Menu

Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą

Nazywam się Paweł Fornalski. Jestem założycielem i prezesem IAI S.A., dostawcy rozwiązań e-commerce dla sklepów internetowych i rezerwacji noclegów dla właścicieli apartamentów i hoteli. Na tym blogu piszę, w oderwaniu od oficjalnych poglądów innych właścicieli i pracowników IAI o tym co mnie prywatnie porusza. Gdybyś chciał się skontaktować pisz na pawel(a)fornalski.pl

Sprzedawcy na Allegro spychani są do roli pakowaczy

pfornalski

Na helpdesk IAI-Shop.com przyszło zgłoszenie od oburzonego klienta, który otrzymał taki e-mail od Allegro:


Temat: [Ticket#: (ukryty ze względu na ochronę danych)] Opisy ofert w serwsie Allegro. [...]
Data: (data i godzina ukryta ze względów ochrony danych) (CET)
Nadawca: Allegro
Firma/Organizacja: Allegro
Adresat: (ukryty ze względu na ochronę danych)

Witam Pana serdecznie. 

Piszę ponieważ wyrywkowa analiza wybranych ofert wykazała, iż wymagają one
drobnych poprawek. 

Zwracam się zatem do Pana z prośbą aby w zakładce "Pomoc i kontakt",
przeformułował Pan poszczególne frazy: 

"Obsługa zamówień", na "Obsługa zamówień Allegro", 

"Dział handlowy", na "Dział handlowy Allegro", 

"Wsparcie techniczne", na "Wsparcie techniczne Allegro", 

"INFOLINIA (...)", na "INFOLINIA Allegro", 

"Gadu-Gadu (...), ekspresowa obsługa zamówień", na "Gadu-Gadu (...), ekspresowa
obsługa zamówień Allegro", 

"Obsługa Klienta:", na "Obsługa Klienta Allegro:". 

Z góry dziękuję za wprowadzone poprawki. 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia. 
-- 
Marcin Pawłowski
Zespół Allegro
http://www.allegro.pl
http://www.allegro.pl/regulamin/
http://www.allegro.pl/pomoc/

Grupa Allegro Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, 60-324 Poznań, przy ul.
Marcelińskiej 90, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd
Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego
Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000268796, o kapitale zakładowym w wysokości
33 474 500 zł, posiadająca numer identyfikacji podatkowej NIP: 5272525995.

Ten e-mail to niby nic, a jednak! Jak widać Allegro systematycznie dąży do tego, aby klienci kupujący na Allegro od sklepów mieli wrażenie że kupują od samego Allegro. A teraz drugi e-mail, przekazany przez innego klienta IAI:

From: Allegro
Subject: [Ticket#: (ukryty ze względu na ochronę danych)] Re: Informacja od Allegro
Date: (data i godzina ukryta ze względów ochrony danych) CET
To: (ukryty ze względu na ochronę danych)

Witam.

Dziękuję za wiadomość i wyjaśnienia.

Zgodnie z artykułem 15.3: "Otrzymane od Grupy Allegro informacje Użytkownik może wykorzystać wyłącznie w celach związanych z przeprowadzeniem Aukcji i z realizacją umów zawartych w wyniku Aukcji".

Dane osobowe Użytkowników Serwisu uzyskane poprzez Allegro nie mogą być wykorzystywane w inny sposób (np w celu wysyłania mailingu, tworzenia profilu w sklepie internetowym itp.) bez zgody Pańskich Kontrahentów.

Dodatkowo otrzymaliśmy zgłoszenie, że Pańscy Kontrahenci nie życzą sobie, by ich dane były przetwarzane w ten sposób.

Poniżej zamieszczam przykład niedozwolonej wiadomości:

"Na podstawie danych aukcji Allegro stworzyliśmy Ci konto w naszym sklepie www.(ukryty)

Prosimy o sprawdzenie czy dane są aktualne

Ten e-mail z kolei został wysłany do klienta, który realizuje zamówienia w IAI-Shop.com dzięki mechanizmowi integracji sklepu internetowego z aukcjami. Klient nie wysyłał spamu, jedynie ktoś życzliwy doniósł że realizuje zamówienia przedstawiając się podczas wymiany korespondencji jako sklep internetowy.

Dlaczego zatem można założyć konto internetowe w sklepie iStore (platforma sklepowa Grupy Allegro która też ma integrację z Allegro) lub programie księgowym a już w platformie sklepowej dostarczonej przez firmę niezwiązaną z Grupą Allegro nie? Nie chcę, aby zabrzmiało to jak teoria spiskowa dziejów, ale trzeba mieć świadomość - zaczęła się czystka! Trzeba być tego świadomym i czym prędzej przygotowywać plan awaryjny. E-maili od moich oburzonych klientów mógłbym zamieścić znacznie więcej. Wiele z nich informuje, że Allegro wmusza im iStore.

Wystarczy też popatrzeć na jawne przykłady odmiennego traktowania sklepów. Weźmy np. Aukcję  http://allegro.pl/tp-link-td-w8960n-router-neostrada-wysylka-od-3-99-i1960621468.html Na aukcji tej umieszczony jest jawnie adres sklepu internetowego, co jak wiemy dla Allegro jest grzechem niewybaczalnym i mnóstwo kont naszych klientów zostało zablokowane nawet tylko poprzez zasugerowanie, że oferty można znaleźć poza Allegro. Zgłosiliśmy tę i wiele innych aukcji jako naruszających regulamin – żadna z nich nie została usunięta, żadne konto nie zostało usunięte. Zresztą jak napisał w innym zgłoszeniu klient „(...) Chciałbym zgłosić iż w ostatnim czasie zauważamy wzmożone działania grupy Allegro wobec naszych ofert na Allegro. Np. sklepy oparte o iStore mogą reklamować bezpośrednio sprzedaż poza Allegro (...)”.

Przykład aukcji z platformy iStore która ma prawo podawać adres swojego sklepu

Przykład aukcji wystawionej ze sklepu na platformie iStore który ma prawo używania domeny i kierowania kupujących do swojego sklepu.

A zatem czas sobie uświadomić, że Regulamin Allegro to farsa. Sukcesywnie zmieniany ma jeden cel – sprowadzenie sklepów internetowych do roli pakowaczy, którzy mają siedzieć cicho i płacić haracz firmie, która już niedługo zacznie się reklamować jako największy sklep internetowy (więcej o tym w obszernym wywiadzie dla eKomercyjnie.pl na temat Grupy Allegro).

Koniec spekulowania, czy tak się stanie – powyższe e-maile i wiele innych które mogę przytoczyć jako dowody, świadczą o tym czarno na białym. Jeżeli ktoś myśli o sprzedaży na Allegro jako przyszłości dla swojego biznesu, czas najwyższy aby zastanowił się czy równie dobrze nie powinien starać się o etat w cudzej firmie. Nie po to przecież otwiera się swój własny sklep internetowy, swoją własną firmę w której ryzykuje się swoimi pieniędzmi, aby ktoś sprowadzał Cię do roli pakowacza zatrudnionego na umowę śmieciową.

Aktualizacja 2011-12-14:

Po opublikowaniu tego artykułu przetoczyła się spora dyskusja na forach branżowych. Oto kolejny e-mail nadesłany przez jednego z czytelników bloga potwierdzający to, że w zasadzie Allegro robi co chce i wręcz zmusza do stosowania swojej platformy sklepowej sugerując, że albo sprzedawca kupi iStore albo będzie miał problemy:

Witam. 

Naturalnie, znajdują one uzasadnienie w art 5.4 Regulaminu oraz punkcie 3 Załącznika 2 do tego dokumentu. 

Nawiązując do drugiego pytania, platforma iStore wchodzi w skład grupy Allegro. Linkowanie do sklepów na niej opartych nie narusza zatem zasad Serwisu. 

http://www.allegro.pl/help_item.php?zoom=N&item=2949

Zakładając takowy
(sklep iStore – przyp. P.Fornalski) oczywiście będzie Pan mógł do niego linkować na stronach Allegro. 

Pozdrawiam, 

Marcin Pawłowski
Zespół Allegro

Komentarze (20)

Dodaj komentarz
 • Gość: [PrzemysławM] *.tkk.pl

  To powoli nie podchodzi pod działania monopolowe?

 • Gość: [Amorphous] *.beyond.pl

  A może Pan w końcu stworzy alternatywę dla allegro i będzie spokój?

 • pfornalski

  Podchodzi i zaczynamy rundę ekspertyz prawnych z prawnikami przed skierowaniem do UOKiK sprawy o działania ograniczające konkurencyjność.

 • pfornalski

  Re: Amorphous

  Takie alternatywy istnieją i o tym przekonuję od lat. Allegro to najdroższa obecnie forma promocji towarów do sprzedaży, ale przy tym najłatwiejsza, więc ludzie póki się da zarobić, trzymają się status quo. Seria ostatnich 2 artykułów ma na celu pokazanie im, że to zła strategia.

 • Gość: [Amorphous] 150.254.109.*

  Alternatyw jest pewnie z tysiąc i z tym jest własnie problem. Po klęsce ebaya w polsce nikt nie ma pieniedzy by wypromować nową markę.

 • pfornalski

  Tylko dlaczego opierać swoją sprzedaż o 1 serwis? To właśnie daje powody do nadużyć. Można prowadzić sprzedaż pod swoją domeną na własny sposób. Jest tysiąc sposobów na promocję i budowanie sprzedaży od której nikomu nie trzeba nic płacić (z wyjątkiem podatków ;) oraz nikt nie mówi sprzedawcy jak ma się przedstawiać i co wolno mu robić.

 • Gość: [marcin_k] 62.87.237.*

  Nie rozumiem tylko jednego. Skoro Allegro takie zle to nie korzystam. Jaki monopol? Korzystasz z allegro to trzymasz sie ich regulaminu. Jak nie odpowiada to czesc.

  To nie "Polska", ktora wymusza placenie takich i takich podatkow i jesli sie nam nie podoba to zostaje nam tylko zmienic kraj. Tu wybor jest. Nie bronie Allegro ale co nam pozostaje to gderac i nic wiecej chyba, ze jawnie jest lamane prawo.

  Mamy wolny rynek do jasnej ciasnej w ktorym slabsi zawsze beda sie mieli gorzej. Takie zycie. Wolny rynek to nie Panstwo socjalne gdzie pomaga sie biednym za kase bogatych i innych mniej biednych niz Ci biedni.

 • pfornalski

  Re: marcin_k
  Oczywiście, że najlepszym sposobem dokuczenia Allegro jest odejście z niego. Chodzi jednak o to, że:
  1. Allegro utrudnia konkurencję niektórym podmiotom, czyli traktuje je nierówno
  2. Allegro ma pozycję dominującą w tej branży
  A to już nie są banalne sprawy, bo może być łamane prawo, co powinien ustalić UOKiK

 • Gość: [marcin_k] 62.87.237.*

  Pawle - ale badzmy ludzmi. Czy sami nie traktujemy lepiej jednych a drugich nie? Takie zycie. Przeciez on moze traktowac jak chce (zgodnie z prawem) swoich klientow i nic nam do tego. Jesli chce lepiej traktowac klientow co uzywaja ich aplikacji iStore to ma do tego swiete prawo. Nam zostaje jedynie "wylapywanie" takich sytuacji i pokazywanie jak allegro traktuje jednych i drugich.

  Ale czy za to powinni placic jakies kary. W mojej ocenie nie. Jesli nawet prawo polskie temu zabrania to moim zdaniem bylaby to zbyt daleka ingerencja w wolny rynek.

  Ilez mamy ustaw i przepisow, ktore sa nonsensowne ...

 • pfornalski

  Właśnie Marcin nie masz racji przeczytaj www.kancelaria.pl/aktualnosci/naduzywanie-pozycji-dominujacej-przez-przedsiebiorcow/ Allegro jest podmiotem dominującym.

 • Gość: [marcin_k] 62.87.237.*

  pfornalski - ale jakie to ma znaczenie, ze takie zachowanie "moze byc" nie zgodne z prawem? W mojej ocenie takie postepowanie Allegro jest normalne i malo ktory by tak nie postepowal. Jednak poniewaz to nie my jestesmy "Grupa Allegro" to szykanujemy ich.

  Po drugie prawo dzisiaj jest takie a jutro takie. Ja nie patrze na to przez pryzmat prawa. Jeszcze "wczoraj" mozna bylo jezdzic po drogach ekspresowych 110 km/h, "dzis" juz mozna 120 km/h. Jeszcze "wczoraj" mozna bylo jezdzic po terenie zabudowanym 60 km/h a teraz juz tylko 50 km/h.

  Mnie interesuje kwestia moralna a nie jakiegos tam prawa, ktore nie jest stabilne i wkrotce sie moze okazac, ze Unia wymusi na nas rejestracje aut z kierownica po prawej stronie (co obecnie jest nie mozliwe).
  Mnie interesuje kwestia moralna i etyczna i moim zdaniem jest wszystko w porzadku patrzac przez pryzmat wolnego rynku.

 • Gość: [PrzemysławM] *.tkk.pl

  marcin_k - niestety w Polsce nie istnieje pojecie wolnego rynku, za dużo jest regulacji przepisów itp.

  Może i ktoś by przebił allegro dając niższe ceny, albo wręcz dopłacać przez pierwszy rok do transakcji. Spoko kilka milionów dołożyć. Nie można, bo allegro zgłosi to jako dumping.

  Pojęcie w pełni wolnego rynku to niestety utopia. Więc trzeba walczyć jak się da z monopolem. Tak samo jak Microsoft miał założoną sprawę antymonopolową tak samo i allegro może mieć. W przypadku allegro to gotowanie żaby powoli. Zmiany od czasu do czasu może i kontrowersyjne, jednak pojedynczo są do przyjęcia.

 • Gość: [marcin_k] 62.87.237.*

  PrzemysławM - ja wiem o tym, ze idealny wolny rynek to utopia ale wiekszosc ludzi zapewne by chciala by takie cos bylo. Ja staram sie najczesciej postawic w danej sytuacji by moc ocenic sprawe i przyznam szczerze, ze gdybym byl na miejscu Allegro to zapewne tez bym tak czynil. Czy jestem w tym odosobniony?

  Po drugie czy warto i jest sens wykorzystywac przepisy, ktore w glebszej analizie naprawde nie sa logiczne?

 • Gość: [olson] *.dynamic.chello.pl

  Spaczona wersja 'extended sites' i mocna zagrywka na głównej sile roboczej. Jednak spora część sprzedawców dalej będzie się trzymała ich z uwagi na stereotypy ludzi: zakupy w internecie = all...o.pl. Sam ma przykład sklepu który mimo pozycjonowania miał niewielki ruch dopiero wejście na wspomnianą platformę go zwiększył. A co do nawyków klientów to mimo nazwy sklepu w layoucie aukcji i łatwego odnalezienia go po słowach kluczowych w wyszukiwarkach większość towaru dalej schodziła poza sklepem.

 • Gość: [Uzyszkodnik] *.171.32.18.static.crowley.pl

  Jesli komus nie odpowiada allegro moze przesiasc sie na ebaya :)

  Ebay dziala i ma sie dobrze :) Jest znacznie tanszy niz allegro :)

 • Gość *.echostar.pl

  Z tym że ich platforma jest rozliczana nie tylko miesięcznie ale również każde złożone zamówienie w sklepie iStore podlega prowizji Allegro :/ Tak więc zezwalają ponieważ finalnie prowizja i tak ich nie ominie....

 • Gość: [Edi] 109.95.204.*

  grupa Allegro podaje takie numery kontaktowe:
  tel: (22) 379-94-40 faks: (22) 379-94-40
  są podane w danych rejestrowych KRS

 • nicomag

  Koleżanki i Koledzy.
  Po ostatnim usunięciu naszych ofert z allegro ( że niby podróbki , niestety posiadamy umowy patentowe a klient jest informowany co kupuje) zdecydowaliśmy się złożyć zawiadomienie do prokuratury oraz wystąpić o odszkodowanie od Grupy Allegro ( grupa jest tez np Zorganizowanej Przestępczości)
  Jesli ma ktoś ochot ochotę i chce przystąpić do pozwu zbiorowego to zapraszamy
  nicomag@interia.eu

 • Gość: [Kacper] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Od tamtego momentu się zaczął upadek allegro moim zdaniem. Kolejne zmiany były tylko na minus dla sprzedających. Teraz jest tam jednym słowem taki syf że aż się nie chce wchodzić.

 • zenbavers

  ecommerce sobie allegro robi pod siebie a inne integracje ze sklepem internetowym to nie wchodzi w gre, może po prostu juz im się pieniądze nie zgadzają i teraz mają jakieś działania mające na celu poprawienie tego.

Dodaj komentarz

© Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci