Menu

Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą

Nazywam się Paweł Fornalski. Jestem założycielem i prezesem IAI S.A., dostawcy rozwiązań e-commerce dla sklepów internetowych i rezerwacji noclegów dla właścicieli apartamentów i hoteli. Na tym blogu piszę, w oderwaniu od oficjalnych poglądów innych właścicieli i pracowników IAI o tym co mnie prywatnie porusza. Gdybyś chciał się skontaktować pisz na pawel(a)fornalski.pl

Przysłowia a praca

pfornalski

Hasłem - rozwiązaniem w krzyżówce panoramicznej, którą sobie ostatnio rozwiązałem było „Jaka płaca taka praca". Ponieważ w poście na temat Lyreco padł komentarz „Tej Pani chyba nie zależało bo pewnie nie ma żadnej dodatkowej prowizji od sprzedaży.", sprawdziłem jak właściwie polskie przysłowia odnoszą się do pracy. Zgodnie z przypuszczeniami nie ma tam wcale takiego przysłowia. Jest za to „Jaka praca taka płaca". I to drugie przysłowie ma dla mnie i tego jak zostałem wychowany sens. Oczywiście już widzę komentarze pod postem, że tak nie jest, że jak praca jest niegodziwa to się komuś nie opłaca pracować. Sprawdziłem też jakie inne mądre przysłowia powstały w Polsce, kraju w którym przez wiele wieków panowało ubóstwo?

 • Bez pracy nie ma kołaczy
 • Oszczędnością i pracą, ludzie się bogacą
 • Kto chce nieba, cierpieć trzeba, a kto chce chleba, pracować trzeba
 • Praca z ochotą przerabia ziemię/słomę w złoto
 • Żadna praca nie hańbi

To są przysłowia, które powstawały przez wieki, znamy je my, znają je nasi dziadkowie. Jeżeli chcesz sprawdzić inne sprawdź listę aforyzmów i cytatów dotyczących pracy. Tymczasem wierzcie mi lub nie, ale na mojego bloga mnóstwo ludzi wchodzi na hasło „informatyk zarobki". Nie jest to przypadek jednostkowy. Gdyby nie było zainteresowania ciągłym oglądaniem się na innych, nie powstawałyby kolejne serwisy porównujące zarobki. Czy rzeczywiście obecnie w Polsce ludzie ciężką pracą i oszczędnością się bogacą? Wielu z nich myśl, że przysłowia wyglądają tak:

 • Jaka płaca taka praca
 • Bez kołaczy nie ma pracy
 • Kredytami, ludzie sie bogacą
 • Kto chce nieba musi wyjechać do Anglii, a kto chce chleba to mu się to i tak w Polsce należy
 • Praca za złoto rodzi ochotę
 • Żadne szwindle nie hańbią

Naprawdę cieszę się, że zapanowało spowolnienie gospodarcze. Możliwe, że stare wartości znowu wrócą do łask.

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [marcin_k] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Lenistwo lenistwo przegania. To jest troche jak z czytaniem ksiazek. Ludziom sie nie chce ich czytac.

 • darek79r19

  Sam byłem w Anglii póltorej roku i powiem krótko: praca czesto jest cięższa, niż w Polsce, wiadomo - polacy to biali murzyni, ale idąc do pracy w Anglii wie się, jaki sie ma zakres obowiazków i wykonuje się SWOJĄ pracę. W Polsce wszędzie widzę, że w ramach oszczędności jeden pracownik wykonuje pracę dwóch lub trzech osób. Jest przemęczony, czesto oszukiwany na wynagrodzeniu i łamie się jego prawa pracownicze. Cała sytuacja rodzi raka polskiej gospodarki, jakim są zwiazki zawodowe, które bardziej szkodzą niz pomagają, są to generatory haosu i strajków. Zgadzam się z autorem, że nasze przysłowia są jak najbardziej własciwe, pod warunkiem, że relacje pracownik-pracodawca bedą jasne, zdrowe i uczciwe.

 • Gość: [kanik] *.goleniow.vectranet.pl

  No to ja mam przyslowie bardziej przystajace do wspolczesnych czasow:

  "lepszy brzuch od piwa niz garb od pracy"

  co do zas samej pracy, no coz mi sa potrzebne pieniadze, a nie praca. na cholera komu praca. praca to wspolczesna forma niewolnictwa. do zycia potrzebne sa pieniadze, a nie praca.

 • Gość: [Aga] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie, nie i jeszcze raz nie.. Ja mogę pracować ciężko i dużo pod warunkiem, że dostanę za to odpowiednie pieniądze. Niestety nic nie ma za darmo a jedzenia na ulicy nie rozdają.
  Pracodawcy myślą tylko o tym, żeby utrzymać swój status majątkowy a pracownikom przy coraz większym zakresie obowiązków ucinają pensję. Szczerze, to odechciewa się pracy..
  "Jaka płaca taka praca" moim zdaniem jest odpowiednim i wiąże się poniekąd z "jaka praca taka płaca".
  Przykład: człowiek pracuje, stara się, wypruwa sobie flaki, żeby tylko sprostać wymaganiom, przychodzi dzień wypłaty i ledwo starcza na opłaty i życie + ja na przykład jeszcze się uczę i muszę za tą naukę płacić i to nie mało. W następnym miesiącu nie daję już z siebie wszystkiego, bo szkoda zdrowia za takie pieniądze.

 • pfornalski

  @Aga - jaki sens ma w takim razie jaki sens ma ta praca? Przecież tak pracując nie zarobisz więcej. Ty będziesz udawała, że pracujesz, a pracodawca że Ci płaci? Jak Ci nie pasuje, to się zwolnij. A jak nie masz nic lepszego tzn. że to jest najlepsza praca jaką możesz mieć i lepszej nie dostaniesz, więc daj z siebie wszystko.

© Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci