Menu

Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą

Nazywam się Paweł Fornalski. Jestem założycielem i prezesem IAI S.A., dostawcy rozwiązań e-commerce dla sklepów internetowych i rezerwacji noclegów dla właścicieli apartamentów i hoteli. Na tym blogu piszę, w oderwaniu od oficjalnych poglądów innych właścicieli i pracowników IAI o tym co mnie prywatnie porusza. Gdybyś chciał się skontaktować pisz na pawel(a)fornalski.pl

Moja filozofia sukcesu

pfornalski
Fajna firma od szkoleń i doradztwa Planeta dla Biznesu, podeszła mnie umiejętnie i w odpowiednim czasie. W efekcie powstał zapis tego, co od w różnych skrawkach kołatało się we wszystkich moich materiałach, które publikowałem. A przy tym nie powstała książka, tylko tekst na jedną stronę. Jeżeli komuś się spodoba, mam nadzieję, że te zasady wdroży i uczyni Ziemię nieco lepszym ale i bardziej nastawionym na rywalizację miejscem w galaktyce.

Kiedy ktoś zapytałbym mnie o „receptę na sukces” odpowiem, że takiej nie znam. Sukces jest pochodną szczęścia (bycia w odpowiednim miejscu, czasie z odpowiednim pomysłem), talentu i ciężkiej pracy. Recepta oznaczałaby, że dawała by ona gwarancję sukcesu w dowolnych okolicznościach, miejscu i czasie. Każda historia sukcesu o jakiej czytałem, była opisem okoliczności i dobrego ich wykorzystania. Często padało w nich stwierdzenie, że ta sama osoba, robiąc to samo nawet tylko o rok później, nie przebiłaby się i nie odniosła spektakularnego sukcesu.

Z obserwacji wielu historii sukcesu, które mogłem obserwować osobiście lub o nich czytać w książkach, a także na bazie doświadczeń 16 lat własnego budowania firmy od zupełnego zera w kieszeni do spółki giełdowej o wycenie kilkudziesięciu milionów złotych, zdobywającej nagrody Deloitte Technology Fast50 przez 4 lata z rzędu, mogę powiedzieć śmiało, że istnieje coś takiego jak filozofia sukcesu. Jestem przekonany, że jej stosowanie może sprawić, że odniesiesz mniejszy lub większy sukces w każdych okolicznościach i czasie. Oto moja filozofia sukcesu:

  1. Bądź ambitny – zawsze walcz o bycie najlepszym w czymś. Możesz chcieć zdobywać nagrodę najbardziej ekologicznej firmy w Twojej branży albo generować największy zysk.

  2. To co było dobre wczoraj, dzisiaj to za mało – Kładąc się wieczorem i myślę „zrobiliśmy coś świetnego”, rano wstaję z myślą „to jest do bani”. Jeżeli tak nie masz, ulegasz wrażeniu, że osiągnąłeś wystarczająco wiele i od tego momentu zaczyna się Twoja emerytura. Sukces to przyśpieszanie, bez względu na to jaką aktualnie masz prędkość.

  3. Porażki to lekcje – Czuję się nieswojo, gdy ktoś mnie klepie po ramieniu i mówi „jesteś świetny”. Znacznie więcej energii do działania czerpię z tego, gdy ktoś mówi „dałeś ciała”. Wtedy wiem, że muszę działać szybko, aby nigdy więcej nie powtórzyć błędu. Sukces to nie suma sukcesów, ale porażek po których wstajesz i idziesz dalej do przodu.

  4. Dostrzegaj do połowy pełną szklankę – goniąc za ciągłym polepszaniem i rozwojem, muszę myśleć o tym, że „szklanka ciągle nie jest pełna”. Aby moc pracować latami, nauczyłem się też dostrzegać to co w tej szklance już jest. Dzięki temu zachowuję pogodę ducha i traktuję pracę jako drogę, która sama w sobie jest nagrodą; nie dotarcie do celu.

  5. Nie bój się zadymy, polub ją – Odnosząc sukces, jestem zawsze dla kogoś niewygodny. W najlepszym przypadku nienawidzi mnie tylko Twoja konkurencja. W praktyce nie lubią mni znacznie więcej osób; uważają, że mam za dużo, że jestem zbyt zuchwały, albo zbyt brzydki i krzywy albo zbyt ładny i na pewno dali mi to rodzice. Pomiędzy wojnami, zmiany dokonują się wolno. Przygotowuje się więc w czasie spokoju i jestem gotowy na moment gdy nadchodzą niespokojne czasy, bo to one są prawdziwą szansą na skok. Jeżeli długo nic się nie dzieje, sam szukam zadymy, nawet jeżeli kuszące jest pogodzenie się z prawie dobrym rozwiązaniem.

  6. Bądź odpowiedzialny (ang. be accountable) – Lider to nie ten kogo postawiono na czele ludzi, ale ten za którym ludzie chcą sami iść. Bez względu na rozmiar sukcesu, zawsze pracuję tak jak bym chciał aby pracowali najlepsi pracownicy. Pamiętam przy tym, że jestem odpowiedzialny za ludzi, którzy mi zaufali i ich rodziny.

  7. Nie ma zbyt małych rzeczy, pamiętaj o całości – Zatrudniam 90 osób. Często słyszę od innych „nie powinieneś się tym interesować, masz od tego ludzi”. Jeżeli chcę nadal skutecznie wprowadzać zmiany, musisz rozumieć każdy aspekt swojej działalności. Muszę też pogodzić się z tym, że to, że komuś coś poleciłem albo w przeszłości było dobrze robione, dzisiaj może nie być. Lider to jednak nie osoba chcąca kontrolować każdy szczegół. Umiem zmieniać optykę, co oznacza, że pracując nad detalami nie zapominam o całości obrazu.

  8. Bądź konsekwentny, nie uparty – Sukces nie przyjdzie w ciągu roku. Dlatego nie tylko musiałem być wytrwały, ale też dbać o zdrowie. Pamiętam też, że tak jak droga nigdy nie biegnie w linii prostej, tak i ja muszę mieć oczy otwarte aby dostrzegać to, że czasami trzeba się dostosować.

To właśnie tych 8 zasad, stosowanych łącznie, nigdy wybiórczo, w mojej ocenie pozwala osiągnąć sukces w każdych warunkach. Dodam, że radzę w tym całym doskonaleniu samego siebie i czytaniu kolejnych motywacyjnych tekstów takich jak ten, zachować dystans do samego siebie. Rozwój osobisty to nie jest praca. To przyjemne uczucie, gdy po latach patrzę w lustro i oprócz większej ilości siwych włosów i zmarszczek widzę faceta, jakim zawsze chciałem zostać. To co mam na koncie, czym jeżdżę i w jakim domu mieszkam jest pochodną tego kim jestem, a nie jestem kim jestem bo posiadam to co posiadam.

Oryginalny tekst został opublikowany na stronie Planeta Kobiet - "Filozofia sukcesu według Pawła Fornalskiego". Planeta Kobiet, to fajna firma ze Szczecina od szkoleń i doradztwa. Podeszła mnie umiejętnie i w odpowiednim czasie. W efekcie powstał zapis tego, co od w różnych skrawkach kołatało się we wszystkich moich materiałach, które publikowałem. A przy tym nie powstała książka, tylko tekst na jedną stronę. Jeżeli komuś się spodoba, mam nadzieję, że te zasady wdroży i uczyni Ziemię nieco lepszym ale i bardziej nastawionym na rywalizację miejscem w galaktyce.

© Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci