Menu

Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą

Nazywam się Paweł Fornalski. Jestem założycielem i prezesem IAI S.A., dostawcy rozwiązań e-commerce dla sklepów internetowych i rezerwacji noclegów dla właścicieli apartamentów i hoteli. Na tym blogu piszę, w oderwaniu od oficjalnych poglądów innych właścicieli i pracowników IAI o tym co mnie prywatnie porusza. Gdybyś chciał się skontaktować pisz na pawel(a)fornalski.pl

Dobrze jest być inżynierem

pfornalski

Oglądając wieczorne telewizyjne wiadomości zapadła mi w pamięci szczególnie 2 informacje:

  1. Z Polski wyjechało 30% dekarzy, a nowych się nie kształci; rezultat - 50% wzrost zarobków
  2. Dotycząca wynagrodzeń w Polsce w 2006r. Mmo, że połowa firm cierpi na niedobór pracowników tylko niewielka ich ilość otrzymuje duże podwyżki:
  • 70% - wynagrodzienia nie zmieniły się
  • 16% - wzrosły
  • 11% - spadły

Kto się wzbogacił? Przede wszystkim inżynierowie i specjaliści. Pensje w tej grupie wrosły przeciętnie o 20%, co jest znacznie powyżej inflacji i stopy wzrostu gospodarczego. Jeżeli idziesz na studia zastanów się, czy nie warto zostać specjalistą w jakiejś dzidzinie i stopniowo cieszyć się wzrostem płac.

Mój brat studiuje na Politechnice Szczecińskiej, kierunek morski, w związku z branżą firmy w której pracuje. Kiedy mówi znajomym z roku, żeby brali a studiach specjalizacje techniczne, oni wolą specjalizacje ekonomiczno-zarządcze. Taki wybór w polskich realiach spowoduje, że za pracą zapewne będą się rozglądali poza Polską. Za to osoby, które ukończą kierunki techniczne na brak ofert i niskie zarobki raczej nie będą musiały narzekać. Dobrze jest być inżynierem.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Paweł Rabinek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja jestem właśnie na 3 roku telekomunikacji i elektroniki. Z tego co wiem, ludzie nie mają i nigdy nie mieli problemu z pracą po moim kierunku. Kwestia płacy - niech rośnie :)

© Polski e-commerce i zarządzanie e-firmą
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci