czas prywatny od czasu biznesowego. Czas prywatny spędzam jak chcę, nie przeliczając go na zarobki, z czystym sumieniem gapiąc się z dzieckiem w bajkę czy ulubiony serial. Robię to tak długo, jak długo czyni mnie to szczęśliwym. Pamiętam jednak, że czas pracy, te 40 godzin tygodniowo, mam być wypoczęty, zdrowy i pełen energii do tego aby wykonywać swoją pracę, wartą 2000zł na dzień. Kiedy przychodzę o 9:15 do biura, ten czas jest tylko dla firmy, klientów i wyciskam z niego 100%. Robię to tak, aby na koniec dnia sam, przed sobą mógł pokazać, że wygenerowałem efekty warte 2000zł. A jak idę na „czwartek social media” to idę tam w moim czasie rozrywki i nie nazywam tego pracą. Bo lubię geek-klimat, ale udział w tej imprezie nigdy nie przełoży się na moje zarobki. A jeżeli przychodzi mi do głowy, że może powinienem to zakwalifikować do „czasu biznesowego” wtedy zastanawiam się czy na serio, 4 godziny spędzone na nim przełożą się na dodatkowe 1000zł przychodu dla IAI?

Paweł Fornalski - biuro w IAI 2017

Moje biurko w IAI w poniedziałek rano, kolejnego dnia po poprzednim zdjęciu. Tu już nie ma miejsce na bałagan i dres.

Możesz na koniec pomyśleć sobie: „udało mu się, cedzi kacapoły, ja muszę robić takie rzeczy aby się przebić”. Masz wybór: posłuchać mojej rady, albo nie. Ale jeżeli będziesz tak zarządzał swoim czasem, że na koniec czasu, który poświęcasz nie będzie z tego pieniędzy, czyli nie będziesz wykonywał pracy, za którą Ci ktoś zapłaci, czyli ta praca będzie dla niego coś warta, to wszystko co robisz; to uświadom sobie, że nigdy nie spełnisz swoich marzeń. Akcja-reakcja, pamiętaj.

Przykład na jakim tłumaczę te zasady moim własnym pracownikom

W IAI S.A. obowiązuje zasada stawki godzinowej. W zależności od stanowiska i rangi, płacimy za każdą przepracowaną godzinę określoną stawkę. Do tego dochodzą premie, ale główne wynagrodzenie stanowi stawka godzinowa razy ilość przepracowanych godzin. Rangę zmienia się, nie bezpośrednio przez doświadczenie, co rozwój.

Czasami nowi pracownicy biorą np. urlop 2 tygodniowy, aby np. „wyremontować mieszkanie”. Bardzo często robię im taką kalkulację. Załóżmy, że jesteś początkującym programistą i zarabiasz średnio 9000zł (60zł * 150h). Wtedy te 2 tygodnie (80 godzin) są warte 4800zł. W tym czasie będziesz uczył się malować (czego nie lubisz), tapetować (nie oszukujmy się, wytapetujesz krzywo), kłaść kafelki (z których część spadnie) i na koniec coś powstanie co najwyżej przeciętnego. Tę pracę wykona ktoś kto zrobi to szybciej, efektywniej i lepiej za powiedzmy 3000zł. Przy okazji tej kalkulacji tłumaczę im, że warto wykonywać im tylko tę pracę, która jest warta jest więcej niż te 60zł/h. Każda inna praca, która pozornie oszczędza im pieniędzy:

 1. Zmniejsza ich roczne wynagrodzenie
 2. Opóźnia ich rozwój i awans

Punkt 2 to właśnie inwestycja w siebie. Czasami to właśnie praca nad tym, co nas interesuje i w czym chcemy być najlepsi, jest najlepszą inwestycją. Bowiem jako programista np. w randze Regular, dzięki pracy o 20h miesięcznie więcej, opanujesz o rok wcześniej rzeczy, które opanuje ktoś kto będzie pracował o 20h mniej (zakładając że część dnia to np. Daily Scrum, planowanie pracy, obsługa komunikacji itp.). Dzięki awansowi Twoje wynagrodzenie skoczy z 60zł/h na 75zł/h i tylko w pierwszym roku zarobisz więcej o 45000zł ((75-60)zł*150h*12 miesięcy + 75zł*20h*12miesięcy). Jeżeli tylko te pieniądze odłożysz i zainwestujesz, będziesz po 10 latach znacznie bogatszy, niż ktoś kto brał urlop na malowanie mieszkania.

Czy sprzedawcy z Allegro giną na naszych oczach?

pfornalski

11 lat temu (rany, jak to szybko minęło) napisałem post "Opłacalność dużej sprzedaży na Allegro", który dodał mi 10 punktów do fejmu proroka. Nie posiadam jednak żadnych nadprzyrodzonych mocy. To było proste, aby przewidzieć, że sprzedaż pod cudzą marką, pod dyktat ceny nigdzie nie doprowadzi sprzedawców zapatrzonych w "komcie" i "pozytywy". Minęło 11 lat, a sprzedawcy na Allegro giną na naszych oczach. Warto więc się zatrzymać, popatrzeć i uświadomić sobie „tak, to właśnie ten moment”. Po czym to wnoszę?

Do mainstreamu przedostają się już informacje o coraz większym zadłużeniu części e-sprzedawców. A absolutnym mainstreamem newsów jest Polska Agencja Prasowa, która pisze (patrz http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1136080,krd-w-ciagu-roku-zadluzenie-sklepow-internetowych-wzroslo-o-jedna-trzecia.html):

Zadłużenie sprzedawców internetowych działających na polskim rynku wynosi ponad 231 mln zł, czyli w ciągu roku wzrosło o jedną trzecią – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i programu Rzetelna Firma.

Jak podał Krajowy Rejestr Długów, w październiku 2016 roku zadłużenie sklepów internetowych w Polsce wynosiło 172 mln zł. W ciągu roku wzrosło do ponad 231,1 mln zł.

"W rejestrze dłużników figurują już 3 362 podmioty z tej branży. Są to zarówno samodzielne e-sklepy, jak i firmy prowadzące sprzedaż w serwisie Allegro. Rok wcześniej było ich tam wpisanych 3 069. Obecnie mają one łącznie 22 531 różnorodnych niezapłaconych zobowiązań wobec kontrahentów" - powiedział PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Według KRD z płatnościami zalegają głównie sprzedający towary w serwisie Allegro. Są oni winni wierzycielom ponad 190 mln zł wobec 142 mln zł rok wcześniej. W rejestrze wpisanych jest 2 729 podmiotów handlujących za pośrednictwem tej platformy. Z problemem wypłacalności borykają się także sklepy prowadzące sprzedaż przez własne witryny. Są one winne wierzycielom 40,5 mln zł.

(...)

Zgodnie z branżowymi szacunkami wartość rodzimego rynku e-commerce jest oceniana, jak wskazał KRD, na "36-40 mld zł ze zdecydowaną tendencją wzrostową w perspektywie kolejnych kilku lat".

Trzecia edycja badania „Długi e-handlu w Polsce” została przeprowadzona przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i program Rzetelna Firma 2 października 2017 r. na podstawie danych z bazy KRD. Poprzednie odbyły się w 2016 i 2015 r.

Dla mnie wynika z tego jedna dodatkowa teza, obok tych które wymieniłem w najnowszym poście w tym temacie („Kwadratura koła - czyli nie tylko o przyszłości sprzedaży na Allegro”). Może zwyczajnie Allegro musi się uniezależnić a wręcz odciąć od przaśnych sprzedawców z Allegro, bo zwyczajnie nie będą oni w stanie wywiązywać się ze swojej części zadania? I im bardziej patrzą w ten garnek, tym bardziej w nim nie ma miodu, czyli mówiąc wprost im bardziej debrandyzuje się sprzedawców i stymuluje konkurowanie jedynie ceną tym bardziej oni tą ceną konkurują. Co prowadzi do mniejszej płynności i ryzyka problemów z wywiązywaniem się ze zobowiązań względem dostawców, a pewnego dnia względem klientów. A ponieważ większość konsumentów myśli (poniekąd naiwnie), że w razie czego Allegro pokryje nawet wielomilionowe długi sprzedawców to Allegro biernie się temu przyglądać nie może.

Jak znaleźć swoją niszę? Nie naśladuj idola

pfornalski

Często słyszę komplement, że dla kogoś jestem inspiracją i planuje zrobić coś podobnego, tylko w innej branży. Potem słyszę typowe pytanie, co o tym sądzę. I jakież zdziwienie widzę, gdy odpowiadam, że gdybym wierzył, że to dobry pomysł to już bym to robił. Zanim trafiłem na swoje powołanie i kawałek biznesowego uniwersum szukałem tak samo odpowiedzi na pytanie „co zacząć robić”. Czytałem jak wszyscy biografie znanych ludzi. Nie szukałem w nich odpowiedzi pt. „O! Muszę być giga-dupkiem jak Steve Jobs aby odnieść sukces” albo „muszę kupić sobie grube okulary jak Bill Gates”. Przeciwnie, starałem się zrozumieć jak oni podejmowali decyzje aby zrozumieć ich „source code”. Bo okoliczności w których moi idole zakładali swoje firmy były zupełnie inne. I zupełnie inne są teraz. Gdy zacząłem zatrudniać pierwszych programistów, można było im płacić 700zł na miesiąc. Ale też inna była ilość użytkowników internetu. Generalnie w roku 2000 czy 2003 gdy otworzyliśmy pierwsze biuro, wszystko było inne. Więc jeżeli chcesz ponieść fiasko, posłuchaj mojej historii jak ja zbudowałem IAI i zrób dokładnie to samo. Czemu fiasko? Bo czasy są inne i przede wszystkim będziesz miał już starszego i bardziej dojrzałego konkurenta jakim jest IAI. Tę samą prawdę można zastosować dla każdej innej branży.

Jak znaleźć więc swoją niszę? Ja bym Ci proponował próbować czegokolwiek i słuchać ludzi, którzy odnieśli sukces w jakiejś dziedzinie. Tacy ludzie nie mają ochoty otwierać 100 spółek, ale mają duże doświadczenie aby ocenić co ma sens i potencjał, a co nie. Więc słuchaj takich ludzi i zbieraj ich pomysły-odpadki, po czym wdrażaj je w życie. Oczywiście taki odpadek może przy odpowiedniej determinacji, predyspozycjach i szczęściu stać się większym sukcesem niż Twojego mentora, co mi się udało i czego Tobie życzę. Fakt jest bowiem taki, że sklepy internetowe jako zajęcie też nie były moim olśnieniem (patrz post „Startup.com - cz. 4 - czyli jak to się stało, że zacząłem robić sklepy internetowe”). To ktoś doświadczony w sprzedaży odzieży powiedział mi „nie ma do sprzedaży odzieży odpowiedniego systemu sklepu internetowego” i to na podstawie tej rekomendacji zacząłem tworzyć podwaliny pod IAI. Moim zdaniem to najprostszy sposób na znalezienie niszy dla siebie.

Warto też zastanowić się, czy otoczenie startupów jest odpowiednim do szukania takich inspiracji? W świetle tej rady, ludzie, którzy dopiero szukają swojego kawałka uniwersum, nie wyrzucą takiego dobrego pomysłu. Więc przesiadując z ludźmi, którzy są fajni, zdeterminowani, płodni i głodni, zwyczajnie możesz nigdy nie wpaść na dobry pomysł. Stąd czasami lepszym wyjściem aby znaleźć swoją niszę będzie poznanie kogoś sytego, leniwego i z dużym sukcesem na koncie, kto Ci od niechcenia odda pomysł warty miliony dolarów. Jeżeli nikogo takiego nie znasz, planem B może być po prostu zatrudnienie się w firmie takiego człowieka.

Jak odkryć, że faktycznie robisz to co kochasz?

pfornalski

Mówi się, że dobra praca powinna być przyjemnością. Ale przecież tak nie jest. Praca jest jak trening. Nie trenujesz, bo to jest dla Ciebie przyjemność. Spacerujesz po plaży w słońcu, sącząc drinka z kokosa i to jest przyjemność. A bieganie sprintem czy ostry trening kardio aż „do pożygu” jest treningiem, nie przyjemnością. Przyjemny trening, to zły trening. Nieprzyjemny trening, po którym słaniasz się idąc do domu to dobry trening. Podobnie postrzegam pracę. Dobra praca, to taka w której dajesz z siebie wszystko i mimo iż nie jest do końca przyjemna, wracasz po jeszcze. Chcesz się rozwijać i mimo trudów chcesz więcej i więcej.

Więc może trafniejszym określeniem, jest to że dobra praca to taka praca, którą jesteś gotowy wykonywać nawet gdy Ci nie będą za to płaci? Czy faktycznie to będzie dobra praca? Nie uważam tak, trzymając się definicji, że każda praca musi dawać pieniądze, a każda firma zysk. Zysk czy dobra zapłata, jest miernikiem użyteczności, przydatności dla innych ludzi, czyli klientów. Klienci płacą Ci pieniędzmi, za które kupujesz coś czego potrzebujesz. A jeżeli nie potrzebujesz tego bezpośrednio od swojego klienta, to on musi coś sprzedać lub zrobić dla kogoś trzeciego, czy czwartego kto zapłaci mu pieniądze.

Jak więc odkryć czy to co robisz, jest tym co kochasz? Skoro dobra praca to taka w której dostajesz wycisk i pracujesz dla pieniędzy? Jak rozpoznać taki rodzaj pracy od po prostu pracy, w której też dostajesz wycisk i Ci płacą pieniędzmi? Trochę zajęło odkrycie mojej własnej definicji, a przyszła niespodziewanie niedawno, nieubłaganie wraz z rozwojem firmy.

W ostatnim czasie miałem parę interesujących ofert sprzedania moich udziałów w IAI S.A. Kwoty, które mi oferowano umożliwiłyby mi dostanie życie, bez stresu i trudu, niekoniecznie na taniej wyspie i sączenie drinka z kokosa. I w chwili gdy dostajesz dobrą ofertę, możesz odejść z programu Milionerzy z gwarantowaną wygraną spotykasz się właśnie z absolutem – odpowiedzią na pytanie, czy kochasz to robisz?

Ja kocham, dlatego wszystkie te oferty odrzuciłem. Dopiero w tym momencie uświadomiłem sobie, że kocham to co robię, nie dlatego, że moja praca jest lekka. I nie dlatego że jestem gotowy ją robić nawet gdyby mi nikt za nią nie płacił. Ale właśnie dlatego, że ją kocham za to że czyni życie każdego dnia bardziej skomplikowanym, zmusza mnie do rozwoju i czuję, że każdego dnia poprawiam życie kogoś tam na końcu światłowodu.

Czy średni polski sklep znajduje się w piwnicy, czy może stanowi fundament?

pfornalski

Tak wiem, dawno nie pisałem. Bo chociaż wiele miałem do powiedzenia, to zazwyczaj rozładowywałem to w dyskusjach na Facebooku albo ktoś inny napisał to za mnie. Miałem od jakiegoś czasu ochotę opisać jak zmieniło moje życie odinstalowanie appki Facebooka na telefonie, ale uprzedził mnie w tym Michał Górecki. Więc zwyczajnie podaję linka i zaoszczędzony czas poświęcę na napisanie czegoś, czego nikt inny nie napisze.

A tym razem napiszę już o czymś o czym pisałem czy to przy okazji epitafium Hoopla.pl 9 lat temu, czy to w serii o Magento (patrz „O czym należy wiedzieć wdrażając do swojego sklepu internetowego Magento? cz. 2” np. Częśc „Duże sklepy potrzebują dedykowanych rozwiązań” i „O czym należy wiedzieć wdrażając do swojego sklepu internetowego Magento? cz. 3”), czyli o tym jak wygląda faktycznie różnica między tzw. Piwnicą i tzw. NiePiwnicą ehandlu. Dla tych, którzy byli zajęci rozwijaniem swojego sklepu internetowego, wytłumaczę że o piwnicy mówiło się parę lat temu na różnych konferencjach branżuni określając sklepy, które nie szukały inwestora i nie pakowały przynajmniej setek tysięcy w unikalne technologie. Na widowni skromni ludzie, którzy uczyli się od wyjadaczy e-commerce managerów znanych marek takich mądrości jnp. „Jak wydać 1,2,3 (you name it) miliony na zbudowanie unikalnej technologii która wyprowadziła sklep z piwnicy”. I taki skromny człowiek, co to ma sklep internetowy realizujący „tylko 5000 czy tylko 20000 zamówień” jechał do siebie na prowincję i myślał o tym jak z piwnicy wyjść.

2 duże projekty developmentowe jakie w ostatnich latach przez polski e-commerce się przewinęły i bływy synonimami niePiwnicy to „Przepisanie Merlina na nowo” i budowa „CDP.pl”. Aby nie zdradzić za wiele tajemnic, których zdradzić mi nie wypada, ograniczę się tylko do ogólnie znanych informacji, składając je w całość.

Akt 1 Merlin.pl

Zacznijmy od Merlina. Merlin.pl od kilku lat stał w miejscu technologicznie. Wspomnę tylko, że przez długi czas liczony w latach nie wprowadzili mobilności, a zakupy po angielsku w postaci słowniczka polsko-angielskiego, ponieważ sklep nie był wielojęzyczny są moim ulubionym żartem branżowym. IT firmy i sklepem opiekował się kilkuosobowy wewnętrzny dział IT. Pojawił się jednak inwestor, grupa Świtalskich, który nie widząc problemów w technologii, konwersji linków, kosztami itp. po prostu przeniósł firmę na napisany „od zera” system, a do tego aby pokazać że bogatemu nikt nic nie zabroni, przeniesiono firmę z Warszawy do Poznania, przy okazji pozbywając się wielu cennych pracowników. Ile wydano na ten proces w tym development, zdradzić nie mogę. Ale jest to kwota bardzo duża, ogromna.

Nie minęło wiele dni w Warszawie i Poznaniu, gdy w mediach ukazały się takie wiadomości:

Merlin.pl złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - poinformowała Czerwona Torebka w komunikacie.

Wniosek złożono 28 grudnia br. w Sądzie Rejonowym w Poznaniu.

Problemy Merlin.pl zaczęły się jednak już jakiś czas temu, kiedy część dużych wydawców i dystrybutorów przestało dostarczać książki do polskiego sklepu internetowego. Wszystko przez ogromne zaległości, które narastały przez kolejne tygodnie. ISB News podało, że w połowie grudnia Virtualo, Dante oraz Sejf Danych, wierzyciele Merlin.pl, złożyli wnioski o ogłoszenie upadłości tej spółki obejmującej likwidację majątku. Wcześniej wnioski o upadłość spółki złożyły: Rekman, Herlitz, Perfect Eye Optic, VOL Solutions, Burda Publishing i TM Toys. Umorzony został natomiast wniosek Exorigo – Upos.” cytat ze strony TVN24BIS z 29 grudnia 2015r.. Jak by ktoś się nie dopatrzył to Exorigo-Upos to firma informatyczna która wykonywała usługi informatyczne dla Grupy Świtalskich ... (ciach;)

Merlin.pl został następnie zakupiony, a właściwie przejęty, gdyż jego głównym aktywem była marka a pasywem dług i to niemały. Cytując dalej TV24BIS „Tymczasem, wsparcie dla jednej z największych i najstarszych marek internetowych zaoferował Topmall.

Polska firma zajmująca się działalnością e-commerce na rynku ukraińskim, która teraz swoją działalność rozszerza na polski rynek i zajmie się odbudową znanej marki.

Maciej Szturemski, prezes spółki Czerwona Torebka, właściciela marki Merlin.pl przyznał, że jego firma prowadziła rozmowy na temat rewitalizacji serwisu z różnymi podmiotami, ale tylko Topmall był w stanie spełnić wszystkie warunki umowy.

Co ciekawe, Topmall z tego co wiem, wyrzucił cały wielomilionowy refactoring kodu, logistykę itp. do śmieci, zastosował engine stworzony dla swojego sklepu ukraińskiego. Więc dla niego miało to sens: wycenił tylko markę, klientów i obroty, płacąc miesięczną dzierżawę. I słusznie zrobił. Koniec końców warto popatrzeć jakie wyniki ma dawny hegemon. Otóż w niedawnym wywiadzie, Łukasz Szczepański pisze „W zeszłym roku zrealizowaliśmy ponad 250 tys. zamówień”. Dużo? Rozłóżmy to na części pierwsze. 250 tysięcy zamówień to nie mniej nie więcej jak 20 tysięcy średnio na miesiąc. A to liczba przy której moi klienci się targują jak muszą zmienić abonament z tego za 2499zł na 3599zł na miesiąc za całą obsłuę IT i argumentują to, że ich sklep jest mały ;) Ale pełny obraz daje porównanie tego z przychodami (cyt. „Przychody wyniosły 18,3 mln zł, strata netto - 9,3 mln zł.”). Czyli średnia wartość koszyka wyniosła 73zł brutto. A więc sprzedawano tylko drobnicę i nie dziwi więc w tych okolicznościach strata.

No dobrze, leżącego się nie kopie. Naprawdę super, że Topmall uratował jedną z najstarszych marek-perełek polskiego e-commerce i marka Merlin.pl nie podzieliła losu Vivid.pl, innego dawnego hegemona.

Akt 2 CDP.pl

Drugim z zapowiedzianych sklepów jest CDP.pl. Dzisiaj rano otrzymałem pozornie niewinny email:

Screen_Shot_20170421_at_17.47.45

Już miałem przeskoczyć do kolejnego emaila (patrz. „Masz minutę na podjęcie decyzji, więc wyłącz emocje i pracuj proaktywnie”), ale coś mi w głowie piknęło. Wirtualną półkę ma każdy sklep internetowy IAI-Shop.com od czerwca 2013r. Więc to raczej nie może być przypadek, że sklep który to miał, robi krok wstecz, a nie w przód. I moja intuicja mnie nie zawiodła. Gdy podłubałem głębiej natrafiłem na przeoczony artykuł „To już oficjalne. Zmartwychwstały Merlin przejął e-sklep CDP.pl”. Myślę sobie. O! To grubo się Merlinowi powodzi skoro kupili taki świetny sklep jak CDP.pl, który jeszcze niedawno przykuł moją uwagę największym oficjalnie wydanym budżetem na zrobienie Magento. A jak budowano CDP.pl można obejrzeć na nagraniu Piotra Karwatki z Divante z Auli #125 w Warszawie:

Jeżeli ktoś potrzebuje streszczenia filmu, to Piotr Karwatka bardzo fajnie opowiada o wszystkim co robili, jak zrobili kilka tysięcy commitów do Gita, ilu programistów (6 przez cały czas) + wiele innych osób realizowało pomysły itp. Oczywiście wszystko co opowiedział ma sens i faktycznie wierzę, że tyle czasu poświęcono, bo robiono mniej więcej wszystko to co mamy w IAI-Shop.com, tylko w prostszym i bardziej customizowanym wymiarze. I my spędzamy nawet więcej czasu na development (mamy już 45 programistów). Mówiąc wprost na koniec projektu stworzono najlepszy sklep dropshippingowy jaki kiedykolwiek powstał. I pewnie najdroższy. Bo zamiast jak inni dropshippingowcy wydawać 100 czy 150zł na miesiąc za SaaS, powstał sklep na miarę możliwości polskiego hitu eksportowego. A ile on kosztował Piotr podsumowuje od 16:30 filmu: np.

 • „16 tygodni poświęciliśmy na analizowanie zadań”
 • „48 tygodni zajęło programowanie, to jest ponad 7000 godzin pracy”
 • „to co mnie zaskoczyło to, że prace frontendowe zajęły bardzo dużo, bo zajęły 1600 godzin i to praktycznie było 5 miesięcy pracy 2 osób”
 • „do tego trzeba doliczyć 30% czasu za całej puli godzin dodatkowe na komunikację, czyli na te wszystkie spotkania ...”
 • „to nigdy nie jest takie proste jak się zakłada na początku, bo nie zakładaliśmy takich estymacji na początku, ale nie dało się tego zrobić szybciej”

Jak by ktoś chciał pogłębić temat to polecam drugi film również obejrzeć https://youtu.be/k_LmjlxEwQw bo skoro już wiemy, że to nie działa, to chyba warto tego co mówią Panowie Darek Nazim i Michał Gembicki unikać.

Ale wróćmy do tych kosztów. Podsumujmy tylko to co Piotr Karwatka podał, nie liczmy tych administratorów serwerów (Divante na stronie nadal podawane jest jako Partner Technologiczny), kilkudziesięciu serwerów w architekturze High Availability i nie pastwmy się nad tym, czy to faktycznie jest potrzebne. Sumujmy tylko koszt developmentu. Jak się zsumuje to wszystko to wychodzi około 12 000 -14 000 godzin jak nic. Liczę tylko największe, podane przez Piotra pozycje. Ile to kosztowało? Divante w tym czasie chwaliło się stawką 40-45€ za godzinę. Jak się to pomnoży to wychodzi jak nic co najmniej 2 miliony złotych za samo napisanie CDP.pl. Nie liczę utrzymania, serwerów, administratorów, kosztów pracowników po stronie CDP.pl.

Mijają 2 lata, wszyscy którzy skromnie siedzieli na widowni i skrupulatnie notowali, mogli przyjąć do wiadomości, jak ja sam, że o to od tej pory koszty sklepów internetowych można liczyć w milionach, bo nasz ecommerce do tego dojrzał. A skoro ktoś to wydał i widzi w tym sens, a jest to znana marka to nic, trzeba wydawać tyle samo, wdrażać Magento, zatrudniać pół tuzina informatyków na rok, dwa, trzy i przekuwać śmiałe wizje unikalnych pomysłów w rzeczywistość. No i wydarza się sprzedaż CDP.pl która ujawnia wartość sklepu CDP.pl. I jak szaty opadły to okazało się, że kolejny król jest nagi. 3 miliony złotych (cyt. „Firmy zakończyły właśnie negocjacje. Kwota przejęcia to 3 mln zł. Transakcją objęte są sklep internetowy, marka CDP.pl, domena, oprogramowanie.”) oznacza, że to im po prostu nic nie dało.

Kod warty 2 miliony zł po kosztach odtworzeniowych Divante, marka na której promocję wydano mnóstwo, klienci, przepływy zamówień itp. zostały kupione za 3 mln złotych. Czy mnie to dziwi? Ani trochę, bo 3 miliony byłby ten sklep warty z taką samą sprzedażą na SaaS. Tylko wtedy wynik finansowy byłby zupełnie inny.

Widzę wiele sensu w tym co robi Topmall, kupując marki, które nie wyszły. Tak, czas to sobie powiedzieć, skoro CDP.pl sprzedano po 2 latach od startu za koszt programu, to określenie „nie wyszedł” może być trafne. Bo nie sprzedaje się dynamicznie rosnącego biznesu. Trudno posądzać CD Projekt o brak środków i potrzebę uwolnienia kapitału, skoro w tym roku wypłacają bardzo dużą dywidendę. Czy zachęcam do robienia tego co robi TopMall? Tak.

Topmall widzi sens w efekcie skali, teraz dokładając do tego swój magazyn i logistykę i pewnie poszukując kolejnych inwestorów i dokładając do tego kilka kolejnych marek. Może Empik? ... A nie, Empik już nie pójdzie do Topmall bo UOKiK widział wielkie zagrożenie dla polskiej gospodarki w połączeniu tych 2 sklepów (patrz tutaj).

Epilog

Kolejne i kolejne historie, ja nazywam „hople”, udowadniają mi, że polska piwnica ecommerce, ludzie którzy korzystają z tego co wymyślili inni, łączą to sprawnie, tanio, systematycznie pracując nad jakością stanowią nie piwnicę, ale fundament polskiego ecommerce. W porównaniu do Merlina, CDP czy wielu innych markach, których w tej chwili nie wymienię, średni klienci IAI wypadają jak imponujący potentaci. W ubiegłym roku to oni wygenerowali ponad 4 miliardy złotych wartej sprzedaży, liczonej w milionach paczek. Co więcej, te firmy często generują zyski. Czasami te zyski są nawet na tyle duże, że właścicielom sklepów odechciewa się je rozwijać dalej (patrz „Zbyt syci aby coś zmienić i rosnąć dalej - coraz częściej mam taką obserwację na temat polskiego e-handlu”). Póki co, to sklepy, których znam wiele i obsługuję na codzień, które wysyłają 5000, 20000, 100 000 zamówień miesięcznie stanowią zdrową tkankę ecommerce, utrzymującą jako fundament blogerów, Google, Facebooka itp. Tak, to ecommerce generujący zyski, utrzymuje cały internet w sensie „darmowych treści”. Więc gdy ktoś po jakiejś konferencji, ma ochotę wydać parę milionów na zrobienie raz jeszcze tego co już inni napisali, zapraszam do mnie. Spotkamy się, część przebalujemy, ale więcej Ci z tego po 2 latach zostanie niż jeżeli zlecisz napisanie sklepu internetowego jakiemuś software house.

Garść osobistych przemyśleń po otrzymaniu osobistego, eKomersa za szczególny wkład w rozwój polskiego rynku e-commerce

pfornalski

9 października minęło 16 lat i 6 dni od wieczoru, podczas którego napisałem pierwszą wersję IAI-Shop.com (patrz „Startup.com - cz. 4 - czyli jak to się stało, że zacząłem robić sklepy internetowe”). Rok temu, IAI-Shop.com zdobyło pierwszego eKomersa w kategorii „Najlepsza platforma sklepowa”. Od rana trwały Targi eHandlu. Ekipa IAI-Shop.com przyjechała już dzień wcześniej. Ja przyleciałem rano samolotem, a po drodze na targi odbyłem jeszcze jedno spotkanie. Przybyłem na 12:30, po krótkim rekonesansie i o 13:20 miałem występ na sali prezentacji z przygotowaną prezentacją na temat „One Page Shop”, tego jak je budować, czym się różnią od typowych sklepów i w czym są lepsze od landing pages (landingów). Stresowałem się, bo prezentacje były szybkie, na każdą 15 minut. Chciałem dużo pokazać, w fajnej, bardzo dynamicznej i animowanej formie, czego nigdy nie robię. Postanowiłem, że to będzie ostatnia moja publiczna prezentacja w temacie sklepów internetowych na najbliższe kilka miesięcy. Chciałem, aby mnie dobrze zapamiętano. I chyba się udało, bo wiele osób mi mówiło, że to jedna z lepszych prezentacji jakie widzieli. Jak będzie gdzieś w sieci, ocenisz sam.

XI_Targi_eHandlu_prezentacja_201611091

Kadr z filmu reklamowego XI Targów eHandlu i ja na scenie.

Podpiąłem mojego Macbooka, bo defaultowy był za słaby i próbowałem nim sterować z telefonu z Keynote. Wybiła godzina zero, na sali z 300 osób albo więcej. Poszło super, stres minął. Potem tylko z 10 dłuższych rozmów i szybki transport do hotelu. W hotelu szybki prysznic, przedarcie się przez kilkadziesiąt emaili i ticketów i w drogę na Stadion Narodowy. Na miejscu jeszcze jedno spotkanie przed Galą eKomersów i zaczyna się. Kolejne kategorie, kolejni nominowani i zwycięzcy. Wreszcie doszła kategoria w której startowaliśmy „Najlepsza platforma sklepowa”. Nominowani ... i jest, IAI-Shop.com po raz drugi najlepszą platformą sklepową. Jest moc, bo uważam, że nasi konkurenci są naprawdę mocni i trzeba pamiętać, że to nie jest konkurs w którym wygrywa największy, tylko najlepszy, co oceniają klienci i ludzie z branży. Siadam wniebowzięty, smsuje zdjęcie do ekipy wracającej samochodem, wysyłam zdjęcie do żony, Sebastiana.

Nagle ... słyszę „... otrzymuje Paweł  Fornalski. Brawo!”. Podnoszę głowę i ludzie którzy siedzieli koło mnie składają mi gratulacje, odruchowo wstaję, idę w stronę sceny. Pytam się po drodze znajomego o co chodzi, wyjaśnia mi. Docieram na scenę i dostaję złotą statuetkę eKomersa 2016 w kategorii osobistość roku, nagroda specjalna za szczególny wkład w rozwój polskiego e-commerce. Takiej kategorii nie było w konkursie, nie spodziewałem się więc ani pewnie nikt inny. Dosłownie mnie zatkało. Na scenie powiedziałem coś w rodzaju „O kurde! Nie wierzę”. Na serio, to było coś co mnie ruszyło. Zatkało mnie.

Specjalny_eKomers_dla_Pawa_Fornalskiego_statuetka

Mój złoty super ekomers.

Rozmowy i spotkania tego dnia trwały jeszcze do późna w nocy. Następnego dnia miałem już umówione spotkanie na 10:00 i na 11:00, potem na 12:30 i popołudniu lot do kolejnego miasta.

Ta nagroda jest dla mnie szczególnie ważna. Ekomersy to moim zdaniem najsprawiedliwsza a więc i najbardziej motywująca impreza branżowa i nagrody branżowe. Dla mnie to jak nagroda Akademii Filmowej. Otrzymanie Oscara specjalnego, tylko dla mnie, nie dla firmy jest świetną motywacją do tego, aby iść dalej. Że to nie jest tak, że tylko ja widzę co udało się osiągnąć. Staram się oddziaływać na rynek, starając się sprawić, że to w co wierzę, czyli że ecommerce jest jedną z największych innowacji 21 wieku i że to od ludzi z branży zależy czy będzie się rozwijał, czy stał w miejscu. Teraz wiem, że 16 lat, konsekwentnej pracy nad tym aby konsumenci mieli dużo zaufania do tego co w sklepie internetowym kupują i że to do nich dojdzie, zostało przez kogoś zauważone, docenione. Dla polskiego ecommerce poświęciłem pewnie najlepsze lata mojego życia. Fajnie, że ktoś to docenił.

Ktoś z boku może sobie pomyśleć, że co mi z tego eKomersa. Po co tak przeżywam Deloitte Technology Fast50, kiedyś IAI, teraz Traffic Trends, co mi po nagrodzie Prezydenta Miasta, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Perłach biznesu i kilku innych nagrodach? Otóż, jak jesteś przedsiębiorcą, to poświęcasz dla innych bardzo wiele. W tym roku 1,5 miesiąca byłem poza domem, co jest i tak skromną ilością dni w porównaniu do Rafała Brzoski czy Michała Sadowskiego. Ja jednak pracuję bardzo intensywnie produktowo i staram się jak najmniej podróżować, aby nie tracić czasu (patrz „Videokonferencje”). Urlopu miałem przy tym kilka dni roboczych. W przeszłości dla pracy poświęciłem praktycznie wszystko, nie wliczając zdrowia. Na koniec masz coś co na papierze jest warte X złotych. Zarabiam więcej niż większość moich znajomych, ale mniej od tych, którzy swoje pieniądze i biznesy odziedziczyli czy wyjechali do pracy w największych korporacjach informatycznych w USA. Ja zostałem w Polsce, staram się coś tu zbudować, starając się nie słuchać polityków, dla których każdy kto ma więcej niż 7000zł na miesiąc, jest oszustem i złodziejem. Pocieszam się, że w kontaktach osobistych wchodzą w tyłek bez wazeliny. Staram się nie myśleć też np. o tym, że od 4 dni pod rząd siedzę po pracy, od 20:30 do 23 przed laptopem mimo iż pracowałem rano przed pójściem do biura i w biurze 8 godzin, i kradnę 1,5 godziny swojego czasu i resztki energii do tego, aby Oliwia nie czuła, że miałem cholernie ciężki dzień. Więc po przeczytaniu bajki na dobranoc, wyciągam laptopa i pracuję, by na koniec paść na łóżko. Jak trzeba, tak się pracuje. Własna firma to nie etat, dlatego ktoś kto pracuje całe życie na etacie nawet nie ma szans zrozumieć kogoś kto buduje własną firmę od lat.

Przez lata przyzwyczaiłem się, że nikt poza mną i paru najbliższych osób w firmie nie ogarnia co mnie kręci. Moja żona nie ma pojęcia większego nad czym pracuję, ma swoje zmartwienia. Rodzice już dawno nie ogarniają tego co nawet im tłumaczę. Może pies? Pies chyba rozumie najwięcej, bo jak mu tłumaczę to robi bardzo mądrą minę i wszystkiego cierpliwie wysłucha. I chyba na tym to polega, że jak jesteś facetem, to sukcesem jest to, że bliscy w naszym otoczeniu, po prostu na nas polegają i nie traktują tego że coś jest, jako stan z którego się cieszą, bo jak dobrze to ogarniasz to nie ma, że nie ma.

A nie zawsze wszystko się udaje. O porażkach nie wypada opowiadać, takie mamy czasy. Jak zacznę się żalić, to ludzie pomyślą że coś idzie nie tak, kurs akcji spadnie. Jak się pochwalę za wcześnie i nie wyjdzie, to też mi się oberwie za to, że czegoś nie zrobiłem. Staram się więc nie mówić za wiele o tym co robię i nad czym pracuję. Jak wyjdzie to wyjdzie. Wie to tylko kilka osób z mojego otoczenia i już jakiś czas temu uświadomiłem sobie, że wolę spędzać czas z tymi z którymi pracuję, pracownicy IAI, partnerzy, klienci niż z tzw. „przyjaciółmi”, tymi klasycznymi od wina. Zresztą od kiedy wina nie piję, to jak by ich mniej już było. Więc, gdy dostaję „jakąś tam durną nagrodę”, to wiem że coś w zamian mam, ktoś to docenił, ktoś na kim mi zależy. Bo jak już wychodzi, to taka nagroda jest docenieniem tego, czymś co każdy przedsiębiorca musi mieć w zamian za swoją niestandardowo ciężką pracę. To coś innego, niż tylko pieniądze na koncie, których i tak pewnie nigdy nie wydam, bo jak już zacząłem budować firmę, to nigdy nie skończę. Chcę aby IAI na koniec roku urosło mniej więcej do 160 osobowej firmy, generującej przynajmniej 30 milionów netto przychodu. Za 15 kolejnych lat chciałbym dojść do jednego z moich celów, czyli firmy wartej miliard dolarów. Tego jednak nikt nie doceni i nie zauważy. Bo po drodze przejdę etap 100 mln, 500mln i ludzie po drodze przyzwyczają się do tego, że „temu to się udaje, był przecież bogaty jak zaczynał”. A przecież nikt poza mną i Sebastianem nie wie, czego nie mieliśmy, albo właściwie szybciej wymieniłbym co mieliśmy (patrz „Startup.com - cz.1 - nie musisz mieć nic poza wolą”).

Gdybyś się zapytał co chciałbym wygrać, to są to np. nagrody E&Y Enterpreneur of The Year (polska edycja „EY Przedsiębiorca Roku”). Póki co w ubiegłym roku otarłem się o nominację i do finału nie wszedłem. Chciałbym aby IAI ponownie zdobyło Deloitte Technology Fast50, co byłoby wydarzeniem bez precedensu, bo uwzględniając 5-letni okres mierzenia obrotów, jak ktoś raz wypadnie z 50-tki, nie wraca już nigdy. Ja wierzę, że IAI się uda, bo to rynek z ogromnym potencjałem i świetny zespół, o czym dalej w wywiadzie. Czas pokaże i fajnie będzie przytoczyć ten post wtedy, pokazując że to zaplanowałem, a nie że wyszło samo. Jak to zrobię? To proste, IAI będzie obsługiwało 50% transakcji ecommercowych w Polsce na rynku towarowym i rezerwacjach hotelowych.

Dodatek: Wywiad dla Magazynu eHandel z okazji otrzymania nagrody

Wreczenie_nagrody_eKomersa_dla_najlepszej_platformy_sklepowej_dla_IAIShop.com_20161109

Zdjęcie przedstawia wręczenie statuetki eKomersa 2016 w Kategorii Najlepsza platforma sklepowa dla IAI-Shop.com. Źródło: https://ehandelmag.com/wiem-co-chce-robic-i-robie-to-pawel-fornalski-o-statuetce-superekomersa,1754

Statuetkę EKOMERSA w kategorii Specjalny wkład w rozwój branży eCommerce odbierał niemal 16 lat po tym, kiedy napisał pierwszy fragment kodu, który stał się podstawą do stworzenia najpopularniejszego ecomersowego SaaS w Polsce. Paweł Fornalski - pasjonat kalisteniki i hokeja. W środowisku hiphopowym dawniej znany jako „Hex”, dziś jest prezesem notowanej na NewConnect spółki IAI S.A., ale to nie znaczy, że stał się nieosiągalny dla właścicieli ponad 3500 sklepów, które zdecydowały postawić swój biznes na napisanym przez niego SaaS`ie. Pojawia się na imprezach branżowych, regularnie pisze bloga i nie ukrywa swojego adresu mailowego.

FP20: Jesteś tegorocznym laureatem EKOMERSA w kategorii SPECJALNY WKŁAD W ROZWÓJ eCOMMERCE. Pytany o kamienie milowe swojej działalności, unikasz wyróżnienia jednego wydarzenia, a pamiętasz jak pomyślałeś, że eCommerce to jest TO czym chcesz się zajmować?

Paweł Fornalski: Faktycznie nie ma takiego jednego momentu, który byłby przełomowy. Wynika to z tego, że spełniam tzw. duży plan. Mam od ponad 15 lat ułożony cel i wizję, które realizuję. Nie pozwalam, by szczęście i przypadki rządziły osiągnięciami, urzeczywistniam to wszystko konsekwentnie, dostosowując do zmieniających się warunków. Osoby z zewnątrz widzą finalne osiągnięcie, ja widzę wiele drobnych wydarzeń, które na koniec ułożyły się w jedno dzieło. Jeżeli chodzi o odkrycie w sobie do tego powołania, to zaczęło się to w 1997 czy 1998 roku. Opanowałem świetnie HTML i JavaScript, byłem jednym z lepszych ekspertów w regionie w tym temacie. Pewnego dnia, rodzice pokazali mi sklep internetowy w USA. Pamiętam jak siadłem i próbowałem zrozumieć jak to jest zrobione przy pomocy HTML i JavaScript. Zrozumiałem, że część rzeczy musi dziać się na serwerze. Siadłem więc i zacząłem się uczyć jak napisać tzw. CGI, aby obsłużyć sesję i koszyk sklepu internetowego. Później dostałem się na dwa kierunki studiów. Hitem sezonu był wówczas marketing i zarządzanie, tym drugim kierunkiem była informatyka. Ostatecznie padło na Informatykę. Mało kto wie, że nawet na pierwszym roku informatyki, rozważałem powrót na marketing i zarządzanie. Niedługo później jednak ruszyliśmy z Sebastianem Mulińskim z projektem portalu społecznościowego Hip-Hop.pl, który współtworzyłem technicznie, dalej trafiliśmy na człowieka, z którym prowadziliśmy jeden z większych w tym czasie sklepów internetowych Skateshop.pl. Wtedy wszystko poskładało się dla mnie w jedną całość. Ecommerce jak to teraz nazywamy, łączył dla mnie marketing i informatykę, handel, którego nauczyłem się od rodziców, którzy mieli trzeci prywatny sklep spożywczy w Szczecinie. Wszystko w jednym. Od 16 lat wiem już co chcę robić i po prostu to robię :)

FP20: Na swoim blogu piszesz, że "za ciężką pracę nie należy ci się medal". Ty sam nie unikasz ciężkiej pracy, ale na pewno są rzeczy, z których jesteś szczególnie dumny (pytam oczywiście o Twoją pracę).

Paweł Fornalski: …bo nie chodzi o to, aby po prostu ciężko pracować, chodzi przede wszystkim o to, by mądrze pracować. Łatwo to wytłumaczyć na podstawie tego, że można zbudować drogę, potem ją rozwalić i budować rury. Chodzi o to, aby najpierw położyć kable, potem rury, potem zbudować drogę, tak by każda czynność przybliżała nas do celu. Oczywiście nie można wpaść w przesadę i perfekcjonizm, bo gdybym od razu budował to co ma być za 20 lat, pewnie nigdy by się to nie wydarzyło, chociażby dlatego, że po drodze trzeba zarabiać pieniądze. Jestem więc dumny przede wszystkim z tego, że udaje mi się godzić intensywną pracę z życiem prywatnym i byciem ojcem. Nie takim, którego dziecko może oglądać tylko w gazecie lub telewizji, ale takim, który jest wtedy, gdy go potrzeba i na co dzień, aby zaszczepić w dziecku swoje wartości. Zawodowo jestem dumny z tego, że udało mi się stworzyć bardzo fajny zespół, który składa się z najlepszych fachowców, skromny, kompetentny i pracowity. A do tego cieszy mnie to, że to wszystko po latach udało się opakować w fajne biuro i jeszcze generować zyski.

FP20: Dzięki serdeczne za rozmowę! :)

Mój wywiad dla MarketingiBiznes.pl - czyli dlaczego nie mam ambicji być szefem wszystkich szefów w 100 spółkach

pfornalski

2 tygodnie temu na MarketingiBiznes.pl ukazał się wywiad ze mną, przeprowadzony przez Michała Bąka pt. "Wywiad z Pawłem Fornalskim (IAI S.A) – nie mam ambicji być szefem wszystkich szefów w 100 spółkach". Wywiad jest dla mnie szczególnie fajny, bo dotyka tematów, o których zazwyczaj nie opowiadam za wiele. A przy okazji jakiegoś letniego uniesienia, skomentowałem kilka spraw wykraczających nieco poza bycie prezesem IAI S.A.

Michał Bąk: Zawsze zastanawiała mnie jedna rzecz. Byłeś twórcą portalu hip-hopowego, powiedź proszę czy nadal utrzymujesz kontakt z tą kulturą, czy nadal u siebie w mieście jesteś kojarzony z tamtym czasem?

Paweł Fornalski: Słucham rapu i nadal sympatyzuję z tym co się w świecie hip-hopu dzieje. Jeszcze w czasach gdy prowadziliśmy portal razem z Sebastianem Mulińskim, w jego ostatnich latach funkcjonowania pod naszym kierownictwem, ja zajmowałem się bardziej e-commerce i technologią, a Sebastian Hip-Hop.pl, którego był redaktorem naczelnym. Więc mimo iż początkowo ja go stworzyłem i kierowałem, wątpię aby ktoś mnie kojarzył jako „Hex” (czyli mój pseudonim z tego portalu). Chyba, że ludzie mający tyle lat co ja. Tych jednak nie spotkasz na koncertach.

wywiadmarketingbiznes2

W 2015r. odbieram statuetkę eKomersa dla Najlepsza platforma sklepowa. Na ten moment uważam to wyróżnienie za jedno z ważniejszych.

 

MB: Jak w tamtym czasie monetyzowaliście pierwszy w Polsce serwis o hip-hopie i co spowodowało, że projekt w pewnym momencie został zaniechany?

PF: Projekt nigdy nie został zaniechany. Zmalało jego znaczenie. Osiągnęliśmy szybko pozycję lidera, w tamtym czasie praktycznie monopolisty. Polski hip-hop nie liczy się na arenie międzynarodowej, więc skalowanie biznesu poza Polskę nie miało sensu. Ponad to wydawaliśmy w tym czasie w największym nakładzie magazyn papierowy. Najpierw uznaliśmy, że prasa papierowa po prostu się skończy, co dla mnie jako osoby z wykształceniem informatycznym i zapaleńca nowych technologii było dosyć oczywiste. Dla innych mniej i potem okazało się, że ja miałem rację. Potem zauważyłem, że biznes opary o klasyczne modele reklamowe czyli takie jak stosowaliśmy w Hip-Hop.pl, oparty o agencje, które pośredniczą w sprzedaży reklam dla portali też się skończy. Taki wniosek wyciągnąłem znowu z obserwacji, że coraz więcej ruchu pozyskiwaliśmy, a przychody z reklamy spadały. Umiejąc przewidywać przyszłość w technologii, stwierdziłem że dalsze inwestowanie ogromnych pieniędzy i energii w ten projekt, nie ma sensu. Funkcjonował on z powodzeniem przez lata a później w 2013 go sprzedaliśmy firmie, która zadbała o kontynuację naszej idei. Hip-Hop.pl był dla mnie genialnym treningiem jak zbudować pozycję lidera i wiedzę o tym, co pozycja lidera daje na każdym rynku. Do tego dał pieniądze na stworzenie IAI-Shop.com, gdy ten sprzedawany od początku jako usługa SaaS był nierentowny.

MB: Jakiś czas temu, powiedziałeś, że myślicie o ekspansji poza granicę Polski. Powiedz proszę jaki jest stan, jeżeli chodzi o Wasze wyjście poza granicę kraju?

PF: To cel bardzo ambitny i nadal aktualny. Pracujemy nad tym na różne sposoby. Część działań jest innowacyjnych i długofalowych. Dlatego nie chcę za wiele o tym teraz opowiadać. Przyjdzie czas, że się pochwalę, jak osiągnęliśmy wielki sukces. Ważne jest jednak dla nas to, że polski e-commerce ciągle się dynamicznie rozwija. Obecnie wielu dotychczasowych liderów zmienia właścicieli, albo znika. My trwamy i rozwijamy się. Więc ciągle daleko nam do pozycji niekwestionowanego lidera, ale zmiany na rynku nas przybliżają do tego i dają ogromne szanse. Dlatego ekspansja zagraniczna za wszelką cenę, np. kosztem przegapienia okazji do ogromnego wzrostu w Polsce, byłaby nierozsądna.

wywiadmarketingbiznes3

Z moją córką Oliwią. Mam nadzieję, że pewnego dnia to ona będzie zarządzała IAI. Póki co nie mówi nie ;)

 

MB: Inwestycja w Cupsell, była chyba jak dotąd jedyną Waszą inwestycją w inny, niż własny brand. Czy planujecie kontynuację inwestycji?

PF: Rok wcześniej zainwestowaliśmy też w Traffic Trends sp. z o.o., lidera w pozycjonowaniu sklepów internetowych, obejmując w spółce 49% udziałów. Stale analizujemy różne oferty inwestycyjne. Nie jesteśmy typowym funduszem, który ma pieniądze inwestorów do wydania i wybiera najlepsze z projektów jakie do niego trafią. My wybieramy to co ma sens inwestycyjny i tworzy synergię z tym co już robimy. Jeżeli kolejny projekt będzie uzupełniał to co już robimy w IAI S.A., Traffic Trends i Cupsell, zainwestujemy w niego.

Nadmienię też, że samo IAI S.A. dzisiaj rozwija kilka dużych produktów, które mogłyby się stać osobnymi spółkami. Wspomnę np. o IAI Broker, czyli usłudze pośrednictwa sprzedaży usług kurierskich, IAI Pay czyli system płatności, IAI RS czyli system inteligentnych rekomendacji i wiele innych. Od 4 lat też bardzo mocno inwestujemy i angażuję się w stworzenie drugiej nogi biznesu, czyli systemu do prowadzenia strony internetowej i rezerwacji internetowych (tzw. Booking Engine) dla hoteli, pensjonatów, agroturystyki, apartamentów itp. Chodzi o IdoSell Booking, który dzisiaj zbiera bardzo pozytywne opinie i ma szansę stać się takim IAI-Shop.com ale na jeszcze większym polu, jaki stanowią rezerwacje noclegów – branża która dopiero startuje. Nie musimy więc na siłę szukać projektów, które są słabsze niż nasze własne produkty, a które przez takie inwestycje by ucierpiały. Absolutnie nie mam ambicji bycia „szefem wszystkich szefów” w 100 spółkach.

MB: Prowadzisz niezwykłego bloga o e-commerce. Spojrzenie praktyka z wieloletnim doświadczeniem. Powiedź co Cię na co dzień inspiruje do tworzenia treści, czy za sprawą bloga nie otrzymywałeś propozycji consultingu projektów e-commerce?

Odpowiada na wewnętrzną potrzebę dzielenia się wiedzą. Im więcej jednak wiem i w więcej sprawach uczestniczę, tym trudniej mi się wypowiadać, bez ryzyka naruszenia jakiejś tajemnicy. Gdy mam czas i temat, który nie narusza tajemnicy IAI ani żadnej z licznych rozmów z firmami z branży prowadzę, dziele się wiedzą. Consultingpełnoetatowo robię dla pracowników i menedżerów w IAI, których jest już grubo ponad 100 i partnerów. Często wymyślamy jakieś projekty, które nie istnieją nigdzie poza naszymi głowami. Pracuję wtedy z partnerami, zmieniam ich biznes aby dało się go dostosować do ecommerce i w ten sposób tworzę nową rzeczywistość. Consulting wtedy jest gratis. A mi to poszerza jeszcze bardziej horyzonty i odpłaca się rozwojem moim, IAI, klientów i partnerów. To wszystko w 100% zaspokaja moją ambicję i nie zamierzam na siłę „prostytuować” się sprzedając za grosze, wiedzę wartą miliony. Oczywiście nie jestem zamknięty na wszelkie ciekawe propozycje, ale zwyczajnie finansowo to co zarabiam w IAI mnie satysfakcjonuje i wolę skupić się na poprawianiu usług czy biznesów klientów IAI. Za to mi przede wszystkim oni płacą.

wywiadmarketingbiznes1

Z Pawłem Tkaczykiem, w skrzydla dla programistów w IAI, nazwanym "Galeria Superbohaterów".

 

MB: Wielu rozmówców pytam o skalowanie zatrudnienia. Czy myślisz o poszerzeniu swojego zespołu oraz czy nie boisz się, że Szczecin, w którym mieści się siedziba IAI S.A nie daje Wam takich możliwości rekrutacyjnych jak Warszawa czy inne tego typu ośrodki?

PF: W IAI na dzisiaj pracuje 107 osób. Zatrudnienie rośnie od lat, w miarę wzrostu naszych przychodów. Szczecin jest dużym i fajnym ośrodkiem akademickim. Jest tu mnóstwo fantastycznych specjalistów, którzy w przeszłości aby znaleźć fajną firmę wyjeżdżali. Obecnie w Szczecinie działa IAI i kilkanaście innych podobnie fajnych pracodawców. Ludzie nie muszą wyjeżdżać za pracą. A że co roku pojawiają się nowi absolwenci uczelni i nowi ludzie chcą się uczyć programowania czy technologii webowych, nie mamy najmniejszego problemu z zatrudnianiem świetnych osób. Wręcz jako dobry, renomowany pracodawca, możemy selekcjonować kandydatów i wybierać tych, którzy do nas pasują. Mamy też jeden z najwyższych wskaźników retencji kadry. Wybieranie osób, które pasują do zespołu i nie zgubią kultury firmy i jakości, dla mnie było zawsze ważniejsze, niż ilość.

MB: Osiągnąłeś ogromny sukces w e-commerce. Powiedź proszę jakie były Wasze kamienie milowe, które zadecydowały o Twoim miejscu dziś.

PF: Nieskromnie stwierdzę, że każdy dzień mojej pracy jest fascynujący i stanowi kamień milowy na drodze jaką wytyczyłem sobie 16 lat temu. Projekty nad którymi pracujemy, za parę lat są tak innowacyjne, że nie przeczyta się o nich w żadnych magazynach branżowych, zanim powstaną. Zmieniamy rzeczywistość, bo w sklepy które obsługujemy to ponad 20% rynku i odwiedza je kilkanaście milionów Polaków. Mamy ambicję obsługiwać jeszcze większą część rynku. Tworzymy coś nie wirtualnego, ale rzeczywistego, co zmienia życie każdego Polaka. Czujemy odpowiedzialność i dumę z tego co robimy. Idąc ulicami, które pustoszeją z tradycyjnych sklepów, mamy świadomość, że nasza praca się do tego przyczynia. Każdy projekt ecommerce jaki w Polsce startuje, wiąże się z rozmowami z IAI. To sprawia, że trudno dzisiaj wskazać jeden kamień milowy. Było ich tak wiele, że można by było napisać pół książki. Ponieważ drugie pół przede mną, nie postrzegam tego co osiągnęliśmy jako sukcesu, raczej jako drogę do sukcesu.

 

Dlaczego nie korzystam z pośredników przy zatrudnianiu, czyli programista jak pilot samolotu liniowego?

pfornalski

Temat pośredników w zatrudnianiu, w skrócie i dla uproszczeia headhunterów jest tak powszechny w rozwijających się firmach i zarazem wstydliwy jak rozmowy o urologu wśród facetów po czterdziestce. Najpierw budujesz firmę od zera, przyciągasz do zespołu jakiegoś kolegę, potem jego kolegę, firma się podwaja (patrz „Jak szybko może rosnąć firma?” z 2008r.). Brakuje czasu na intensywną rekrutację, rozwój zespołu. Potrzeba coraz więcej ludzi, których coraz trudniej znaleźć. Trudniej, bo potrzebujesz ich coraz więcej. A im lepszy masz produkt, tym więcej klientów chce skorzystać z Twoich usług. Myślisz więc, że gdybyś znalazł więcej takich jak Ty, to wszystko byłoby dobrze. Ale ich nie ma, bo jesteś founderem, unikalną tkanką, jakiej więcej nie będzie w Twojej firmie za wiele. Może parę osób na przestrzeni kilkunastu lat. Klienci cisną na terminy, jakość spada ... Myślisz sobie w tym momencie, że można szybko rozwiązać ten problem, wystarczy sięgnąć pod head huntera i zatrudnić kilka zdolnych osób. Wiem, o czym piszę. Byłem tam. (patrz „Wszystko ja = wąskie gardło” z 2007r.).

Równie złe są różnego rodzaju projekty uberyzujące tę branżę, np. takie, które potrafią płacić duże pieniądze za polecenie oferty pracy lub nawet chęć zmiany obecnej pracy np. Twojemu koledze z biurka obok. Są nawet takie, które płacą za to np. 10000zł (aby nie reklamować nie wymienię nazwy). 10000Zł to równowartość tego ile zarabia sprzątaczka na „śmieciówce” za pół roku pracy. Niektóre firmy z branży klaskają im jakoby niby mieli świetny pomysł, zupełnie nie widząc problemu.

Problem z head hunterami jest taki jak z dopingiem w sporcie. Gdyby wszyscy sportowcy go stosowali, nie daje się funkcjonować bez niego, a koszty wyniszczenia organizmu dopadły by wszystkich. Czyli nic by one nie dawały, oprócz niszczenia organizmu. Za patologią tą można skończyć, tylko przez edukację wszystkich. I taką dyskusję chcę otworzyć tym postem.

Od paru lat nie korzystam z usług żadnych pośredników jako pracodawca. Nie odpowiadam nawet na e-maile od firm, które próbują sprzedać tego typu usługi. W IAI nie brakuje zdolnych i fantastycznych ludzi. A nawet dzięki temu, że wyeliminowaliśmy patologię, mamy tylu chętnych do pracy, że możemy wybierać te osoby, które nam pasują. Ale po kolei.

Lekarstwo na krótko

Headhunter poszuka Ci człowieka, który tylko dzięki temu, że utrzymuje relację z headhunterem zwiększa swoje wynagrodzenie. Ta osoba, albo już wie, albo się nauczy, że nie trzeba grać w drużynie pracodawcy, ale w drużynie headhunterów. Warto chodzić bardziej na imprezy organizowane przez nich, słuchać ich rad i polerować CV bardziej niż projekt nad którym pracuje. Zatrudniając w przeszłości ludzi z headhuntingu, mieliśmy osoby, które pracowały u nas średnio 4-krotnie krócej niż z rekrutacji zwykłej. Ciekawiej się jeszcze robi, gdy firma zewnętrzna chce Ci sprzedać swoje usługi dbania o morale takich pracowników. Płacisz więc nie tylko za ich zatrudnienie, ale za próbę zatrzymania dłużej. Jeżeli korzystasz z profesjonalnego headhuntingu traktujesz usługę jak wypożyczalnię. Po pewnym czasie to zmienia całą firmę i Ciebie w myśl zasady akca-reakcja.

Umowa, którą podpisujesz jako pracodawca z headhunterami niby daje Ci zabezpieczenie. Jeżeli osoba, którą zatrudnisz zwolni się lub będziesz z niej skrajnie niezadowolony, firma „dostarczy” Ci kolejnego. Tylko, że w każdej umowie jaką widziałem, była mowa o 1 osobie, przez pół roku. Kiedy pierwszy raz poprosiłem o dopisanie do tej umoy, że osoby, które od nich zatrudnimy oraz inne pracujące w IAI nigdy więcej nie będą przez nich pozyskiwane i „sprzedawane” kolejnym pracodawcom, usłyszałem coś co mnie obudziło. „Możemy, ale musimy mieć 2 razy wyższą prowizję success fee”. W tym momencie zrozumiałem jedno: headhunter nie rozwiązuje Twojego problemu i nie jest tym zainteresowany, podobnie jak diler narkotykowy, nie jest zainteresowany tym, aby jego klienci nie ćpali.

Jeżeli więc pozyskał dla Ciebie dobrego pracownika, już go zna, nawiązał relację i przepracował on u Ciebie pół roku, dlaczego miałby zrezygnować z ponownego zarobku i „sprzedania go” komuś innemu, ponownie by zarobić jeszcze więcej. Każdy taki transfer to 1-2 wynagrodzenia osoby na tym stanowisku.

Wielokrotnie też gdy pracowałem z headhunterami, zauważyłem że bardzo im pasuje publikowanie różnego rodzaju raportów o wynagrodzeniach wśród specjalistów czy wyolbrzymianie potrzeb płacenia. Skoro mają 1-2 wynagrodzenia jako prowizję, czy im zależy na tym, aby zatrudnić Ci możliwie najtańszego specjalistę? Im na rękę jest to, aby wszyscy ich klienci oczekiwali 2 razy więcej i ich apetyty rosły. To dlatego np. firma taka jak Sedłak & Sedłak tak ochoczo rozpowszechnia swoje raporty o płacach i tym, jak wielu ludzi brakuje. Czy na pewno brakuje?

Pracownicy z headhuntingu

Mam nadzieję, że nikogo nie urażam. Gdy zatrudnialiśmy z headhuntingu widziałem olbrzymią różnicę pomiędzy kimś kto przyszedł pracować w IAI dlatego, że chciał pracować w IAI, a nie dlatego, że dostał wyższe wynagrodzenie. Zazwyczaj pozyskiwano dla nas ludzi, którzy mieli duże doświadczenie, czuli się niedocenieni. Wtedy zmieniali pracę. Rzecz jednak w tym, że bez przepracowania czegoś u siebie podczas takiej zmiany, zostaje podejście „mi się należy” przy jednoczesnym „nie chce mi się”. Zanim ktoś zmienił pracę w ten sposób, miał czas na rozleniwienie umysłu. Gdy zmieniasz pracę szukając jej aktywnie samemu, wykonujesz proces myślowy, wkładasz w to trud, rodzisz się na nowo. Jeżeli ktoś Cię teleportuje do innego miejsca, po prostu znajdujesz się przy ładniejszym biurku, na ładniejszym fotelu przed większym monitorem i wyższą cyfrą w umowie. Ale tak jak Ci się nie chciało, tak nie chce Ci się dalej. Więc robisz coś i czekasz na kolejną okazję. Bo może, skoro udało się raz, uda się kolejny.

Złe jest też to, że jest to zaraźliwe. Jeżeli jedna osoba w zespole wykazuje takie symptomy, inni zaczynają je przejmować lub obniżają ocenę jaką Ci podświadomie jako pracodawcy dają. Niektóre firmy rekrutacyjne działają tak, że przyznają premię werbunkową. Jeżeli osoba „przenoszona” pociągnie ze sobą kolegów, może zarobić na tym więcej niż pracując w ramach podstawowego wynagrodzenia. Może dojść do sytuacji, że Ty chcesz zbudować zespół, a ktoś kto dla Ciebie pracuje chce go rozwalić, tylko po to, aby dostać „prowizję” za sprzedanie kolegi. A jeżeli będzie to robił aktywnie, może zarobić więcej z takiej działalności niż np. jako słaby programista. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zapisać to w kontrakcie czy umowie NDA z takim pracownikiem.

Już tak było w lotnictwie i się skończyło

Jeżeli korzystasz z pośredników przy zatrudnianiu, przestań to po prostu robić. To jak z rzuceniem palenia. Po prostu to zrób. Ilość osób pracujących w branży się nie zmieni. Będzie ich tyle samo. Pracownicy mają swoje rozumy i jeżeli nie są zadowoleni ze swojej pracy, to ją zmienią. Efektywniejsza praca wpłynie na to, że wszyscy łącznie stworzą więcej. Pieniądze z premii werbunkowych nie trafiają ani do kieszeni pracodawców, ani pracowników. Trafiają do firm pośredniczących, których interesem nie jest spokój i zadowolenie, podobnie jak handlarz bronią nie żyje dobrze w czasie pokoju.

 

Catch1

Świetnie opowiada o złotych latach pilotów film „Catch me if you can” z 2002r. z Leonardo DiCaprio. Polecam go obejrzeć go raz jeszcze i zastanowić się, czy ktoś w Twojej firmie nie zachowuje się jak Leo?

Aby Ci uświadomić, że to możliwe, opowiem historię o jakiej przeczytałem w książce „Leci z nami pilot”. Wywnioskowałem z niej, że rynek pracy IT jest bardzo podobny do rynku pracy w lotnictwie w latach 60tych i 70tych. Rosnąca ilość samolotów, przy dużych wymaganiach co do wiedzy, sprawiał, że linie podkradały sobie pilotów, oferując im różne opcje benefitów, premie werbunkowe itp. Wtedy piloci nocowali w świetnych hotelach i jedli kawior na śniadanie. To z tych czasów wziął się mit, że życie pilota jest klawe. Dzisiaj pilot w LOTcie, mając ekstremalnie trudną i wymagającą pracę, nie mając normalnego życia zaczyna od kilku tysięcy złotych brutto, najlepsi zarabiają kilkanaście. To tyle ile zarabia programista po 2 latach „nauki w jakiejś firmie”, niekoniecznie kończąc studia, pijąc firmową organiczną kawę i grając w godzinach pracy w pingponga. Nie twierdzę, że to coś złego. Po prostu warto złapać odpowiednią perspektywę. Dzisiejsi piloci nocują w średniej klasy hotelu i ich życie nie przypomina sielanki. Oczywiście żyją na tyle nieźle, że ciągle wielu ludzi chce być pilotami i ponieść trud nauki, ale ilość samolotów nie przyrasta tak gwałtownie, więc wszystko funkcjonuje w równowadze. A równowagę zapewniło to, że rosnące koszty pilotów w połączeniu z rosnącymi kosztami paliwa, sprawiły że ludzie po prostu przestali latać. A jak przestali latać, to nierentowne linie i połączenia kasowano, aż zapanowała równowaga. Na lotach, na których latało wielu pasażerów, wprowadzono większe samoloty, które mogły przemieścić więcej pasażerów, podczas gdy pilotów leciało tylu samo.

Dokładnie to samo zrobi się na rynku IT. Obserwuję go 16 rok. W mojej ocenie zbliżamy się mniej więcej do granicy hossy pilotów w latach 60tych i 70tych. W momencie gdy branża IT przestała walczyć o zlecenia stawką flat fee, mogąc wybierać klientów wprowadzając rozliczenia wzorem amerykańskich prawników, nazwane time&material, w połączeniu z wysokimi płacami stało się to mieszanką taką jak płace pilotów i wysokie koszty paliwa. Coraz częściej firmy będą korzystały z już napisanych rozwiązań, nadrabiając pracą „zwykłych ludzi”. Nie ma już teraz miejsca na postawę w stylu „po co mam się uczyć Twojego programu, jak możesz napisać program który robi to tak jak chcę”, co obserwowałem jeszcze parę lat temu. A rozwiązaniem niczym szeroko-kadłubowce w liniach lotniczych są wielkie projekty jak SaaS (patrz „Czy 13000zł za zaprojektowanie samej interakcji sklepu internetowego to dużo?” z 2014r.), które mogą poprzez skalę pozwolić sobie na zatrudnienie kosztownych specjalistów.

Ah, people only know what you tell them, Carl. (Cytat z „Catch me if you can).

Jeżeli ten artykuł dał Ci do myślenia, zaprzestań korzystania z pośredników przy zatrudnianiu. Opracuj system rozwoju pracowników, inwestuj w markę pracodawcy, poprawiaj relacje z pracownikami, postaraj się aby Twoje projekty były ciekawe. Płać ludziom godnie opracowując transparentny system wynagrodzeń. To wszystko co musisz zbudować, by przyszli.

Aktualizacja 2016-11-29 - Rzeczywisty email od firmy rekrutacyjnej

Niedawno otrzymałem zaproszenie do skorzystania z usług firmy rekrutacyjnej, specjalizującej się w zatrudnianiu specjalistów IT. Gdy odpowiedziałem, że nie jesteśmy zainteresowani współpracą z firmą, która jedynie podkupuje ludzi z innych firm, dostałem pozornie niewinną odpowiedź która stanowi doskonałe uzupełnienie do mojego artykułu:

Panie Pawle,
dziękuję za odpowiedź i szanuję decyzję. Jednak muszę sprostować - nie podkupujemy specjalistów z innych firm, owszem wyszukujemy ludzi, którzy wpisują się w profil Kandydata - poprzez narzędzia, którymi dysponujemy, a także naszą bazę Kandydatów, i Ci Kandydaci zazwyczaj mają pracę, w momencie gdy się z nimi kontaktujemy - wiadomo, że najlepsi specjaliści nie pozostają bezrobotni, ale nie podkupujemy ich - przedstawiamy im propozycję naszego klienta, jeśli po analizie CV takiego Kandydata uważamy, że to fajna oferta dla niego. Tworzymy relacje z Kandydatami, nie są dla nas tylko 'kolejnym CV', tak więc szczerze im doradzamy jeśli mają wątpliwości czy wziąć udział w procesie rekrutacyjnym naszego klienta czy nie. Decyzja o wzięciu udziału w rekrutacji czy zmianie pracy leży po stronie Kandydata - my tylko dostarczamy mu wachlarz możliwości ;) Jeśli Kandydat dostaje propozycje czasami lepiej płatnej pracy, a czasami po prostu lepszych możliwości na rozwój czy szansy na robienie czegoś, co zawsze chciał i w tej sytuacji decyduje się na zmianę pracy - to według mnie bardzo dobrze o nim świadczy, a dla firmy z której odchodzi to też wyjdzie na dobre - pracownik, który nie czuje się usatysfakcjonowany pracą w danej firmie - nie będzie spełniał tam swojego zadania na 100%.

Gdyby coś się zmieniło z Pana strony i mieliby Państwo potrzebę wsparcia w trudniejszych procesach - to zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie | Kind regards,

Akcja - Reakcja, czyli jeżeli w coś wierzę, robię to

pfornalski

Należę do tego gatunku ludzi, którzy jak coś słyszą i ich to przekonuje to po prostu wdrażają to w życie, jak najszybciej. Po co czekać? Jedna z ostatnich moich trudnych decyzji projektowych to było usunięcie z koszyka sklepów internetowych jakie projektujemy elementu odpowiedzialnego za aktywowanie kodów rabatowych. Kody rabatowe to jedna z popularniejszych opcji w tej chwili. Pomijam kwestię ich nieudolnego stosowania. Niemniej od paru lat umieszczaliśmy ten element w każdym tworzonym przez nas sklepie, na zasadzie, że klienci tego chcą, a poza tym wszyscy tak robią.

Screen_Shot_20160714_at_16.02.59

Aż pewnego dnia przeczytałem na jakiejś stronie wyniki badań, które pokazują, że umieszczanie niewinnego elementu może zmniejszać sprzedaż, bo ludzie przez kilka lat wytresowali się i jak widzą pole na kod rabatowy, to szybciutko odpalają w drugiej zakładce Google i szukają „kody rabatowe mójUlubionySklep” i za chwilę mają rabat kilka-kilkanaście procent na swój koszyk. A ponieważ to się opłaca, to w korpo-kuchni stało się to poradą numer 2 (porada nr 1 to aby nie wychylać się za bardzo w pracy). W ten sposób sklepy internetowe na własną prośbę tracą nawet kilkanaście procent przychodu i kilkadziesiąt procent marży (bo jak mają 20% marży i dadzą 10% rabatu na koszyk, to przecież oddają połowę marży). Ponad to, jak tak klient zatopi się w szukaniu zniżek i kodów, to albo zapomni złożyć zamówienie, albo się rozmyśli i kupi gdzie indziej lub wcale.

Potem przy okazji spotkania z ekspertem od kart lojalnościowych mówi do mnie przy okazji off-topica „ale chyba nie stosujecie kodów rabatowych w koszyku”? Mija parę dni i jestem na Netcamp poświęconym e-commerce i pani od e-marketingu prezentuje to, że nie warto pokazywać pola na kody rabatowe w koszyku. Potem jeszcze na Kongres eHandlu i ten temat też się przewija w jednej z prezentacji.

I jestem takim człowiekiem, że jak mi się mówi, to rozumiem. Na te same konferencje i te samych książki czytają inni ludzie z branży, w tym właściciele sklepów internetowych. Kiwają mądrze głowami, notują coś w swoich zeszytach idą do domu i śpią spokojnie, nic nie zmieniając.

Jeżeli temat samych kodów Cię zainteresował, zapraszam do poradnika „Poradnik: Nie umieszczaj pola na kody rabatowe w koszyku”.

Akcja - Reakcja

A piszę o tym, bo w konsekwencji tego czego się nauczyłem, usunęliśmy ten element z template tzw. STANDARD czyli wyjściowych do wszystkich nowych wdrożeń, a także wykorzystywanym jako darmowa opcja na sklep przez wielu klientów. Oczywiście napracowaliśmy się, aby nie wylać dziecka z kąpielą i stworzyliśmy przemyślaną ścieżkę nawigacyjną, stworzyliśmy specjalny krótki adres mójUlubionySklep.pl/code gdzie można szybko trafić do całej strefy zarządzania rabatami. W ten sposób nie traci się ruchu z koszyka, a Ci, którym wysyłamy kod rabatowy np. na e-mail lub drukowanym kuponie, nadal go użyją.

Co ciekawe, większość ludzi nie rozumie tej zmiany. Nie łączą teorii z praktyką. Kiwają głowami gdy się im mówi, że powinieneś zmienić przyzwyczajenia, ale nie łączą tego z tym, że faktycznie zmiany trzeba wprowadzić. Gdy się je wprowadza zawsze dziwią się „ale to tak na serio”?

Typowe decyzje Product Ownera

Gdy takie momenty się pojawiają, przypominają mi się moje ulubione cytaty:

„Gdybym pytał ludzi, czego chcą, poprosiliby o lepszego konia!”, Henry Ford

„Nie można po prostu pytać konsumentów o to, czego chcą, a potem próbować im to dać. Zanim to zbudujesz, będą już chcieli czegoś nowego!”, Steve Jobs

Bo właśnie w takich momentach inercja przyzwyczajeń innych ciągnie Cię w miejsce z którego wyszedłeś a Ty musisz zaufać swoim instynktom, wiedzy, doświadczeniu. Nie można wybierać rozwiązania najprostszego, myśląc po co będę się wychylał. Czas pokaże, czy była to dobra decyzja, ale na bazie setki poprzednich takich sytuacji jestem przekonany, że tak i za 10 lat będzie to standardem.

To co mnie zastanawia, to że wśród osób, których wypowiedzi widziałem w tym temacie aby pozostawić to rozwiązanie tak jak było, byli ludzie, którzy słyszeli już o tym na różnych szkoleniach. Zapytani nawet to potwierdzają. A zatem po co chodzić na konferencje, jeżeli nic się z nich nie wynosi? Po co czekać ze zmianami, jeżeli się w coś wierzy? Czy tylko mnie to zastanawia?

Kwadratura koła - czyli nie tylko o przyszłości sprzedaży na Allegro

pfornalski

Moja żona Agata hoduje konie. Kiedy jeden z koni stawał dęba a wszyscy bali się, że zaczepi się o kraty, skomentowałem „Ale ten koń jest głupi. Niech pomyśli, że robiąc tak zrobi sobie krzywdę” i wtedy powiedziała mi coś co zapamiętałem „że to człowiek w odróżnieniu od konia, psa itd. potrafi przewidzieć konsekwencje zanim coś zrobi”. I faktycznie, ewolucja dała nam nadmiar mocy obliczeniowej w naszych mózgach, dzięki czemu możemy symulować sytuacje, zanim nastąpią. Dzięki temu zdominowaliśmy naszą planetę. Czyli zwierze w najlepszym przypadku nauczy się, aby czegoś nie robić, tylko gdy to przeżyje. Niestety nie zawsze i nie u wszystkich ta część mózgu jest właściwie wykorzystywana.

Od kiedy pamiętam intuicyjnie wybierałem proaktywność. Dla mnie proaktywność to przejmowanie inicjatywy i podejmowanie wysiłku w takim momencie i w taki sposób aby na przestrzeni dłuższego czasu minimalnym wysiłkiem osiągnąć maksymalny efekt. Dzięki temu, że jakoś zawsze tak miałem, potrafiłem się zmusić do zdawania egzaminów w pierwszym terminie kiedy zdanie zajmowało mniej czasu niż udawanie się na kolejne poprawki. Dzięki temu w wakacje miałem 3 miesiące spokoju aby rozwijać swój startup. Nikt też nie musi mi od wielu lat przypominać o backupie laptopa, co zajmuje mi 2 minuty co tydzień, bo wiem że na odzyskanie danych wydam tysiące i spędzę mnóstwo czasu, o ile ktoś tego laptopa mi nie ukradnie więc odzyskanie danych nie będzie możliwe. Tak jakoś mam, że potrafię symulować i w ten sposób przewidywać przyszłość lepiej niż inni. Jedni mają talent do akrobatyki, inni do malowania, a ja mam do tego.

Ponieważ o Amazonie ostatnio sporo pisałem, dla równowagi napiszę dzisiaj o Allegro, co do którego mam stosunek obojętny (to tak dla jasności), czyli taki sam jak do każdego innego marketplace. Piszę o Allegro, bo to raczej interesuje większą ilość w Polsce niż pisanie o sprzedawcach w USA czy Niemczech i eBay.

Irracjonalność na przykładzie trampoliny

Kilka dni temu, chciałem kupić trampolinę na urodziny mojej córeczki. Wiedziałem, że jeden z obsługiwanych przez nas klientów (Sklep Fajneceny.pl) ma bardzo dobrą reputację i sprzedaje je od lat. Po krótkim rozeznaniu w temacie, stwierdziłem że chcę kupić właśnie ich trampolinę. Cena w sklepie to 909zł. Wiedziałem jednak, że sprzedają też na Allegro, więc poszukałem ich aukcji i znalazłem dokładnie tą samą trampolinę na aukcji za 719,10zł. Piszę więc do sklepu e-mail, że chętnie dam im zarobić nieco więcej, więc kupię przez sklep, ale muszą mi obniżyć cenę przynajmniej do poziomu Allegro minus parę złotych. Odpowiedź jaką otrzymałem, nie pozostawiała wątpliwości, że ceny nie są negocjowalne i zapraszają mnie do zakupu przez Allegro. Kupiłem więc dużo taniej trampolinę przez Allegro tak jak sklep prosił. Przesyłka była szybka, towar wysokiej jakości, więc będę ich tak czy siak polecał wszystkim znajomym. Tylko, że będę polecał ich aukcje na Allegro, nie sklep, bo przy takiej różnicy w cenie, nie widzę sensu aby płacić o 20% w sklepie internetowym. Mimo iż dyskutowałem o tym z innymi, nikt nie podał mi sensownego powodu takiej strategii.

Różnica w cenie 20% na korzyść Allegro jest nierozsądna, bo:

 1. Sklep wystawia aukcje i zarządza cenami z jednego systemu (w tym przypadku IAI-Shop.com wystawia aukcje i kontroluje ceny na obu kanałach)
 2. W najlepszym wypadku, jeżeli Allegro zrezygnuje całkowicie z prowizji (standardowo kilka procent, co nie ma miejsca) to ceny powinny być takie same.

Nie jest to jednostkowy przykład firm, jakie widzę że sprzedają na Allegro i sklepach. Spotykam się z tym non-stop, bo jak pisałem wielokrotnie, kupuję w Internecie prawie wszystko. Takie różnice nie występują też od wczoraj, bo pisałem o nich już dekadę temu (patrz „Opłacalność dużej sprzedaży na Allegro” z 2006r.). Nie jest to też tylko specyfika e-commerce towarowego, bo dokładnie to samo obserwuję w branży turystycznej (patrz „Dlaczego hotele są 4 razy tańsze, gdy muszą zapłacić dodatkowo 25% prowizji?”). Cena nie jest też jedynym kryterium nieracjonalności. Takim samym kryterium są np. jakość zdjęć i opisów. Na Allegro są one robione porządnie, w sklepie po łebkach.

Gdy pytam się dlaczego tak robią, to odpisują, że na Allegro klient jest wymagający a poza tym sprzedają tam więcej. STOP. Połączmy te 2 myśli i wyciągnijmy prosty wniosek: Ponieważ traktują klienta jako bardziej wymagającego, to docierają do klientów nie tylko niewymagających, ale też wymagających i może dlatego sprzedają więcej? Inny przykład z tego tygodnia to rozmowa z klientem IdoSell Booking, systemu do obsługi hoteli, pensjonatów itp., właśnie z właścicielem pensjonatu, który korzysta z opcji darmowej wizytówki we własnej domenie w tym systemie i prosi aby usunąć w wizytówce opis na stronie głównej, bo on nie ma co napisać. Wszedłem na Booking.com, odnalazłem ten pensjonat i skopiowałem mu ten opis, jego własny, tylko z tą różnicą że tworzony od razu z myślą o tym, że będą go czytały tysiące turystów.

Widzę więc permanentne kwadraturę koła w której sprzedawcy oczekują, że kanał który jest obsługiwany gorzej (strona własna), często osobnymi, mniejszymi zasobami, będzie miał ich uwagę dopiero, gdy będzie sprzedawał na więcej, mimo iż przy prowizjach Allegro (kilka procent) czy Booking.com (10-25%) ich opłacalność na starcie jest dużo większa.

Symulator Allegro

Już dekadę temu pisałem i radziłem, aby traktować marketplace jedynie jako kanał zdobywania klientów. Ale przy tym uważam, że przychodząc do marketplace, jesteś ich gościem, co oznacza że gospodarza się szanuje. To on ustala zasady, które powinny być jasne, przewidywalne i równe dla wszystkich, ale nie zapominajmy że to jego serwis. Jeżeli Ci się te zasady nie podobają, skup się na prowadzeniu i promowaniu własnej strony z własnymi zasadami.

I gdy zamawiam coś z Allegro, standardem jest dzisiaj to, że sklep internetowy namawia mnie do zakupów kolejnych u nich. Część z nich umieszcza adres sklepu w logo, inni stosują newslettery. Każdy jakieś triki swoje ma. Tylko, że jak łatwo było przewidzieć, ta technika nie pozostanie bez reakcji na dłuższą metę. I gdy robią to teraz wszyscy, to Allegro musi reagować, przykręcając bardziej śrubę, a może nawet pozbywając się gości ze swojego domu.

Z fascynacją obserwuję firmy i stojących za nimi ludźmi, którzy myślą, że skoro oni nie potrafią przewidzieć skutków działania, to z jakiegoś powodu inni są jeszcze głupsi. A głupsi są Ci, którzy uzależniają się od jednego marketplace, bez względu na to czy ten marketplace to Allegro, Amazon, eBay czy jakikolwiek inny, wliczając np. jakiegoś odbiorcę hurtowego. Głupie byłoby też Allegro gdyby uzależniało się od coraz większych i bardziej profesjonalnych firm stanowiących ich dostawców ... tfu ... sprzedawców. Ostatnio strasznie wiele osób krytykuje Allegro za otwarcie własnej sprzedaży towarów i konkurowanie ze sprzedawcami. Uruchommy nasz symulator w głowie. Naszą symulację zbudujmy wokół następujacych założeń:

Każda firma dąży do powiększania zysku

 1. Jeżeli przychody nie rosną wystarczająco dynamicznie, minimalizuje się koszty aby maksymalizować zysk
 2. Tylko konkurencyjność pozwala na trwałą równowagę rynku
 3. Kto się nie zmienia, ten ginie; Nie można robić w kółko tego samego i oczekiwać innych rezultatów

A teraz dorzućmy to co już dosyć powszechnie wiadomo:

 1. Sprzedaż na Allegro raczej spada niż rośnie, a przynajmniej możemy bezpiecznie założyć, że nie rośnie tak szybko jak dawniej
 2. Serwis ma swojego inwestora, który oczekuje maksymalizacji zysków
 3. Serwis ma ciągle znaczny udział w polskim ecommerce
 4. Wielu sprzedawców nie budowało swoich marek przez lata, skupiając się na sprzedaży na Allegro. Co więcej, wielu z nich nie oferuje nawet teraz standardu obsługi klienta, jakiego oczekiwało Allegro, który pozwoliłby konkurować np. z Amazonem.
 5. Sprzedawcy na Allegro są coraz więksi a technologie do otwarcia swojego sklepu coraz powszechniejsze.

Wszystkie te wnioski skłaniają się ku jednemu: Należy przejąć bazę klientów i zamówień, oferując własny towar. W ten sposób eliminuje się pośredników i przy tej samej sprzedaży zarabia więcej. Allegro jako spółka nie jest od tego aby walczyć, jest po to, aby przynosić maksymalne zyski swoim właścicielom, podobnie jak Twoja firma ma przynosić maksymalne zyski Tobie. I jeżeli rośnie i daje zarabiać właścicielom, to jest miło, kolorowo i sympatycznie jak na Zleździe Użytkowników Allegro.

Przyszłość sprzedaży na Allegro

Jaka przyszłość czeka sprzedawców na Allegro? Moim zdaniem bura, bo kolorowo już było. Część z nich, dająca się łatwo zastąpić (np. w branży AGD/RTV) ma przerąbane. Zapomnijcie o tym, że coś sprzedacie. Inni, jak producenci marek własnych (np. w branży odzież, obuwie) będzie funkcjonowała jak teraz. Jeszcze inni, w kategoriach dających duże marże, ale dających się zastępować (jnp. trampoliny) mogą mieć propozycję zostania dostawcami Allegro. A może to oznaczać nawet to, że będą dalej wysyłali trampoliny, ale faktury będzie wystawiało Allegro, czyli będzie realizowany model drop-shippingowy. Czego jeszcze Allegro potrzebuje aby to zrobić?

 1. Pozbyć się strony „O sprzedawcy” - Ups. To już właśnie zrobili. Teraz sukcesywnie będą usuwane inne emblematy typu komentarze, opinie itp.
 2. Narzucić obsługę zamówień przez ich narzędzia, tak aby zachować większą kontrolę nad procesem logistyki
 3. Zakazać dodawania do zamówień czegokolwiek w rodzaju ulotek, kuponów, kartek, a nawet faktur. Wprowadzony zostanie system EDI do wystawiania dokumentów sprzedaży

I tyle. Naprawdę nie zostało im wiele, aby pokazać jednego roku gigantyczny wzrost obrotów i zysków (obroty sprzedawców zaczną być ich własnymi obrotami).

Jak popatrzy się na działania każdego marketplace to są one podobne i prowadzą do tego samego. Różnica wynika tylko z innego stażu i innego udziału w rynku. Allegro nie jest ani dobre, ani złe. Jest przewidywalne. Nieprzewidywalni są tylko sprzedawcy. Część z nich już to rozumie i odeszła od aukcji na rzecz swojego sklepu. Część dalej tańczy na Tytanicu i zdaje sobie sprawę z tego, że kiedyś pójdą na dno. Dziwią mnie tylko Ci, którzy nadal uważają, że pochylenie pokładu Tytanica jest spiskiem, bo Tytanic chce konkurować z wodolotami idącymi w ślizgu.

Czy prorokowane wejście Amazona do Polski ma coś wspólnego z tymi działaniami? W mojej ocenie niewielkie, ale możliwe, że bojąc się pojawienia drugiego marketplace, który dałby więcej pewności sprzedawcom i skłonił ich do refleksji nad sprzedażą wielokanałową, Allegro zwiększyło intensywność działań. W mojej jednak ocenie, trend ma miejsce od dekady, więc to raczej zbieg okoliczności.

To od Ciebie zależy czy chcesz być proaktywny czy reaktywny. Pamiętaj, że natura dała Ci zdolność symulowania przyszłości. Pytanie czy chcesz tej części mózgu używać. Jeżeli nie, tańcz na tonącym Tytanicu i przynajmniej dobrze się baw. Jak się upijać, to tylko na wesoło. Czyli jeżeli zostajesz ze sprzedażą na Allegro to bądź grzeczny, rób co każą, a może pozwolą Ci być dostawcą, albo kimś ważnym w ich strukturze.

Suplement

Wcześniej pisałem o jakości opisów na Allegro i w sklepach internetowych. Poniżej załączam 2 opisy trampoliny, którą kupiłem w sklepie Fajneceny.pl i na Allegro. Zrzuty zrobione w momencie pisania artykułu (nie w momencie kupowania, więc ceny są nieco inne).

fajnecenyallegrofajnecenysklep

Popieram obowiązek rejestracji kart SIM prepaidów

pfornalski

Ostatnio szeroko dyskutuje się założenia do nowej ustawy antyterrorystycznej. Większość „cywilów” zajęła się tematem rejestracji kart prepaid do telefonów jako najstraszniejszą rzeczą tej usawy. W skrócie, chodzi o to, aby kupienie karty anonimowo nie było możliwe, tylko wymagało to wylegitymowania się dowodem osobistym, dokładnie tak samo jak to się odbywa przy podpisaniu umowy na numer postpaid (płatność na po skończeniu miesiąca). Nie podoba mi się wiele z założeń tej ustawy i jestem jej przeciwnikiem wbrew większości. Ale popieram właśnie rejestrację numerów prepaid, uważam za bardzo potrzebny i proponuję go wprowadzić niezależnie tak aby nie uzależniać go od pozostałych, również wbrew większości. Poniżej wyjaśniam dlaczego.

Przy obecnym stanie rozwoju techniki większość spraw załatwiamy przez komputer/smartfon podpięty do Internetu, pieniądze trzymamy w banku z obsługą przez Internet. A nawet gdy Ty ich nie załatwiasz, ktoś może je załatwić za Ciebie, na Twoje konto. Przez Internet załatwiamy sprawy urzędowe, a nawet poznajemy swoich przyszłych małżonków czy możemy zerwać z dziewczyną. Możemy nawet zniszczyć jej karierę publikując jakiś kompromitujący materiał.

Cały ten misterny system zwany internetem opiera się na tym, że policja jest w stanie w razie potrzeby ustalić, kto wykonał daną czynność. Aby było to możliwe, różne urządzenia i serwery zapisują w tzw. „logach” wszystkie połączenia. W IAI zapisujemy codziennie gigabajty logów, nie mając pojęcia czyj jest np. w tym momencie adres IP 4.55.66.77. Zapisujemy go jednak podczas połączenia wraz z czasem z dokładnością do sekundy. Adresy IP przydzielane są w różnych momentach różnym użytkownikom. Dlatego operatorzy telekomunikacyjni muszą zapisywać kto w danym momencie używał w danym momencie danego adresu IP.

Jeżeli więc ktoś np. z adresu 4.55.66.77 dokładnie 2016-03-27 15:18:10 zalogował się do sklepu internetowego i dokonał płatności za zakupy Twoją kartą kredytową, to Policja może taką osobę relatywnie prosto namierzyć:

 1. IAI w logach ma zapisany adres IP danego połączenia i logowania w sklepie internetowym. Policja występuje z wnioskiem np. Do IAI o zwolnienie z tajemnicy służbowej i ujawnienie tego adresu IP i logów tego połączenia.
 2. Na podstawie adresu IP policjant ustala do jakiej klasy adresowej należy dany adres IP i na podstawie ogólnie-dostępnych rejestrów tzw. RIPE występuje do operatora telekomunikacyjnego o udostępnienie informacji kto korzystał z danego adresu IP dokładnie w tym momencie. Na podstawie umów z klientami i logów, operator mówi, że była to np. Linia DSL z ul. Wojska Polskiego 1/1 w Szczecinie, a umowa zawarta została na Janusza Kowalskiego. Identycznie wygląda to w przypadku telefonów komórkowych i operatorów zagranicznych.
 3. Na przesłuchanie wzywa się Janusza Kowalskiego, sprawa rozwiązana.

Niestety w/w schemat nie działa w przypadku telefonu prepaid. W tym przypadku schemat sprawy wygląda tak:

 1. IAI w logach ma zapisany adres IP danego połączenia i logowania w sklepie internetowym. Policja występuje z wnioskiem np. Do IAI o zwolnienie z tajemnicy służbowej i ujawnienie tego adresu IP i logów tego połączenia.
 2. Na podstawie adresu IP policjant ustala do jakiej klasy adresowej należy dany adres IP i na podstawie ogólnie-dostępnych rejestrów tzw. RIPE występuje do operatora telekomunikacyjnego o udostępnienie informacji kto korzystał z danego adresu IP dokładnie w tym momencie. W odpowiedzi otrzymuje odpowiedź, że adres IP był używany przez kartę SIM typu prepaid, przez nieznaną osobę.
 3. Sprawa zostaje umorzona, bez wykrycia sprawcy.

Od lat zajmuje się z racji mojej funkcji tj. prezes spółki giełdowej obsługującej ponad 3000 sklepów internetowych w Polsce, o obrocie ponad 3 mld złotych rocznie, bezpieczeństwem konsumentów. Jestem nim bardzo zainteresowany, bo bezpieczeństwo sprawia że ludzie wykorzystują internet jeszcze mocniej. Nie mam problemu z anonimowością o czym pisałem w 2 postach które dotyczyły wprowadzenia ACTA (zarówno jako jej przeciwnik w sensie prawdziwym tj. Trolli patentowych z USA, jak i anonimowości z którą nie mam problemu; patrz „Internauci vs. reszta świata” oraz „Czy bracia Wright rzeczywiście wymyślili samolot? O trollach patentowych i ACTA słów kilka”). Mało kto zdaje sobie sprawę, że na 100 incydentów typu próby włamania na serwer, spam itp. 98 spraw jest umorzonych z uwagi na to, że po ustaleniu adresu IP, okazuje się, że sprawca korzysta z telefonu typu prepaid. 2 na 100 to zazwyczaj nieszkodliwe dzieciaki, które żadnej realnej krzywdy i tak by nie wyrządziły. Dochodzi do tego, że policjanci z jakimi rozmawiamy w IAI przy okazji różnych spraw, w których prosi się nas o dane, sami nie wierzą że sprawy mają większy sens, czując się zupełnie zdemotywowanym do ich prowadzenia. Taki stan rzeczy rozzuchwala przestępców komputerowych a na prowadzenie spraw, które nie są możliwe do rozwiązania podatnicy, którzy padają ofiarą tych ataków wydaje olbrzymie pieniądze. A najprostszym sposobem zmiany tych statystyk o kilkadziesiąt procent jest rejestracja kart prepaid do telefonów komórkowych.

Jako argument żeby zachować anonimowość podaje się to, że przecież anonimowo można korzystać z sieci TOR. Jest jednak różnica pomiędzy anonimowym IP a korzystaniem z TOR. Jak można przeczytać tutaj, bank czy operator usługi może zablokować ruch przychodzący z sieci TOR. Zwracam przy tym uwagę na ciekawy fragment tego posta „W praktyce mało kto, przynajmniej w naszym kraju, udostępnia węzeł wychodzący. Przyczyna jest prosta - dość szybko może skończyć się to (i kończy, nie mówię z własnego doświadczenia, ale słyszałem z pierwszej ręki o takich przypadkach) wizytą policji z powodu nadużyć z danego IP.” Nie można jednak wyciąć ruchu np. z Orange czy T-Mobile, ponieważ robiąc to wyrzucimy większość polskiego Internetu. W imię walki z potencjalnym włamywaczem bank internetowy musiałby zamknąć połączenia mobilne prawie każdemu swojemu klientowi. Dlatego tego nie robi, otwierając się na zagrożenia ze strony przestępców.

A więc jeżeli buntujesz się przeciwko rejestracji kart SIM bo boisz się, że ktoś namierzy Twoje pikantne SMSy wysyłane do koleżanki z pracy, to boisz się niewłaściwej rzeczy. Ale nie masz z tym problemu, że gdy wieziesz tę koleżankę z pracy do motelu swoim samochodem, to samochód ma przykręconą rejestrację. Wiesz bowiem, że sama rejestracja nie zawiera Twojego nazwiska, ale gdy ktoś potrąci Cię na pasach, wystarczy że ją podasz, a policjant ustali sprawcę. Dlatego napisałem tego posta, aby uświadomić ogółowi, że podobnie jak w pewnym momencie zabroniono poruszania się po drogach publicznych samochodom bez rejestracji, tak czas aby tak samo zrobić z Internetem. Inaczej nie ma takich pieniędzy, które wystarczyłyby do ochrony obywateli, którzy oczekują coraz większej informatyzacji. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, niech zastanowi się jak by wyglądała skuteczność pracy drogówki, gdyby samochody jeździły po drogach bez tablic rejestracyjnych.

Wywiad na tematy różne dla BZ WBK przeprowadzony przez Dominika Kaznowskiego

pfornalski

Poniższy wywiad przeprowadził ze mną Dominik Kaznowski na potrzeby nowego bloga FIRMOWE EWOLUCJE BZ WBK. Wyszedł na tyle fajnie, że szkoda by było aby jego treści umknęły. Dosyć fajnie podsumowuje on moje poglądy na różne tematy, jakie obecnie się dzieją w polskim e-biznesie. Oryginał dostępny jest na https://blog.bzwbk.pl/2016/03/wywiad-z-pawlem-fornalskim-z-iai 

Paweł Fornalski wywiad z Dominik Kaznowski

Panie Pawle, proszę powiedzieć czym zajmuje się IAI?

Biznes IAI S.A. polega na dostarczaniu rozwiązań obsługujących sprzedaż dla sklepów i hurtowni internetowych lub właścicieli małych obiektów noclegowych, takich jak pensjonaty, apartamenty. Nasz obszar działalności koncentruje się na zdobywaniu ruchu, jego obsłudze – tak aby wszystko działało z punktu widzenia klienta poprawnie, czyli np. aby paczka dotarła do niego terminowo. Nie boimy się przy tym wyzwań takich jak skomplikowane integracje, czy dostarczanie skomplikowanych algorytmów (np. system wspierający logistykę, tzw. WMS czy działający w czasie rzeczywistym system integracji z serwisami rezerwacyjnymi, tzw. Channel Manager). Naszą specyfiką jest 100% SaaS ujęty z każdej możliwej strony.

Dla osób spoza branży internetowej skrót SaaS może być tajemniczy, jak go rozszyfrować i wyjaśnić? Co to jest?

Dawniej „kupowało się programy”. Czyli kupowało się kopię programu, który instalowało się na swoim komputerze lub serwerze, konfigurowało, aktualizowało, łatało, administrowało. SaaS czyli anglojęzyczne Software as a Service, to model dostarczania programu jako usługi. Klient zamawia sobie konto np. w usłudze takiej jak IAI-Shop.com i obsługuje swoją firmę bez potrzeby instalowania czegokolwiek. Najczęściej wystarczy przeglądarka, chociaż dostarczamy też elementy systemu w postaci programów na komputery Windows (np. programy na stanowiska kasowe POS) czy kolektory danych i te elementy się instaluje.

SaaS w Polsce praktycznie wymyśliliśmy, ponieważ w 15 lat temu, taki termin nawet nie istniał. A to w SaaS dzisiaj dostarcza się praktycznie każdy produkt. Dzięki temu, klient otrzymuje zawsze sprawną usługę, którą ktoś rozwija o aktualne potrzeby, zmiany na rynku, zapewnia serwery i wsparcie. Dzięki SaaS zyskuje zarówno dostawca, bo ma stały dopływ pieniędzy na rozwój i administrację i klient, który zyskuje tańsze wsparcie, stałe aktualizacje i niższą cenę. 

Skąd pomysł na taki biznes?

E-commerce był moją pasją od zawsze. Pierwszą stronę internetową za pieniądze zrobiłem jeszcze w liceum (rok 1996), potem były zabawy z Flashem i praca w agencji interaktywnej. Kiedy jednak zobaczyłem pierwszy koszyk czyli, że ktoś umieszczał towary w koszyku, potem je przesyłał formularzem, opłacał zamówienie, wiedziałem że to moje powołanie.

W roku 2000 założyliśmy z moim obecnym wspólnikiem Sebastianem Mulińskim portal muzyczny Hip-Hop.pl, potem wydawaliśmy papierowy magazyn. Był to w pewnym momencie najpopularniejszy serwis muzyczny. W 2001 r. aby zadowolić sponsora Hip-Hop.pl napisałem dla niego pierwszą wersję jego sklepu internetowego, który miał sprzedawać coś, czego wtedy nikt inny nie sprzedawał: odzież i obuwie. Sklep odniósł ogromny sukces, m.in. dlatego że rozliczając się prowizyjnie, sprawiliśmy, że był to sklep nr 4 w Polsce. Jego sukces zaczął przyciągać kolejnych klientów.

Dosyć szybko zauważyłem, że model usługowy to przyszłość, ponieważ klienci chcą mieć gwarancję aktualnego systemu, który jest bezpieczny. Nie chcą kupować programu, instalować go, doglądać. To IAI wymyśliło SaaS jaki dzisiaj znamy. Dzisiaj praktycznie nikt inaczej nie tworzy i nie sprzedaje swoich programów inaczej niż w SaaS, ale w roku 2003 nikt inny poza nami nie robił tego w tym modelu.

Przełomowych punktów było mnóstwo. Ważnymi było: odejście od prowizji na rzecz abonamentu w 2004, potem debiut giełdowy w 2009. Kolejnym ważnym momentem było zrozumienie, że przyszłość nie leży w tanich, prostych skryptach, na których koncentruje się nasza konkurencja, ale na obsłudze profesjonalistów i tym samym zdystansowanie całego rynku.

Co udało się wam osiągnąć w ciągu ostatnich lat?

Dużym sukcesem było to, że dzięki naszej pracy zmieniło się oblicze polskiego e-commerce, który dzisiaj jest jednym z najdynamiczniejszych w Europie. Podam przykład: dzięki implementacji webservice’ów przez IAI praktycznie od początku, dzisiejsze sklepy internetowe nie wyobrażają sobie innej integracji np. z kurierami. Każdy polski kurier ma wdrożone to rozwiązanie. Nawet międzynarodowe firmy, które w innych krajach ich nie mają. Dla porównania na rynku brytyjskim praktycznie nikt go nie stosuje, bo jest to zbyt trudne. Tam standardem jest generowanie pliku CSV i import do programu. Sukcesem jest to, że udało nam się konsekwentnie trwać i rosnąć przez 15 lat, rosnąć do rozmiaru który trudno dzisiaj ignorować komukolwiek w Polsce.

Jakimś sukcesem prywatnie, jest to że zaczynając od fizycznego zera, bez kapitału, pracując nieustannie przez 9 lat udało nam się doprowadzić do dofinansowania i debiutu giełdowego. A następnie, że udało nam się osiągnąć całkiem dobre wyniki i wypłacać dywidendy dla inwestorów.

Dzisiaj IAI jest stawiane jako wzór dobrej i zdrowej spółki z NewConnect.

Co Was inspiruje i daje siłę do działania?

Ja i pracownicy IAI bardzo dużo kupujemy przez Internet i mamy w biurze nawet coś, co nazywamy „paczkomat”, czyli specjalne miejsce w którym lądują zamówienia ze sklepów internetowych. Czasami kilkadziesiąt paczek dziennie. Kupowanie przez Internet jest dla nas kontaktem ze światem rzeczywistym, dla którego pracujemy.

Inspirują nas błędy i rzeczy, które sami jako konsumenci chcielibyśmy, aby się zmieniły. A ponieważ w Polsce kupuje przez Internet kilka milionów osób rocznie, czujemy że nasza praca ma ogromny sens: robimy to, co robimy abyśmy my sami, nasi znajomi i rodziny, mogli kupować wygodnie, bezpiecznie i bezproblemowo.

Sukcesami, które nas inspirują, są sukcesy naszych klientów. A te są imponujące. Mamy już setki klientów, którzy z naszą pomocą osiągnęli sprzedaż przekraczającą kilkaset tysięcy złotych. Łącznie obsługujemy ponad 3000 sklepów. Stanowi to więc całkiem spory kawałek polskiej gospodarki – wysyłkę towarów na ponad 3 mld złotych rocznie, w kilkunastu milionach przesyłek.

Działacie na bardzo konkurencyjnym rynku. Jak działać w takiej sferze?

Faktycznie, biznes dostawców sklepów internetowych stał się polem do zaciętej konkurencji, najczęściej cenowej, często poniżej opłacalności. My jednak nie dajemy się zwariować. Wierzymy w to, że trzeba mieć po prostu najlepszy i najbardziej efektywny produkt, dający najlepszy stosunek ceny do jakości, a niekoniecznie najtańszy. Realizując konsekwentny, ewolucyjny wzrost, stworzyliśmy produkt, który jest idealnie dopasowany do potrzeb klienta. A jeżeli nie jest, to najczęściej nasza konkurencja jest jeszcze dalej. Na co dzień więc skupiamy się na potrzebach klientów, systematycznie na nie odpowiadając. Resztę robi model SaaS, dzięki któremu akumulujemy wartość narzędzia w czasie.

Co najbardziej przeszkadza Wam w prowadzeniu firmy?

Przewrotnie napiszę, że przeszkadzają dofinansowania unijne. Jeżeli duży sklep internetowy sam musiałby wydać np. 500 tys. zł w pierwszym roku i 100-200 tys. co 2-3 lata kolejne, to wiadomo, że wybierze rozwiązanie SaaS dla profesjonalistów. Ale gdy otrzyma dofinansowanie unijne, które daje firmie np. 1 mln zł, za które sklep opłaci swoje narzędzie na 5 lat do przodu, to ta kalkulacja jest inna. Często w grę wchodzi osobisty interes, chęć zachowania części kapitału z dotacji, tak aby właściciel coś na tym zarobił.

Musielibyśmy dopłacać takim klientom, a IAI jest spółką kapitałową, publiczną więc tego typu „numery” są u nas niemożliwe. Podobnie jest z powstawaniem za unijne pieniądze konkurencji, która „musi utrzymać trwałość projektu”, więc dumpinguje ceny, tylko po to, aby móc na rynku funkcjonować i rozliczyć dotację. Uważam, że Polska byłaby dużo bliżej Silicon Valley, gdyby mniej pieniędzy pochodziło od funduszy unijnych i państwowych, a więcej od inwestorów prywatnych. 

Handel internetowy wydaje się oczywistym kierunkiem dla wielu firm, w tym tych małych i średnich. Co możecie podpowiedzieć przedsiębiorcom planującym sprzedaż online?

Ludzie i pracownicy są coraz kosztowniejsi. Z drugiej strony klienci chcą mieć natychmiastowy dostęp do oferty, na różne sposoby i w różnym czasie. Odpowiedzią na to, jest tylko i wyłącznie e-commerce. Po co hurtownia np. cegieł, ma odpisywać klientom na e-maile, robić wyceny itp. skoro może za równowartość 1,5 pensji handlowca postawić hurtownię internetową, w której klient sam się obsłuży, a gdy zadzwoni czy napisze, to przynajmniej zada ciekawe pytania.

Z tego względu też, rozszerzyliśmy parę lat temu naszą działalność o obiekty noclegowe, pensjonaty, agroturystykę czy właścicieli apartamentów, widząc jak ten rynek prymitywnie działał. Jeżeli właściciel nie ma swojego systemu do rezerwacji on-line, to albo godzi się na ograniczenia i ogromne prowizje sięgające nawet połowy obrotu, za pośrednictwo kogoś innego w wynajmie, albo może już za 30 zł na rok mieć swoją stronę internetową, która pokaże w czasie rzeczywistym co jest dostępne, kiedy i za ile.

Jesteście firmą IT. Czy macie problemy z zatrudnieniem fachowców? Czy na rynku brakuje programistów?

Kiedy słucham znajomych przedsiębiorców z innych branż, zazdroszczę im gdy mogą nie myśleć o pracownikach, po prostu zatrudniając ich tylu ilu chcą, a gdy ktoś nie spełnia oczekiwań, mogą rozwiązać umowę wiedząc że 2 kolejne osoby czekają na jej miejsce. W branży IT tak nie jest. To wymaga wielkiego zaangażowania, w to aby dbać o rozwój pracowników, ich uczenia, motywowania. Nie jest oczywiście tak, że każdy programista zarabia ogromne pieniądze. Są programiści i programiści. Różnice w wynagrodzeniach biorą się z tego, że jeden dobry programista może rozwiązać problem lepiej czy taniej nawet 50 razy od tego przeciętnego.

Każda firma IT chce przyciągać tych możliwie najlepszych, stąd taka a nie inna opinia. Tych najlepszych i inteligentnych, samodzielnych brakuje, ale to normalne, że najlepsi to zawsze mała grupa. Warto jednak zauważyć, że nauka programowania nie jest aż tak trudna. Więc coraz więcej osób trafia na rynek pracy. Myślę, że w najbliższych latach to wszystko się ustabilizuje.

Co możesz powiedzieć o wyzwaniach konkurencji globalnej? Czy jest dla nas miejsce na światowych rynkach?

Mamy wielu klientów, którzy z sukcesami sprzedają poza Polską. Stereotypowe postrzeganie mówi, że jest sprzedaż krajowa i zagraniczna. A tym czasem mamy klientów którzy mają 90% sprzedaży np. w Niemczech, a 10% w Polsce. Z drugiej strony, mamy klientów, którzy sprzedają na całą Europę, mając z Polski 70% przychodów. Każdy towar jest inny, każdy kraj jest inny, więc na pewno nie ma reguł. Bo konkurencyjność będzie inna, w zależności od branży i kraju.

Przewagą polskich firm jest zwinność i zdolności organizacyjne. Mamy jako Polacy dar do tworzenia zdrowych, stabilnych firm, które nowocześniej realizują różne procesy, zwłaszcza w branżach które cierpią na niedostatki kapitału.

Jak chcecie rozwijać dalej biznes?

Nasze plany to powtórzenie sukcesu IAI-Shop.com na rynku rezerwacji, czyli sprawienie, aby IdoSell Booking generował co najmniej takie same przychody. Drugi kierunek to internacjonalizacja, czyli sprawienie, aby z rynków europejskich, zwłaszcza z rynku brytyjskiego, pochodziło przynajmniej 50% naszych przychodów. Mamy więc ciągle przestrzeń dla wielokrotnie większej firmy.

Co Was dzisiaj ogranicza?

W Polsce łatwo pozyskać dofinansowanie do 1 mln złotych. Powyżej robi się ogromny problem, chociaż zmiany idą w dobrym kierunku. Gdybym miał sobie czegoś życzyć to właśnie inwestora chętnego do zainwestowania przynajmniej kilkanaście milionów przy godziwej wycenie. Dzięki temu moglibyśmy z naszą usługą podbić co najmniej kawał Europy. Robimy jednak swoje i nie narzekamy, ale mogąc czegoś sobie życzyć to bym życzył sobie właśnie tego. Przy okazji sami inwestujemy w inne firmy jak Traffic Trends czy Cupsell.pl, które dzięki naszej wiedzy i pieniądzom, mogą rosnąć równie dynamicznie.

Bezpieczne biuro to podstawa

pfornalski

Mało kto, nawet pracownicy IAI nie wiedzą, że jednym z ważnych powodów przeprowadzki we wrześniu 2013 całej firmy do nowego biurowca klasy A+ było makabryczne zdarzenie jednego z moich znajomych, również prezesa firmy IT. Jego firma mieściła się w typowym, tanim biurowcu, takim jak wcześniejsza siedziba IAI. Pewnego sobotniego wieczora, jego firmę okradziono, a będąc bardziej dosadnym wyczyszczono mu ją z całego sprzętu. Nie było to włamanie w stylu akcji filmu „Mission Impossible”. Po prostu złodzieje podstawili drabinę pod okno, wyważyli je i weszli. Słysząc to dotarło do mnie, że w sumie podobny poziom bezpieczeństwa mamy w biurze jakie wtedy okupowaliśmy. Odwlekana decyzja o zmianie biura, stała się w tym momencie nieodwołalna i parę miesięcy później całe IAI było w nowej, znacznie bezpieczniejszej lokalizacji.

Biuro (sam czynsz i opłaty) jest jednym z ważnych składników kosztowych. W IAI to około 10% kosztów. Tańsze biuro pozwoliło by tę liczbę obniżyć o 30%, ale czy warto? Moim zdaniem nie i chciałbym wszystkich przed taką oszczędnością przestrzec. Biuro do którego w sobotnie popołudnie może wejść złodziej i wynieść wszystko oferuje podobny poziom bezpieczeństwa jak laptop zostawiony na tylnim siedzeniu samochodu. Podczas takiego włamania:

 1. Tracisz wszystkie komputery – a więc zdolność produkcyjną odzyskasz najwcześniej za parę tygodni.
 2. Narażasz się na utratę płynności finansowej
 3. Tracisz wszystkie dane przechowywane w biurze (np. repozytoria kodu źródłowego)
 4. Włamywacz ma dostęp do Twojej infrastruktury.

W przypadku firm dostarczających usługi IT lub sklepów internetowych, punkt 4 jest najgorszy. Mając dane w bezpiecznej, publicznej chmurze, zaszyfrowane dyski komputerów i bardzo dobre ubezpieczenie lub oszczędności możesz w miarę szybko odkupić komputery i wrócić do gry. Nie bierzesz jednak pod uwagę tego, co może zrobić włamywacz mając dostęp do Twojej infrastruktury.

Typowy sklep internetowy np. na Magento lub Presta jest zabezpieczony w ten sposób, że panel administracyjny dostępny jest tylko z jednego IP, biura. Hasła są zapisane przynajmniej w jednej przeglądarce komputera znajdującego się w tym biurze.

Podam więc prosty przepis na włam znacznie bardziej opłacalny niż obrabowanie wszystkich kiosków z gazetami w mieście. Stąd jest to dosyć kuszący scenariusz dla potencjalnego złodzieja aby po prostu go zrealizować. A że to się dzieje, polecam historię jednego ze sklepów opisaną w „O czym należy wiedzieć wdrażając do swojego sklepu internetowego Magento? [Część 3/4]”, przy czym w przypadku tego rodzaju ataku rodzaj oprogramowania nie ma żadnego znaczenia:

 1. Wyszukujesz dobrze prosperujący sklep internetowy – powiedzmy taki z obrotami 2-3mln zł miesięcznie.
 2. Przychodzisz do biura podając się jako przedstawiciel handlowy nowej firmy kurierskiej. Czasami nawet nie musisz kłamać, bo w takich biurowcach często pokoje są zostawione bez nadzoru, brak jest recepcji. Więc bez żadnego problemu do jednego z komputerów w port USB wpinasz tzw. Keylogger, czyli urządzenie, które zapisuje wszystko co wpisujesz, alternatywnie instalujesz to jako przejściówkę klawiatury. Możesz też podpiąć się do portu LAN ze swoim urządzeniem (również małym komputerem-serwerem) lub instalujesz swoją przejściówkę pomiędzy kablem jednego z komputerów a gniazdem sieciowym. Okazji aby to zrobić jest wiele. Przecież w sali konferencyjnej zostajesz na dobrych 5 minut, zanim przyniosą zamówioną kawę, albo idąc do toalety, musisz przejść przez całe biuro, przemykając pomiędzy biurkami pracowników.
 3. Jeżeli nie udało Ci się podpiąć niczego co wysyła dane przez sieć, to pojawiasz się w biurze ponownie, zabierasz Keyloger i analizujesz to co dla Ciebie zapisało.
 4. Mając hasło dostępowe, potrzebujesz tylko ponownie podpiąć się do sieci firmy (o ile nie podpiąłeś jakiegoś serwera na który nikt w tym bałaganie nie zwróci uwagi przez rok). Jeżeli nie udało Ci się podłożyć jakiegoś access pointa, możesz po prostu się włamać np. w piątek wieczorem i podmienić przez panel admina numer konta do wpłat. W sklepie tego rozmiaru, zanim ktoś się zorientuje co się stało, uda Ci się ukraść około 400 tys. zł.

Scenariusz 2 to powiedzmy dostawca systemu dla sklepów internetowych w SaaS. Wszystkie repozytoria kodu źródłowego znajdują się na serwerze jaki zlokalizowany jest w biurze tej firmy, powiedzmy tanim biurowcu klasy C/D. Załóżmy, że chcesz zniszczyć firmę a przy okazji jej wszystkich klientów zostawić bez opieki. Więc robisz klasyczne włamanie podczas którego kradniesz wszystkie komputery. Aha i dodajesz coś jeszcze: kasujesz wszystko z jej serwerów. Najczęściej tego typu firmy znajdują się w tanich biurowcach, o wspólnym korytarzu i mało bezpiecznych drzwiach. Ich dane na serwerach dedykowanych np. OVH lub innej podobnej firmy. Z oszczędności nie ma w nich ochrony, czasami jest stróż który w nocy kimie. Podstawiasz więc drabinę i wyłamujesz okno. Wchodzisz do środka zaczynając od pokoju programistów. Z oszczędności firma nie założyła w nim alarmu, montując go tylko w pokoju prezesa, u którego w szafie telekomunikacyjnej ulokowany jest serwer backupu i repozytoria kodu źródłowego. Kradniesz więc wszystkie komputery programistów (wszystkich 4), następnie bez problemu solidnym kopem wchodzisz do pokoju prezesa który nawet jeżeli włączył alarm wychodząc z biura, to albo będzie wył bez cel, albo ściągnie firmę ochroniarską za 5-10 minut. To wystarczy aby stłuc szklaną szybę szafy serwerowej (zanim to zrobisz upewnij się, czy kluczyk od niej nie został w zamku lub nie leży na szafie; przegrzewający się sprzęt potrzebuje przecież częstych restartów). Następnie wyciągasz serwer i oddalasz się z miejsca włamania. W poniedziałek tej firmy nie będzie już na rynku.

To co opisałem, to są scenariusze na poziomie 2 nastolatków, którzy za kilkaset złotych mogą zakupić cały potrzebny do włamania sprzęt. Pomijam takie oczywiste kwestie jak możliwość ustawienia kamery video w pobliskim budynku i filmowanie tego co wpisują pracownicy na klawiaturach. Służą one jedynie ilustracji tego, że brak bezpieczeństwa w biurze, przekreśla większość zabezpieczeń jakie mała i średnia firma jest w stanie uruchomić. Zazwyczaj dostęp do biura, i możliwość robienia w nim przez więcej niż godzinę co się chce, sprawia że stosunkowo łatwe staje się skompromitowanie praktycznie wszystkich zabezpieczeń. Scenariusze tego rodzaju służyły nam do analizy ryzyka kilka lat temu, i były realnymi słabymi punktami IAI jeszcze kilka lat temu.

 

Krótka checklista o czym m.in. warto pamiętać i co od tej pory poprawiliśmy:

 1. Solidne drzwi i okna, oraz budynek który łatwo sforsować to podstawa. Np. Jedna z większych firm hostingowych w Polsce ma swoje biura na parterze kamienicy, w lokalu typu handlowego więc wielkie szklane witryny bardzo łatwo sforsować np. wjeżdżając do środka samochodem.
 2. Ochrona nie może być świadczona przez tylko 1 firmę. Jedna powinna ochraniać stale budynek biura. Druga, niezależna (od firmy która ochrania budynek) powinna przyjeżdżać w nie dłużej niż 10 minut od powiadomienia przez alarm.
 3. Wszystkie komputery w firmie powinny mieć zaszyfrowane dyski twarde. W trakcie weekendu nie tylko ktoś może chcieć coś ukraść. Może też włamać się aby tylko skopiować wszystko co jest na dysku twardym komputera, by następnie spokojnie to sobie przeanalizować.
 4. Sale konferencyjne muszą być podłączone niezależnie od reszty firmy lub osobnym VLANem. A gniazda sieciowe i komputery pracowników muszą być zabezpieczone, najlepiej w osobnej części firmy lub drzwiami do których goście nie mają dostępu.
 5. Wejście do biura musi mieć co najmniej 2 niezależne zabezpieczenia. Nie chodzi tu np. o karty i klucze. Można bowiem założyć, że jeżeli ktoś jest w stanie ukraść kartę pracownikowi (np. w autobusie), to i klucze. Dlatego otwarcie biura może być zabezpieczone np. kartą lub kluczem i biometrycznie.
 6. Wszyscy pracownicy Twojej firmy i ochrona budynku musi być przeszkolona i zwracać uwagę na np. długie ogony w drzwiach, czy poruszające się po korytarzach nieznane im osoby. W tym muszą być wyczuleni na tych, których zazwyczaj ignorujemy (np. w kurtkach kuriera).
 7. Nie pozwól aby fotografowano Twoje zabezpieczenia. Czasami pracownicy wrzucają na portale społecznościowe zdjęcia z firmy, które przedstawiają np. lokalizację kamer, czujek itp. Zadbaj też o to, aby goście nie mogli sfotografować niczego, co może Ci zaszkodzić. Czasami na tablicach korkowych nad biurkami pracownikow wiszą naprawdę ciekawe informacje ;).
 8. Wymuszaj regularne zmiany haseł. Nie wierz, że ktoś kogo nie zmusisz do zmiany hasła uzna, że warto to robić częściej niż raz na kilka lat. Nie pozwól też aby więcej niż jedna osoba posługiwała się danym kontem lub hasłem (np. do alarmu).
 9. Pamiętaj, że prostsze od kradzieży jest podpalenie. Twoje biuro musi być bezwzględnie zabezpieczone przed pożarem, w tym mieć profesjonalny system gaśniczy. W tym nie może polać wszystkich komputerów wodą, w przypadku gdy np. ktoś podpali tylko wejście do którego ma dostęp. To częsty słaby punkt biur – podpalasz jego kawałek (np. dostępną przestrzeń) a zamknięta za stalowymi drzwiami serwerownia również będzie zlana wodą.

To tylko kilka wybranych rad. Nie warto na bezpieczeństwie oszczędzać. Jeżeli myślisz o nim poważnie, niestety przeprowadzka do biurowca klasy A lub A+ może być nieodzowna, a też nie każdy biurowiec klasy A+ jest równie bezpieczny. Zwracaj np. uwagę na to, czy pod drzwi Twojej firmy można dostać się bez żadnej kontroli lub czy z parkingu podziemnego można się dostać do windy z pominięciem recepcji. W biurowcach typu klasa C lub „substandard” zapewnienie tego wszystkiego nie jest po prostu możliwe. Odwiedzając jakąś firmę w celach handlowych, warto przyglądać się nie tylko kolorowym meblom i designerskim stołom, ale też zwracaj uwagę na to, czy można do tej firmy wtargnąć i zrobić coś złego. Jeżeli ta firma ma być strategicznym partnerem, odpowiedzialnym za krytyczną część biznesu, warto to przemyśleć ponownie. Jeżeli nie, warto zastanowić się, czy jest coś co od tej firmy możesz zgapić i podnieść poziom bezpieczeństwa swojej firmy. Warto być paranoicznym i warto zawsze myśleć, że coś jeszcze się przegapiło. Jest bowiem na świecie grupa ludzi, która żyje z okradania lub szkodzenia innym. A im więcej błędów popełnisz, tym tańsze i prostsze będzie to zadanie. Bo historie takie jak mojego znajomego się wydarzają. To, że nikt ich nie nagłaśnia, wynika z tego, że nie są one powodem do dumy, a poszkodowani ze wstydu wolą milczeć. Warto też pomyśleć, czy niewielka oszczędność na bezpieczeństwie nie zemści się w myśl zasady, że „chytry 2 razy traci”.

iaioffice

Jeżeli jesteś ciekawy jak to wygląda w IAI w praktyce, możesz chcieć zerknąć na http://www.idosell.com/pl/corp/aboutus/gallery/

Życzenia na 2016r.

pfornalski

Mogę już podsumować 2015 rok. Był bardzo udany, pod każdym względem. Nie tylko IAI S.A.​ ma się lepiej niż kiedykolwiek i z optymizmem i niecierpliwością czekam na 2016r.

Ale był to pierwszy rok w którym słowo "tata" stało się dla mnie ważniejsze niż "wzrost wartości", "wzrost przychodu", "rosnąca satysfakcja klientów", "GMV" itd. Dzięki kobiecie, która nie czyta jeszcze Facebooka, stałem się lepszym człowiekiem i z tego jestem bardzo zadowolony. Dzięki niej rozumiem lepiej samego siebie i innych ludzi. Życzę wszystkim aby znaleźli czas dla swoich połówek i ćwiartek które czekają na nas w domach, patrząc na zegarek kiedy przyjdziemy z pracy. I nie chodzi o to, aby być z nimi fizycznie, ale móc odłożyć smartfon i posłuchać co mają nam do powiedzenia, jak minął ich dzień i co chcieliby robić następnego.

To, jak w moim przypadku nie musi oznaczać lenistwa i ślizgania. Praca uszlachetnia i czyni nas lepszymi. Dzięki niej rozwijamy się i mądrzejemy. Pozwala też rodzinie i Tobie realizować Twoje pasje, zamiast martwić się jak przeżyć. Ważne aby złapać równowagę w tym wszystkim, szukać sposobu na pracę mądrzej i zwiększanie wydajności, a nie ilości godzin spędzonych na "siedzeniu w biurze", ploteczkach i kawkach ze znajomymi. Pamiętajmy aby żadna ze stron życia nie odbywała się kosztem drugiej. A wtedy odnajdziemy wszyscy szczęście, którego życzę wszystkim w 2016r.

Tym, którzy chcieliby coś na ten temat poczytać, i upewnić się że nagle nie odkryłem Ameryki, polecam:

Naucz się cieszyć tym co już masz – historia tego jak 20 miesięcy walczyłem o odzyskanie formy

pfornalski

4 kwietnia 2014, godzina 4:00 – budzi mnie przeszywający ból promieniujący od ramienia na klatkę piersiową. Po chwili wykluczam, że ścierpła mi ręka. Myślę sobie w tym momencie „to koniec, mam zawał”. Wstaję z łóżka i stwierdzam, że to chyba nie zawał, bo ból promieniuje od prawej strony, a nie od lewej. Następnie stwierdzam, że to chyba coś z barkiem, skoro nie mogę ruszyć ręką. I mając na myśli „nie mogę ruszyć” mam na myśli dosłownie to, że moja ręka zwisa bezwładnie, a mogę podnieść ją jedynie używając drugiej ręki, przy czym po podniesieniu jej trochę coś blokuje mi dalszy ruch. Nic nie pomaga. Skoro to nie zawał, stwierdzam, że połknę tabletkę przeciwbólową i przede wszystkim wyśpię się, bo siły mogą mi być potrzebne. A muszę dodać, że nawet jak wyrwali mi ósemkę to nie brałem znieczulenia. Udaje mi się zasnąć ... . Rano, ból nie był mniejszy. Skorzystałem więc po raz pierwszy w życiu z mojego prywatnego ubezpieczenia medycznego Medicover i załatwiłem pilną wizytę u lekarza. Udało mi się do niego dojechać samodzielnie, tylko dlatego że mam samochód ze skrzynią automatyczną. Daje się więc prowadzić jedną ręką. Wjeżdżając na parking ustawiam się tak, aby używać tylko lewej ręki.

Nie zdając sobie z tego sprawy, był to pierwszy dzień trwającego do tej pory projektu przezwyciężenia czegoś co było i się nagle skończyło – możliwości ruszania ręką. Pierwsza diagnoza a raczej opis tego co już sam wiedziałem „Palpacyjna bolesność okolicy stożka rotatorów prawego barku” nie dawała żadnej odpowiedzi, czemu tak nagle i gwałtownie. Miałem na szczęście otwartego na postęp ortopedę. Zaczęło się od leczenia przeciwzapalnego. Później seria sprowadzanych dla mnie zastrzyków dawanych bezpośrednio w staw; potem 10 zabiegów krioterapii. Po tym było troszkę lepiej. Troszkę tzn. przez jakiś miesiąc, do pierwszego przybicia znajomemu piątki. Miałem znowu wrażenie, że moja ręka się urwała, a gwałtowniejszy ruch bolał tak jak właśnie sobie wyobrażałem że boli Dr House gdy chodzi o kulach. Byłem dosłownie inwalidą. Myślałem że już będzie tylko lepiej i znowu dno. Nie mogłem nawet wsadzić na barana mojej własnej córeczki, nie wspominając o robieniu czegoś bardziej ekstremalnego do czego przywykłem. Moja rodzina zaczynała się przyzwyczajać, że pewne rzeczy są nie dla mnie. Wylądowałem więc ponownie na leczeniu, potem znowu seria jeszcze innych sprowadzanych dla mnie zastrzyków, parę USG, RTG.

Pamiętam, że na ostatnim badaniu z serii 3 USG zamówionym przez rehabilitanta, lekarz mi powiedział, że tak już mi zostanie. Żebym zapomniał o sporcie. Na pytanie: czy mogę po prostu zacznę grać lewą ręką? Odpowiada, że to nic nie da, bo za rok-dwa również mój lewy bark wysiądzie. Pamiętam, że wyszedłem od tego lekarza czując się jak by mi wykryto śmiertelną chorobę i powiedziano: za rok umrzesz. Napewno tak było, bo wychodząc od lekarza spotkałem na ulicy koleżankę która zapytała „wyglądasz jak byś zobaczył ducha”.

Na szczęście trafiłem do świetnego fachowca od rehabilitacji, który wytłumaczył, jak do tego doszło. W skrócie: moje mięśnie na barkach osłabły. A ja trenując nieumiejętnie sport (sport to zdrowie) w rodzaju squash, hokej wzmacniałem tylko mięśnie piersiowe. W efekcie dosłownie mój bark został wyrwany ze stawu. Ignorowałem pierwsze symptomy przez kilka lat, kompensując to sobie nieco zmodyfikowaną trajektorią ruchu, co doprowadziło do naderwania przyczepu mięśnia naramiennego.

Po rehabilitacji wróciłem nieco do formy. Wtedy zdecydowałem się na coś, czego nawet w dzieciństwie nie robiłem. Umówiłem się na indywidualne treningi kalisteniczne. Dla tych, którzy nie wiedzą co to takiego: to generalnie jest to rodzaj treningu w którym na drążkach, kółkach gimnastycznych, przy ścianie itp. wyprawiasz różne hopsztosy, trenując funkcjonalnie, czyli starając się doprowadzić do tego, aby Twoje ciało nie stwarzało żadnych ograniczeń. Podkreślę raz jeszcze: zawsze uważałem, że to nie dla mnie i jestem na to za sztywny i że ogólnie mam inne predyspozycje tj. piłka. Miałem to szczęście, że trafiłem też na kogoś kto ma ogromną pasję do tego i sam bardzo dużo potrafi a do tego stale się uczy: Krzyśka Barcza.

 

Pierwszy trening (7 miesięcy temu, 28 maja 2015r. Czyli ponad rok później od dnia „zero”) to był test otwarcia: zrób pompkę, teraz nogi do góry, teraz przysiad itd. Wszystko wypadło mi w miarę nieźle, oprócz oczywiście barków. Aby oddać stopień mojego  inwalidztwa w tym momencie, napiszę tylko tyle, że nie byłem w stanie wisieć na drążku dłużej niż 10 sekund. O podciągnięciu nie było mowy.

Kolejne 7 miesięcy pracy nad sobą i pokonywanie swoich własnych oporów jnp. Strach przed staniem na głowie, czy pionowo przyklejonym na ścianie, strach przed wiszeniem do góry-nogami itp. Przyniosło jak na mnie spektakularną przemianę. Przede wszystkim mogę bez problemu wsadzić moją córeczkę na barana, co zresztą uwielbia. Był to cel nr. 1. Do celu nr 2 zmierzam i jestem już w połowie drogi, a jest to 10 podciągnięć na drążku w nachwycie z pełnego zwisu. Cel nr 3 to podciągnięcie się na jednej ręce. Jak to teraz wygląda pokazuje zrobiony na szybko film z mojego środowego treningu:

 

 

Mam nadzieję, że te 2 ćwiczenia, w połączeniu z kontekstem z jakiego poziomu startowałem są dobrym tłem do przekazania czego mnie to wszystko nauczyło:

 1. Bycie zwycięzcą to decyzja, a nie passa zwycięstw. Zawsze byłem typem sportowca i upadek na dno bez perspektywy na polepszenie był świetnym sprawdzianem na to, czy potrafię walczyć o coś co jest dla mnie ważne, ale bez czego da się żyć; czy się pogodzę z losem, czy będę w stanie go zmienić.
 2. Stare przyzwyczajenia to przekleństwo. Trenowałem sport do jakiego przywykłem w szkole, będąc w dużo większym ruchu niż teraz gdy głównie siedzą. Po kontuzji musiałem porzucić dotychczasowe sporty i zacząć trenować coś zupełnie innego, wbrew moim lękom (np. wiszenie na głowie, po tym jak za dzieciaka spadłem z trzepaka).
 3. Nigdy nie jest za późno na zmiany. Słuchając lekarzy mógłbym stwierdzić, że 35 lat to przecież dużo, że nie muszę już być typem wysportowanego faceta, skoro mam żonę (i nowej nie szukam ;) i dziecko. Tym czasem wystarczyło uparcie dążyć do celu przez mniej niż 2 lata, by osiągnąć co wcześniej było poza moim zasięgiem.
 4. Lepiej działać mądrze, niż siłowo. Trening z Krzysztofem pokazał mi mnóstwo aspektów o których nie miałem pojęcia jnp. „wytwarzenie impulsu do moto-neuronów”, zamiast wielu powtórzeń i ćwiczenia pozornej wytrzymałości. Dostałem lekcję, że trzeba interesować się wszystkim, bo tylko w ten sposób można coś osiągnąć. Ślepe powtarzanie utartych kanonów do niczego dobrego nie prowadzi. Co więcej, nauczyło mnie to, że tak naprawdę nie znamy swoich organizmów i ukrytych w nich możliwości tak dobrze, jak może się wydawać.
 5. Jeszcze większy podziw mam do ludzi, którzy wygrali z naprawdę strasznymi wypadkami czy chorobami. Kiedyś takich historii unikałem, uważając że przynoszą pecha. Teraz wiem, że to czego Ci ludzie dokonali, nie mieści się nawet w kawałku w ramy tego co uważam za własny sukces na wszystkich polach łącznie.
 6. O zachowanie zdrowia trzeba nieustannie walczyć. Podobnie jak co miesiąc płacisz rachunek za prąd i pieniądze na niego znaleźć się muszą, tak na trenowanie przy intensywnej pracy czas znaleźć po prostu się musi (patrz post „Szlachetne zdrowie...”).

Na koniec, chciałbym życzyć wszystkim aby rok 2016 był rokiem w którym nie tylko martwimy się w połowie pustą szklanką, ale cieszmy się tą pełną połową. Nauczmy się cieszyć tym, że jesteśmy młodzi, piękni i zdrowi. A jeżeli uważasz że tak musi być zawsze to pomyśl, czy pewnego dnia nie obudzisz się w środku nocy stwierdzając, że to co uważałeś za pewnik – właśnie się skończyło i aby to odzyskać musisz walczyć na nowo, od zera. Ja wiem, że nic nie jest pewne i od 2 lat jeszcze bardziej umiem cieszyć się tym wszystkim co mam, pamiętając o tym co dzięki temu szczęściu mogę jeszcze osiągnąć.

Moja filozofia sukcesu, czyli jak utrzymać entuzjazm do pracy przez wiele lat

pfornalski

Moje stare teksty np. ten sprzed 4 lat pt. „Niedocenieni zdobywcy trofeów - o tyraniu wbrew sobie i innym słów kilka” od czasu do czasu są gdzieś wrzucane i widzę po statystykach, że rozchodzą się wiralowo. Dziękuję wszystkim którzy to robią, bo to motywuje do tego aby poświęcać czas na pisanie. Z maili wnioskuję, że interesuje Was to jak pogodziłem intensywną pracę z życiem prywatnym, jak to robię, że wstaję każdego dnia i pcham swój biznes do przodu i ciągle do przodu. Jak to się dzieje, że mój entuzjazm przez ponad 15 lat jest na 100% poziomie i chcę więcej i więcej, nie tracąc w życiu tego co dla mnie ważne. Mam zatem prezent dla tych, których to interesuje. Krótka i bardzo konkretna ściąga 8 elementów mojej filozofii życia i pracy:

Kiedy ktoś zapytałby mnie o „receptę na sukces” odpowiedziałbym, że takiej nie znam. Sukces jest pochodną szczęścia (bycia w odpowiednim miejscu, czasie z odpowiednim pomysłem), talentu i ciężkiej pracy. Recepta oznaczałaby gwarancję sukcesu w dowolnych okolicznościach, miejscu i czasie. Każda historia sukcesu o jakiej czytałem, była opisem okoliczności i dobrego ich wykorzystania. Często w historiach sukcesu pada stwierdzenie, że ta sama osoba, robiąc to samo nawet tylko o rok później, nie przebiłaby się i nie odniosła spektakularnego sukcesu.

Z obserwacji wielu historii, które znam osobiście lub mogłem o nich czytać w książkach, a także na bazie doświadczeń 16 lat własnego budowania firmy od zupełnego zera w kieszeni do spółki giełdowej o wycenie kilkudziesięciu milionów złotych, zdobywającej nagrody Deloitte Technology Fast50 przez 4 lata z rzędu, mogę powiedzieć śmiało, że istnieje coś takiego jak filozofia sukcesu. Jestem przekonany, że jej stosowanie może sprawić, że odniesiesz mniejszy lub większy sukces w każdych okolicznościach i czasie. Oto moja filozofia sukcesu:

 1. Bądź ambitny – zawsze walcz o bycie najlepszym w czymś. Możesz chcieć zdobywać nagrodę najbardziej ekologicznej firmy w Twojej branży albo generować największy zysk.
 2. To co było dobre wczoraj, dzisiaj to za mało – Kładąc się wieczorem i myślę „zrobiliśmy coś świetnego”, rano wstaję z myślą „to jest do bani”. Jeżeli tak nie masz, ulegasz wrażeniu, że osiągnąłeś wystarczająco wiele i od tego momentu zaczyna się Twoja emerytura. Sukces to przyśpieszanie, bez względu na to jaką aktualnie masz prędkość.
 3. Porażki to lekcje – Czuję się nieswojo, gdy ktoś mnie klepie po ramieniu i mówi „jesteś świetny”. Znacznie więcej energii do działania czerpię z tego, gdy ktoś mówi „dałeś ciała”. Wtedy wiem, że muszę działać szybko, aby nigdy więcej nie powtórzyć błędu. Sukces to nie suma sukcesów, ale porażek po których wstajesz i idziesz dalej do przodu. Nie popełniam tych samych błędów 2 razy. Więc jeżeli odnoszę porażkę, jestem szczęśliwy, że po jej przepracowaniu wyjdę z niej silniejszy i mądrzejszy.
 4. Dostrzegaj do połowy pełną szklankę – goniąc za ciągłym polepszaniem i rozwojem, muszę myśleć o tym, że „szklanka ciągle nie jest pełna”, że „to co było dobre wczoraj, dzisiaj to za mało”. Aby móc pracować latami, nauczyłem się też dostrzegać to co w tej szklance już jest. Dzięki temu zachowuję pogodę ducha i traktuję pracę jako drogę, która sama w sobie jest nagrodą; nie dotarcie do celu.
 5. Nie bój się zadymy, polub ją – Odnosząc sukces, jestem zawsze dla kogoś niewygodny. W najlepszym przypadku nienawidzi mnie tylko moja konkurencja. W praktyce nie lubi mnie znacznie więcej osób; uważają, że mam za dużo, że jestem zbyt zuchwały, albo zbyt brzydki i krzywy albo zbyt ładny i na pewno dali mi to rodzice. Pomiędzy wojnami, zmiany dokonują się wolno. Przygotowuje się więc w czasie spokoju i jestem gotowy na moment gdy nadchodzą niespokojne czasy, bo to one są prawdziwą szansą na skok. Jeżeli długo nic się nie dzieje, sam szukam zadymy, nawet jeżeli kuszące jest pogodzenie się z prawie dobrym rozwiązaniem.
 6. Bądź odpowiedzialny – Lider to nie ten kogo postawiono na czele ludzi, ale ten za którym ludzie chcą sami iść. Bez względu na rozmiar sukcesu, zawsze pracuję tak jak bym chciał aby pracowali najlepsi pracownicy. Pamiętam przy tym, że jestem odpowiedzialny za ludzi, którzy mi zaufali i ich rodziny.
 7. Nie ma zbyt małych rzeczy, pamiętaj o całości – Zatrudniam 90 osób. Często słyszę od innych „nie powinieneś się tym interesować, masz od tego ludzi”. Jeżeli chcę nadal skutecznie wprowadzać zmiany, musisz rozumieć każdy aspekt swojej działalności. Muszę też pogodzić się z tym, że to, że komuś coś poleciłem albo w przeszłości było dobrze robione, dzisiaj może nie być. Lider to jednak nie osoba chcąca kontrolować każdy szczegół. Umiem zmieniać optykę, co oznacza, że pracując nad detalami nie zapominam o całości obrazu.
 8. Bądź konsekwentny, nie uparty – Sukces nie przyjdzie w ciągu roku. Dlatego nie tylko musiałem być wytrwały, ale też dbać o zdrowie. Pamiętam też, że tak jak droga nigdy nie biegnie w linii prostej, tak i ja muszę mieć oczy otwarte aby dostrzegać to, że czasami trzeba się dostosować.

To właśnie tych 8 zasad, stosowanych łącznie, nigdy wybiórczo w mojej ocenie pozwala osiągnąć sukces w każdych warunkach. Dodam, że radzę w tym całym doskonaleniu samego siebie i czytaniu kolejnych motywacyjnych tekstów takich jak ten, zachować dystans do samego siebie. Rozwój osobisty to nie jest praca. To przyjemne uczucie, gdy po latach patrzę w lustro i oprócz większej ilości siwych włosów i zmarszczek widzę faceta, jakim zawsze chciałem zostać. To co mam na koncie, czym jeżdżę i w jakim domu mieszkam jest pochodną tego kim jestem, a nie jestem kim jestem bo posiadam to co posiadam.

Wszystkiego najlepszego i pomyślności w 2016r. Pokochajcie siebie samych, bądźcie najlepszymi partnerami w biznesie i związkach, najlepszymi rodzicami. Sprawcie, by być dumnym nie z tego ile pieniędzy zarobiliście, ale jakimi ludźmi staliście się przez lata i jakimi będziecie za kolejnych 10, 20 czy 50 lat. Cała reszta nie jest ważna.

© Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci